REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jak funguje protiproud v bazénu?

Hodilo by se vám moct si každý den zasportovat? Jenže nemáte čas ani chuť po práci běžet někam do fitka mezi spoustu dalších lidí? Když si pořídíte bazén s protiproudem, můžete každý den ráno nebo večer skočit do vody hned u domu a plavat třeba hodinu. Jen dejte pozor, ať u protiproudu zvolíte správný výkon.

Protiproud pohání vodu přes čerpadlo a tryskou ji nahání zpátky do bazénu. V dostatečně silném protiproudu můžete plavat třeba hodinu. „V menším bazénu s protiproudem si zaplavete dokonce lépe než ve větším bazénu bez protiproudu,“ říká Michal Vlášek, zkušený bazénář, který vyrábí české laminátové bazény v Roudnici nad Labem.

Jak protiproud vybrat? Záleží na tom, jak budete chtít bazén používat.

Existují tři varianty protiproudů, které se dělí podle výkonu.

Protiproud jako atrakce pro děti (do 70 m³/hod)

Slouží hlavně jako skvělá masážní tryska. A kdo má děti, ten ví, kolik si s protiproudem užijí legrace.

„Na soutěže, kdo připluje na lehátku dříve na druhou stranu nebo kdo doplave rychleji s pomocí protiproudu, dojde při každé příležitosti. Příjemné je i jen tak se nechat unášet a vozit po hladině,“ říká Helena, máma od rodiny, která má doma bazén s protiproudem od rodinného výrobce Bazény Relax.

Jak funguje protiproud? Zdroj: Bazény RelaxJak funguje protiproud? Zdroj: Bazény Relax

Rekreační plavání (nad 70 m³/hod)

Využijete ho stejně jako protiproud pro děti. Navíc ale umožní i rodinné kondiční plavání. To oceníte hlavně tehdy, když chcete udělat něco pro své zdraví, ale jste vytížení a nemáte čas jezdit někam do posilovny. Moct si zasportovat přímo doma ve kteroukoliv denní dobu je oproti tomu obrovská pohoda.

Sportovní plavání (nad 100 m³/hod)

Sportovní protiproud má dvoutryskovou a na přání i dvoumotorovou konstrukci. Tuhle variantu využívají pro trénink profesionální plavci.

Tryska je zabudovaná ve stěně bazénu, čerpadlo v technologické šachtě

U zapuštěných bazénů bývá kromě jámy na bazén potřeba vykopat ještě technologickou šachtu. Tam se schovají všechny potřebné technologie – filtrace, desinfekce, ale také čerpadlo pro protiproud.

Technologie můžete mít třeba i v blízkém zahradním domku nebo v garáži. Nejčastěji chtějí mít lidé všechny technologie pohromadě. Při výkopu se tedy dělá větší jáma pro bazén a s ní propojená menší jáma pro technologie.

Jak funguje protiproud? Zdroj: Bazény RelaxJak funguje protiproud? Zdroj: Bazény Relax

„Bazén se slanou vodou, protiproudem a velkým zastřešením jsme zrealizovali na začátku sezóny 2015, letos na jaře jsme ještě doplnili tepelným čerpadlem. Velmi efektní při večerním koupání je také bazénové osvětlení. Bazén nám slouží nejen k osvěžení, ale i zábavě. Například závody na nafukovacích jelenech v protiproudu zdaleka nejsou jen pro děti. A díky prostornému zastřešení nejsme nijak limitováni počasím,“ vypráví pan Suchý své zkušenosti s bazénem od českého výrobce Bazény Relax.

Chcete si protiproud prohlédnout a vyzkoušet osobně? Vyrazte do bazénového centra půl hodiny za Prahou. Porovnáte si jednotlivé varianty a o zkušenosti se s vámi podělí samotní bazénáři.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zastřešení bazénu prodlouží koupací sezónu až na 7 měsíců v roce!

Zastřešení bazénu prodlouží koupací sezónu až na 7 měsíců v roce!

Obliba bazénu na vlastní zahradě v našich končinách rok od roku roste a není se co divit. Vždyť není nad to, dopřát si vodní pohodu a relaxaci v soukromí své vlastní zahrady a v blízkosti veškerého komfortu. Máte při ruce vše, co pro svůj pobyt v bazénu i na čerstvém vzduchu potřebujete.

REKLAMA