„Vysokozdvižné vozíky na CNG mají prakticky nulové emise pevných částic, nižší hluk a vibrace, významně snižují produkci skleníkových plynů a zlepšují pracovní prostředí v provozech,“ říká Josef Mik, marketingový manažer společnosti ROCKWOOL, výrobce izolací z kamenné vlny. Úspory na nákladech za pohonné hmoty a dalších provozních nákladech mohou dosáhnout v bohumínském závodě až 60 % oproti stávajícímu řešení.
Skupina ROCKWOOL, včetně závodu v Bohumíně, se připojila k výzvě udržitelného rozvoje, kterou v 17 bodech stanovila organizace OSN. Provoz vysokozdvižných vozíku na CNG je v souladu s cíli udržitelného rozvoje, jako jsou udržitelnost industrializace a inovace, trvalý a udržitelný hospodářský růst nebo zajištění udržitelné výroby.
Michael Sobotka, manažer skladu hotových výrobků společnosti ROCKWOOL při plnění vozíku z plnicí stanice na CNG
Generální dodavatel Linde Material Handling Česká republika má dlouhodobé zkušenosti s komplexními dodávkami CNG technologií, které úspěšně realizuje po celé České republice. „Řešení CNG je přirozenou součástí plnění cílů naší společnosti také v oblasti udržitelného rozvoje. Výrobnímu závodu ROCKWOOL investice přinese nejen velké úspory nákladů, ale hlavně zlepšení životního prostředí v areálu firmy a jeho okolí,“ říká Jindřich Kotyza, jednatel a ředitel Linde Material Handling Česká republika.
Pro odběratele s vlastní plnicí stanicí je vstupní cena plynu obvykle dána ročním kontraktem, takže cena paliva není během roku závislá na výkyvech cen, jak je běžné u veřejných čerpacích stanic. Návratnost nákladů na pořízení vlastní plnicí stanice se tak typicky pohybuje v rozmezí 1 až 3 let.
Moderní a bezpečné palivo CNG má stálou kvalitu a přináší úspory na nákladech v desítkách procent. U modelového příkladu CNG vozíku o nosnosti 3 tuny, v provozu na třech směnách s denním nájezdem 21 mth (provozních hodin) a spotřebou 2,6 kg CNG/mth může být roční úspora stovky tisíc korun.
Jindřich Kotyza a Pawel Pomykala (zleva)
Od roku 2013 investoval ROCKWOOL v Bohumíně přes miliardu korun do modernizace výroby, nových technologií na snížení hodnot emisí u některých složek spalin až o 50 % a také do revitalizace areálu a vybudování nových skladovacích ploch.
„Vítáme všechna opatření bohumínských firem, která směřují ke zlepšování životního prostředí. Se společností ROCKWOOL máme uzavřenu už pět let tzv. deklaraci porozumění v oblasti ochrany ovzduší. V ní nám společnost představila návrhy dlouhodobých opatření v oblasti životního prostředí nad rámec svých povinností. Výsledkem této dobré spolupráce byla v minulých letech například výsadba izolační zeleně kolem areálu společnosti v městské části Skřečoň. Vysázelo se tady kolem dvou set stromů a osmi set keřů,“ dodává místostarosta Bohumína Lumír Macura.
Sdílet / hodnotit tento článek