REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jsou nové řady tepelných čerpadel vhodné pro novostavby i starší domy?

V současné době se projektují a stavějí domy s malou tepelnou ztrátou a před námi je doba “domů 2020”, domů nízkoenergetických a pasivních. Jiné prostě z technického, legislativního i ekonomického hlediska nepůjde v brzké budoucnosti postavit.

Tomu odpovídá I trend vývoje tepelných čerpadel. Nové jednotky se obvykle vyrábějí o výkonech od 5 do 14 kW. Je to logické, vývoj stojí mnoho peněz a každý výrobce hledí do budoucnosti. Je to však správná cesta? Co budou dělat majitelé starších domů, kteří si budou chtít pořídit tepelné čerpadlo? Energie se zdražují, starší domy mají obvykle vyšší tepelnou ztrátu, proto vytápění stojí více peněz a volba tepelného čerpadla, kterým lze ušetřit až ⅔ nákladů na vytápění, je správná cesta. Takových domů je po celé Evropě a především v České republice zatím většina.

V poslední době se setkáváme s názorem, že silnější (rozumějme výkonnější) tepelná čerpadla než 16 kW nemají smysl, protože mají nižší účinnost. Tímto lichým argumentem si společnosti, resp. jejich obchodní zástupci, pomáhají ze situace, kdy pro objekty s vyšší tepelnou ztrátou (větší a starší domy) nemají vhodné tepelné čerpadlo. Je to trochu ve stylu “když ne já, tak nikdo”. Serióznější dodavatelé nabídnou kaskádu dvou slabších tepelných čerpadel. A zde si můžeme položit zdánlivě nelogickou otázku, je jedna více než dvě? Kaskáda dvou méně výkonných tepelných čerpadel dá potřebný výkon, ale pořizovací náklady budou poměrně vysoké a návratnost investice dlouhá. Jedno tepelné čerpadlo s potřebným výkonem za přiměřenou cenu, kdy návratnost investice bude 4 – 6 let je řešením, „jedna je více než dvě“.

Také argument s nižší účinností je zavádějící. Při porovnávání parametrů jednotlivých tepelných čerpadel je nutné brát v úvahu podmínky, za kterých bylo deklarovaných parametrů dosaženo. Je sice pěkné, že SCOP některých tepelných čerpadel je deklarované více než 5, ale pro dům s  obvykle malou tepelnou ztrátou. Co se stane, když takové tepelné čerpadlo bude navržené na dům s podstatně vyšší tepelnou ztrátou? SCOP výrazně klesne. A i v tomto případě bude z pohledu provozních nákladů vhodnější výkonnější tepelné čerpadlo, které má o několik desetinek nižší SCOP, ale při mnohem vyšším výkonu.

Jsme česká společnost, která své produkty, tepelná čerpadla AC Heating řady Convert AW, vyvíjí a vyrábí pro specifika České republiky, pro novostavby i stávající domy. Proto máme výkonovou řadu tepelných čerpadel 6 – 28 kW.

Víme, že v České republice se tepelná čerpadla instalují nejen do novostaveb s malou tepelnou ztrátou, ale především do stávajících domů, které mají vyšší tepelnou ztrátu. Samostatnou kapitolou je pak využití tepelných čerpadel v bytových domech a velkých objektech (administrativní budovy, školy…). V těchto případech je nutné používat tepelná čerpadla s velkým výkonem.

Nenechte se zviklat neopodstatněnými tvrzeními. Nechte si tvrzení doložit. Nezapomínejte na podmínky, při kterých byly udávané parametry změřeny.

Na závěr trochu nadsázky, přeci byste nechtěli mít v autě dva slabé motory, když můžete mít jeden výkonnější, který je navíc levnější.

AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem

logo
Staroplzenecká 177
326 00 Letkov

telefon: +420 775 640 374
e-mail: info@ac-heating.cz

web: www.ac-heating.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Znáte změny v kotlíkových dotacích a nové možnosti financování kotlů?

Znáte změny v kotlíkových dotacích a nové možnosti financování kotlů?

Aktuálně je vyhlášena pro kraje a ty mají čas do konce března, aby připravily výzvy pro obyvatele a stanovily termíny příjmu žádostí. Letošní výzva, stejně jako předchozí je určena fyzickým osobám, která v rodinném domě vymění stávající kotel na tuhá paliva s ručním přikládáním paliva za nový podporovaný zdroj tepla.

REKLAMA