„Letos otevřeme 11 nových budov a prostorů. V rámci programu chceme upozornit i na místa, která nejsou tvořena jen budovami, ale jsou důležitou součástí městského prostoru. Například téměř zapomenutý evangelický hřbitov ve Strašnicích, jenž ustál několik pokusů o likvidaci a je kulturní památkou,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.
Z dalších novinek festival nabídne například netradiční výhledy ze střechy proslulého Domu módy na Václavském náměstí a po roční přestávce znovu zpřístupní prosklenou kupoli Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Mezi letošními novinkami je i Palác Křižík II – nové sídlo společnosti Seznam.cz nebo kancelářské interiéry technologické společnosti Ackee v karlínském Danube House. Svá zákoutí, včetně vysílacích studií, poodhalí Národní dům, sídlo Českého rozhlasu Regina a Region v Karlíně. Na seznam objektů letos přibyla i Winternitzova vila nad Smíchovem. „Vila je jednou ze dvou pražských realizací Adolfa Loose a její historie zrcadlí výjimečné lidské osudy. Návštěvníci se budou moci podívat i do soukromých prostor majitele vily,“ slibuje Andrea Šenkyříková. Bohatou interiérovou výzdobu a výhled z terasy nabídnou prohlídky vily Lanna v Bubenči, promyšlený koncept tzv. francouzských škol v Dejvicích je možné si prohlédnout v Mateřské škole a Základní škole Bílá v Dejvicích nebo můžete navštívit vinný sklep a ochutnat vína s krásným výhledem na Prahu ve vinařství Salabka v Troji. „Nově jsme také do programu zařadili nádraží Praha-Bubny se silným historickým příběhem, jenž je důležité si připomínat,” uzavírá výčet pestrého programu Andrea Šenkyříková.
Open House Praha opět nabídne pracovní listy pro děti od pěti let, které zábavnou formou pomáhají dětem vnímat a poznávat architekturu. Návštěvníci se také mohou těšit na komentované prohlídky, výstavy, koncerty a další akce z bohatého doprovodného programu, který si připravili naši partneři v některých budovách.
Kromě jednoho prohlídkového okruhu v budově Main Point Karlín, který zve do technologického zázemí objektu, budou ostatní prostory budovy i všechny ostatní objekty zpřístupněny volně, bez potřeby předchozí registrace. Většina budov bude o festivalovém víkendu otevřena oba dva dny od 10.00 do 18.00 hodin. Informace o otevírací době, doprovodném programu a další podrobnosti je možné dohledat na webových stránkách www.openhousepraha.cz, v mobilní aplikaci, která je ke stažení zdarma pro Android a iOS, anebo v tištěném katalogu, který bude k dispozici již od 9. května ve festivalovém infocentru (v zadním traktu komplexu prázdných budov v Hybernské 4, Praha 1, otevírací doba po–pá: 10.00–18.00 hodin, so–ne 9.00–19.00 hodin). Festival lze sledovat i na Facebooku, Instagramu a Twitteru.
O festivalu
Poprvé se ve světě konal festival v roce 1992 v Londýně. U jeho zrodu stála Victoria Thornton, která již od malička byla velmi ovlivněna architekturou, neboť se narodila do rodiny architektů. Koncept festivalu v sobě nese snahu o posílení vztahu laické veřejnosti k místu a městu. Postupně se myšlenka otevírání hranice mezi budovami a kolemjdoucími rozšířila do dalších zemí. V roce 2015 se Open House konal také poprvé v metropoli České republiky, kdy přivítal 35 tisíc návštěv. Loni se pak toto číslo vyšplhalo na 48 tisíc.
Patronkou a tváří festivalu je architektka Eva Jiřičná, která stála u zrodu festivalu Open House v Londýně a dvacet let byla členkou správní rady. Nedílnou součástí festivalu jsou pak dobrovolníci z řad milovníků architektury i laiků.
Sdílet / hodnotit tento článek