REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kvalitní rozvody vody mají zkratku PP-RCT

Dostala se vaše stavba již do fáze, kdy musíte řešit realizaci rozvodů vody a vytápění? Pak věnujte dostatečnou pozornost volbě materiálu! Nejde totiž jen o to, rozhodnout se pro plast, nebo kov, chce to jít více do hloubky. I v plastových materiálech jsou totiž velké rozdíly a správným rozhodnutím můžete ovlivnit nejen cenu celé realizace, ale i váš uživatelský komfort.

Asi nejrozšířenějším materiálem pro výrobu plastových trubek a tvarovek pro rozvody vody a topení je dnes polypropylen PP-R, typ 3. Ten nabízí celou řadu výhod – dlouhou životnost, bezpečnost spojů a snadnou montáž. Navíc se trubky tak snadno nezanáší a při průtoku vody nezpůsobují tolik hluku, jako je obvyklé u trubek kovových.

Kdo však chce skutečně odolné rozvody, a to i při vyšších teplotách a vyšším tlaku, měl by se poohlédnout po trubkách, které jsou vyrobené z polypropylenu nové generace – PP-RCT, typ 4. Tento nový materiál použila firma Wavin Ekoplastik při výrobě vícevrstvé trubky Fiber Basalt Plus, speciálně navržené pro rozvody teplé vody a vytápění, a celoplastové trubky EVO pro studenou a teplou vodu.

Standardní instalace s nadstandardní trubkou

Stavíte-li standardní rodinný domek, bude pro vás dobrou volbou celoplastová trubka EVO. Díky materiálu PP-RCT mají trubky EVO výrazně tenčí stěnu, jsou o 28 % lehčí a nabízejí o 37 % větší průtočnost než předchozí generace trubek z PP-R. Co to znamená? Že lze používat potrubí menších dimenzí, a tím ušetřit. Výrobce udává, že pokud se investor rozhodne pro trubky EVO, ušetří při instalaci systémů pro rozvody teplé a studené vody až 17 % finančních prostředků. A to už stojí za zvážení.

Wavin Ekoplastik dodává trubky z materiálu PP-RCT, který zaručuje vysokou odolnost na tlak i teplotu.Wavin Ekoplastik dodává trubky z materiálu PP-RCT, který zaručuje vysokou odolnost na tlak i teplotu.

Náročné podmínky si zaslouží prémiový produkt

Pro objekty, kde se očekává větší zátěž, je vhodnější trubka vícevrstvá, která nabízí skutečně mimořádnou odolnost. Dobrou volbou je v tomto případě trubka Fiber Basalt Plus, ve které výrobce zkombinoval materiál PP-RCT s čedičovými vlákny. Čedič (basalt) je materiál sopečného původu, který je právě pro svou odolnost běžně využíván v automobilovém průmyslu, při výrobě čepelí větrných mlýnů či pro komponenty letadel. Trubky Fiber Basalt Plus mají díky své konstrukci třikrát menší teplotní délkovou roztažnost v porovnání s celoplastovými trubkami z PP-R. Vykazují i vyšší tlakovou odolnost při vysokých teplotách (až o 50 %), teplotní odolnost dle reálných měření až 95 °C, vyšší průtočnost o 20 % a nižší hmotnost o 15 %. Trubky Fiber Basalt Plus jsou vhodné i do náročných podmínek a získaly již celou řadu ocenění.

Proč vlastně PP-RCT?

Pokud bychom měli shrnout jediným slovem, proč volit trubky z materiálu PP-RCT, pak by znělo BEZPEČNOST. U trubek s vysokou odolností na tlak i teplotu, a to i při plné zátěži, vám totiž nehrozí havarijní stav, při kterém musíte rozkopat celou koupelnu. To, že výrobce svým trubkám skutečně věří, poznáte i dle délky garance, kterou vám poskytne. U trubek EVO je to dokonce dvacet let.

Wavin Czechia s.r.o.

logo
Rudeč 848
277 13 Kostelec nad Labem

telefon: 596 136 295, fax: 596 136 301
e-mail: info@wavin.cz

web: www.wavin.com/cs-cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na větrání? O větrání a rekuperaci s odborníkem z UCEEB v ČEZ akademii

Daniel Adamovský z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT je hostem dalšího dílu ČEZ Akademie a vysvětluje, že pro dosažení kvalitního vnitřního prostředí se nedá spoléhat na pokojové rostliny, zda se ušetří rekuperací energie a proč se kvalita vzduchu posuzuje podle koncentrace CO 2 .…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

REKLAMA