Které kotle jsou vhodné pro přestavbu?
Kotle lze přestavovat, jak litinové, tak i plechové konstrukce. Nelze přestavit kotle, které mají zavodněné dno. Přestavby kotlů díky své jednoduchosti a univerzálnosti jsou stále populární díky nízké pořizovací ceně a taky možnosti u některých značek dosažení minimálně 3. emisí třídy za použití přestavbového balíčku.
Při instalaci přestavby se u stávajícího kotle vyřeže dno a kotel se postaví na podstavec, který má výšku 44 cm. V podstavci je umístěn univerzální hořák z levé nebo pravé strany dle dispozic kotelny. Na hořák se přimontuje ventilátor pro podporu spalování v automatickém režimu a zásobník paliva a objemu 250 – 500 litrů dle výkonu přestavovaného kotle. Celý tento přídavný automatický systém poté ovládá řídicí jednotka kotle. Kotel lze nadále používat jak v ručním režimu, tak i v režimu automatickém. Po zvednutí kotle na podstavec je nutné předělat hydraulický systém a případně přeinstalovat díru do komína.
Při topení v ručním režimu se popelník umísťuje zpět na dno stávajícího kotle a při automatickém režimu je potřeba dát popelník pod univerzální hořák do podstavce. Prostor podstavce je dimenzován tak, aby vystačil na objem popela z jednoho zásobníku paliva.
Řízení automatického režimu kotle
Automatický režim u kotle je poté řízen elektronickou řídicí jednotkou, která hlídá teploty kotle, ovládá čerpadla, případně směšovací ventily, nebo může být i ovládáno přes internet, záleží jen na typu zvolené řídicí jednotky dle potřeb zákazníka. Může se buď nastavit výstupní teplota kotle, kterou bude řídicí jednotka hlídat, aby byla stále na nastavené teplotě, anebo lze řídit pomocí jakéhokoliv drátového, či bezdrátového termostatu. Kotel při připojení pokojového termostatu bude řízen jednoduchými pokyny: top – netop. Pokud nebude v místnosti dosažena nastavená teplota, tak kotel bude topit do té doby, dokud nedosáhne této nastavené teploty. Při dosažení požadované teploty řídicí jednotka přejde do režimu útlum, kde vypne podávání paliva a ventilátor. Jednotka v režimu útlum má podnastavení, aby nedošlo k vyhasnutí v univerzálním hořáku. Je možné tak udržovat věčný plamen v hořáku a díky tomu je možné přes léto přitápět jen teplou vodu v boileru a kotel má minimální spotřebu paliva. Kotel v automatickém režimu nemusí nikdy vyhasnout, pokud nedojde palivo v zásobníku.
Účinnost a emisní třída
Díky řízenému spalování a umístění univerzálního hořáku pod tělesem kotle dochází ke zvýšení účinnosti až na 80 %. Kotel při běžném výkonu vydrží na jeden zásobník 3 - 4 dny v zimním období a při letním provozu jen na ohřev vody v boileru vydrží obsah zásobníku na 10 - 14 dní.
Při samotné přestavbě kotle se nezvyšuje emisní třída kotle, nadále zůstává původní emisní třída, protože bylo přidáno pouze přídavné zařízení ke kotli. Pro zvýšení emisní třídy se ke kotli ještě přidá tzv. přestavbový balíček a kotel dostane nový štítek o nových parametrech a emisní třídě. Při zvednutí emisní třídy přestavbovým balíčkem se z kotle stává jen kotel automatický na předepsané palivo uvedené na novém štítku kotle. Balíčky jsou k dispozici od firmy KOVARSON s.r.o. na kotle U22 (4-7čl), U26 (4-10čl) a DAKON FB (5čl). Podmínkou je mít zakoupeny všechny originální díly od firmy KOVARSON s.r.o.
Sdílet / hodnotit tento článek