REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Lázeňské sauny architekti zpracovali jako malou vesničku

Původní areál venkovních lázní s otevřenou saunou v biberbašském Jordanbadu měl být podle plánů rozebrán a postupně nahrazen novým, modernějším areálem. V zásadě se mělo jednat o výstavbu uzavřeného areálu „vesničky“, která by na svém území hostila několik propojených lázeňských objektů se saunami.

Takové pojetí by v principu mělo nabídnout větší pohodlí uživatelům lázeňské kůry, a současně by také lépe odpovídalo historickému charakteru Jordanbadu. I když to tak při procházce ulicemi tohoto lázeňského letoviska, vzdáleného necelé čtyři kilometry od Biberbachu nad Rissou, nevypadá, jedná se o nejstarší lázně na území dnešního Německa. Zužitkovat zdejší léčivé prameny pro špitálnickou praxi se poprvé rozhodl v roce 1298 hrabě Diepold Ulrich von Aichelberg. Z Wasacher Hofu se postupně stalo uznávané léčebné zařízení, minimálně tedy na středověké poměry. V roce 1470 už tu stál celý Spitalbad, a od roku 1889 tu poprvé mniši Františkánského řádu začali provozovat vodoléčebnou praxi. Pokud se historií ještě více prokoušeme k současnosti, nalezneme tu v roce 1968 nově vybudované sanatorium s krytým bazénem. Při povrchových úpravách terénu tu dělníci kopli trochu vedle, a tento omyl se jim výjimečně vyplatil.

V roce 1982 se tu totiž podařilo nalézt nový termální pramen, bohatý na síru a fluoridy. Areál se tak rozrostl o další lázeňské objekty. Velkou měrou se na jejich budování podílel katolický řád a nadace sv. Alžběty, který tu mezi lety 1999-2004 vytvořil celý hotelový-lázeňský resort. Základní myšlenkou tvůrců přitom bylo, aby celý areál nesloužil jen hostům a pacientům, ale aby byly prameny přístupné místním. Stávající dispozice areálu tomuto provedení příliš neodpovídaly, byť z principu byly „veřejnosti otevřené“. Proto se během totální rekonstrukce v roce 2015 (která byla nezbytná jak kvůli modernizaci, tak i pro navýšení kapacity) na ideu široké otevřenosti sázelo ve větší míře. Celý záměr masterplaningu Jordanbadu, tak jak jej připravili architekti ze studia Jeschke Architektur&Planung GmbH, přitom současně myslí na „budoucí rozšíření areálu“. K tomu, co bylo loni vytvořeno, mohou být dodatečně přidávány další relaxační místnosti a sauny.

Když se zanoříte do historie lázní v Jordanbadu, vidíte, že celý lázeňský komplex se neustále rozrůstá,“ říkají architekti. „To, co bylo dostačující v šedesátých letech, už o pouhých dvacet let později neodpovídalo svou kapacitou ani provedením. Lázně u biberbašských pramenů dosud byly odsouzeny k opakovaným rekonstrukcím, protože každý posun v užití a návštěvnosti posunul hranice využitelnosti objektů k jejich limitům. Naším cílem tedy bylo jednak sanací dosavadních objektů a komplexní rekonstrukcí vytvořit více zajímavých prostor pro větší počet návštěvníků, a celkovou projekcí pak učinit projekt neomezený ve svém růstu, aby se mohl i do budoucna zvětšovat.“

Saunová vesnička se dnes skládá z velké infuzní fauny, která je určena pro 110 až 120 osob, a k tomu přináleží ještě „bylinková“ aromatická sauna se saunou vyhřívanou vlastním topeništěm (krbem). Obě jsou určeny pro cca pětadvacet lidí. Bylinková i extra vyhřívaná jsou postaveny takový způsobem, že mohou v případě potřeby fungovat ve dvojmódu dohromady, případně můžete zastřešením foyer procházet z jedné do druhé. Voda, respektive sprchy, jsou situovány v oddělené budově. Nečekejte ale klasickou vydlážděnou místnost hromadných sprch. I tady narazíte na nejrůznější sprchovací mechanismy, ostřikové masáže a směrované proudy. Místnost s vodou se prolíná s exteriérem objektu: k dispozici jsou jak malé bazénky (s různě teplou či studenou vodou) a také umělý vodopád, pokud vám je normální sprcha málo.

I když už z údajů o kapacitě je patrné, že celý lázeňský areál nepatří mezi nejmenší, architekti Jeschke Architektur&Planung GmbH vsadili na civilní, nikoliv průmyslový vzhled. Jednotlivé objekty jsou tedy ztvárněny jako „domečky vesnice“, s typickými sedlovými střechami. Vnější fasády jednotlivých objektů ladí dohromady (lamelové lišty vyrobené z tepelně-odolného akátového dřeva), napomáhá tomu ujednocené prolínání vertikál a horizontál lamel. Za nejnáročnější prvek architekti považovali komplexní sestavení jednotlivých objektů v udaných proporcích a zaplnění „meziprostorů“, tak aby byla zajištěna celková estetika místa a kvality sauny.

Pokud se necháme iluzí saunové vesničky unést, a nebudeme se soustředit jen na jednotlivé objekty ale celkový dojem krajinného zpracování, musíme určitě vyzvednout úlohu vodní nádrže. Ta se nachází uprostřed, domky obklopená, a přiléhá k ní trojice menších půlkruhových bazénů (s rozlohou dvou metrů čtverečních). Architekti si skutečně vyhráli s tím, aby naznačili „přírodní charakter“ místa. Kamenné terasy a vykládané vyhřívané chodníčky, velkou valouny na posezení i lenošení, to vše doplněné o dřevěná pódia pro lehátka. „Vnější bazény s nádrží mohou být teoreticky využívány po celý rok, závisí jen na teplotě vody přepouštěné do bazénů.“ Jak ale zvládnout (po estetické stránce) přechod z vyhřáté sauny do vnějšího světa?

Vodítkem se tu stalo dokonale propracované osvětlení (nepřímé LED osvětlení), které dodávají vnitřním i vnějším prostorám příjemné, nerušivé a intimní nasvícení. Při pohledu ze saunového domečku ven vidíte jen světlem lemované siluety, které začnou nabývat konkrétních rozměrů s tím, jak vstoupíte mezi ně. I pohled z vnějšího bazénu na domečky je podobný: je zachována jejich silueta, a teprve když se po podsvícených chodnících přiblížíte, vidíte z nich více. Architekti z Jeschke Architektur&Planung GmbH se navíc velmi kvalitně pokusili oprostit se od samoúčelné hry na sentiment malé vesničky, ale z této základní formy dokázali vytvořit velmi individuální atmosféru místa. To, že pohled z každého okna nekončí slepě, ale vede do upraveného (funkčně i prostorově) nasvíceného terénu, není náhoda, ale výsledek práce profesionálů.

Uzavřená smyčka ohřevu

Lázně v Jordanbadu vynikají mimo jiné úsporným provedením energetického provozu. V jeho popisu se často opakují slova jako „udržitelný“ či „ekologický“. A zdá se, že technické zpracování je skutečně na výši. Elektrickou energii a teplo generuje CHP jednotka, která kompletně pokrývá místní spotřebu elektřiny a energie potřebné na nadstandardní ohřev vody. Těmito prostředky (zkapalněný plyn o teplotě 260 °C v termálním výměníku, ohřátý olej) je energie rozváděna potrubím k jednotlivým speciálně uzpůsobeným místům. V konečném důsledku tak kromě emisí z CHP jednotky nedochází k žádným únikům, a díky uzavřené smyčce se při výrobě energie točí původní odpadní produkt.

Údaje o projektu

Název projektu: Jordanbad Sauna Village
Lokace: Jordanbad Biberach, Im Jordanbad 3, Biberach an der Riß
Koncept: Sanace a komplexní rekonstrukce lázní
Architektonické studio: Jeschke Architektur&Planung GmbH
Vedoucí projektu: Prof. Dr. Christina Jeschke
Zahájení plánovací fáze: březen 2014 – květen 2015
Konstrukční fáze: květen 2015 – září 2015
Rok dokončení: 2015
Náklady: 5 400 000 Є, včetně vedlejších nákladů
Rozloha zastavěné plochy: 750 m2
Hrubý objem stavby: 1890 m3
Management stavby: RF Bauprojekt Management
Strukturální plánování: Ingenieurbüro Rohmer
Vytápění, sanitace, hygiena: Ingenieurbüro Spleis
Elektřina, rozvody: Ingenieurbüro Sulzer GmbH&CO KG
Krajinný design: Freiraumplanung Sigmund
Fyzika stavby: Institut für Bautenschutz, Baustoffe u. Bauphysik Dr. Rieche
Požární ochrana: Brandschutzconsult GmbH&Co.KG
Odborné konzultace: B.S. Consulting, Bernd Scheutterle
Beton: Grüner und Mühlschlegel
Fasádní systém (sklo): Raico, Gewerbegebiet Nord
Termální systém: Seiler GmbH, Henkerberg
Klient: St.Elisabeth-Stiftung

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Společnost Dětská léčebna Ostrov, BoysPlayNice MgA. Jakub Skokan, MgA. Martin Tůma

Ozdravná jeskyně jako inspirace pro stavitele domů

Čestné uznání Procura+ oceňující inovativní a udržitelné přístupy k veřejným zakázkám na evropské úrovni a nominaci v soutěži Stavba roku 2023 získala Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy. Stala se inspirací nejenom pro veřejné zakázky a udržitelné stavebnictví, ale…

Foto: Matej Hakár

Oddech a meditace v moderním spa pod historickými stropy

Koncepce řešení dbá na vizuální účinek daný materiálovým pojetím. Původní historické stropy a schodiště, terazzo, prostá cihla, kobaltově černý obklad, kvalitní dřevěné prvky, matová tmavě modrá a šedá dlažba a bílé stěny dávají vyniknout jednotlivým částem provozu celého spa.

Zdroj: Rebecca Zeller

Když saunu tak plovoucí! Schladit se můžete přímo ve fjordu

Finové možná mají světové renomé národa saunujících se otužilců, ale Norové za nimi příliš nezaostávají. Ještě před dvěma stoletími bylo v centru Osla více saun, než dnes stojí v Helsinkách. Pravda, norské hlavní město si tenkrát ještě říkalo Kristiana, a voda v Oslofjordu byla o poznání čistější.

foto: Jakob Gate, Jeppe Michael

Mobilní sauna: Zážitek, který si můžete dopřát kdekoli

Sauna a saunování není pro obyvatele severských zemí jen nějakou libůstkou. Je součástí životního stylu, odrazem života a jeho filozofie, která si nachází místo i u nás. Nejde úplně o nástroj rekreace, svalové relaxace, instantního zdraví – byť tím vším je – ale spíše o proces duchovní, související s celkovou očistou…

Foto: Tom Ferguson Photography

Nekonečné křivky. Interiér obchodu se suvenýry připomíná jeskyni

Organicky proměnlivá, a přitom neživou přírodou vytvořená struktura. Něco, co dokáže vykouzlit miliarda vodních kapek v krápníkové jeskyni, nebo vítr udělat s nekonečným množstvím zrnek písku na poušti. Taková je inspirace pro design stropu části muzea v katarské Dauhá.

Organická sauna na břehu jezera

Organická sauna na břehu jezera

Saunování v divoké přírodě je požitek sám o sobě. V kombinaci s moderní architekturou však nabízí mnohem víc. Příkladem je sauna připomínající jeskyni, ve které je možné spočinout na vlnách z cedrového dřeva. Odvážný projekt u jezera Grotto v kanadském Torontu je dílem tvůrců z ateliéru Partisan.

Dřevo(do)stavba rodinného domku ve Francii

Dřevo(do)stavba rodinného domku ve Francii

Ateliér MJ Architects11 dostal poblíž francouzského města Marseille zajímavou zakázku. Mladá rodina si po narození potomka uvědomila, že malý domeček, ve kterém žijí, jim přestává stačit. Se svým nápadem, vybudovat obývací pokoj s jídelnou v těsné blízkosti domu, se svěřili do rukou odborníků. Přestože si přístavbu…

Barevný dřevěný altán uprostřed lesoparku

Barevný dřevěný altán uprostřed lesoparku

Magická barevná stavba mezi vzrostlými stromy parku Dartford Central Park je počinem britského studia Weave. Jako součást projektu Ecology Island, jehož cílem je oživit park a přiblížit ho lidem, vytváří místo pro nepřeberné aktivity od udržitelných řemeslných dílen až po pozorování ptáků.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA