Co obnáší rekonstrukce kuchyně?
Někdy postačí pouze vyměnit dvířka skříněk a pořídit nové spotřebiče, častějším řešením však bývá kompletní obnova. Většinou to znamená demontovat starou kuchyňskou linku, odstranit a nahradit původní podlahovou krytinu a obklady a instalovat novou kuchyňskou linku. Součástí rekonstrukce může být také obměna kuchyňského nábytku, spotřebičů, osvětlení nebo doplňků.
V zásadě máte dvě možnosti. První variantou jsou kosmetické změny ve vaší kuchyni - zastaralá nebo poničená dvířka poupravíme novým nátěrem nebo tapetou, pořídíme si nové moderní spotřebiče nebo obměníme kuchyňské židle, stůl či další nábytek. Druhou variantou je její celková rekonstrukce.
Celková rekonstrukce kuchyně
Pokud se rozhodnete pro kompletní rekonstrukci kuchyně, neměli byste podcenit důkladné plánování. Kuchyně je investice na mnoho let dopředu, denně se v ní budete pohybovat, měla by být především praktická a logicky uspořádaná. Důležité je, abychom použili co nejkvalitnější materiály, které vydrží náročný kuchyňský provoz.
Při plánování zohledněte životní styl celé rodiny. Také uvažte případné změny. Rodina se může během několik lat významně obměnit - přibude nový člen nebo naopak dospělé děti odletí z hnízda. Při plánovaná kuchyně vám mohou pomoci pracovníci kuchyňských studií, kteří k tomuto účelu používají speciální počítačové programy.
Zaměření prostoru
Prvním krokem by mělo být detailní změření prostoru, který máme k dispozici. Následuje jeho převedení do plánku v příslušném měřítku. Odměřte přesnou vzdálenost mezi stěnami, jejich výšku, do plánku zakreslete současné umístění dveří a oken, ventilace, přívodu a odtoku vody, elektřiny a radiátorů.
Spolupráce se stavební firmou či řemeslníky
Před rekonstrukcí si porovnejte nabídky od více stavebních firem. Hlavním podkladem pro výběr řemeslníka je rozpočet. Z něho by mělo být patrné, kolik stojí potřebný materiál a kolik práce. Dalším důležitým bodem v rámci rozpočtu je, s jakým množstvím se počítá - čím podrobněji, tím méně starostí.
Vhodné rozvržení kuchyně
Dobře navržená kuchyně je rozdělená do několika pracovních zón, které tvoří základ tzv. pracovního trojúhelníku činností, jehož strany jsou v ideálním případě dlouhé 1,5 až 3 metry. Tento pracovní trojúhelník souvisí se třemi hlavními funkčními zónami v kuchyni, kterými jsou:
- úschova potravin (chladnička, mraznička, potravinová skříň),
- mytí nádobí (dřez s baterií, myčka nádobí) a jeho ukládání,
- vaření (sporák, trouba, varná deska, mikrovlnná trouba).
Odborníci doporučují tyto zóny optimálně uspořádat, abyste neztráceli čas zbytečným pobíháním byť i po malém prostoru. Návaznost jednotlivých zón by měla odpovídat pracovnímu postupu při přípravě jídla.
Tvarové uspořádání kuchyňské linky
S uspořádáním zón souvisí i tvarová uspořádání kuchyňské linky. Ta jsou odborníky i prodejnami označována velkými písmeny abecedy. Nejjednodušší a nejběžnější typ linky využívaný převážně v malých kuchyních je lineární typ označovaný písmenem I. Další často používané linky jsou ve tvaru L, U, G nebo H a jejich varianty s ostrůvky.
Umístění nábytku a spotřebičů
Sestava vybraného nábytku by vždy měla být uzpůsobena možnostem daného prostoru. Ta by vždy měla počítat se všemi potřebnými spotřebiči v dobře přístupné poloze. A jsou vhodnější volné nebo vestavěné spotřebiče? V současnosti se většina spotřebičů vyrábí v klasických i vestavěných variantách. Vestavěné spotřebiče jsou dražší, ale vaše kuchyň bude díky nim působit čistším a uspořádanějším dojmem.
Součástí kuchyně je většinou také jídelna. Místo, kde se pravidelně schází celá rodina. Abyste se v ní všichni cítili dobře, dejte si pozor na výběr jídelní sestavy, tedy stolu a židlí. Výběr materiálů, tvarů a barev je dnes na trhu skutečně obrovský. Jídelní sety tak můžete sladit s celkovým konceptem vaší kuchyně.
Sdílet / hodnotit tento článek