Jak vypadal večer?
Jako místo konání akce byl vybrán už tak sám o sobě architektonicky zajímavý prostor, který pomocí dalších prvků, především umělého osvětlení, dotvářel atmosféru celé akce. Industriální hala staré továrny se brzy zaplnila odborníky z oboru, i zájemci o architekturu z řad široké veřejnosti. Večer byl plný nejen vizuálních vjemů, kdy se na obrazovkách představovali na fotografiích všechny přihlášené projekty. Na závěr večera se přidala ještě hudební produkce jedné z moderátorek. Celá akce byla především také v duchu setkávání se a to nejen uvnitř, ale i ve venkovním prostoru u grilu a posezení.
Nominačního večera se osobně účastnili i čtyři členové odborné poroty - předsedkyně poroty, nizozemská architekta Marianne Loof, pan Jiří Oplatek, český rodák působící ve Švýcarsku, mezinárodně uznávaný krajinářský architekt Eelco Hooftman a slovinský architekt pan Bevk Prović. Moderátorky Ester Geislerová a Johana Švarcová je všechny ještě před vyhlášením nominací pozvali na podium a vyzpovídali je především otázkami týkající se celkově české architektury a její úrovně, o které se všichni shodli, že je dobrá. Slovo dostal také předseda České komory architektů pan Ivan Plicka. Nakonec byli všichni pozváni na další související akce, nejbližší je 27. června akce Architekti na jedné lodi (A)VOID Floating Gallery, a především na slavnostní galavečer v Místě pro nové umění - Jatka 78 konající se 27. listopadu, kde budou vyhlášení finalisté.
Dům v Plotě, Autoři: Jan Vondrák, Lukáš Holub, Jan Mach, Foto: BoysPlayNice
A jací jsou nominovaní?
Nejčastějším tématem letošních nominací jsou jednoznačně rodinné domy, kterých ve výčtu naleznete osm. Následují výstavní projekty (např. Vnímání od Jana Šépky v Českých Budějovicích či vzducholoď Gulliver kotvící na střeše holešovického Centra současného umění DOX, jejímž autorem je Huť architektury Martina Rajniše) či stavby spadající do oblasti vzdělávání. V nominacích se objevují také čtyři dopravní stavby, lávky a mosty, nebo parkovací dům.
Prací, které se zaměřují na veřejný prostor, je opravdu poskromnu. Mezi velkými investicemi, jako je například Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně / Pelčák a partner architekti či Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze / PETR FRANTA architekti & ASSOC. najdeme i zcela drobné věci, jako je Létající černý dům / H3T architekti či pomník Archima Šipla na Liberecku / RH faktor.
Chata u jezera, Autoři FAM Architekti, Ing. arch. Mga. Pavel Nasadil, Ing. arch. Mga. Jan Horký, Foto: Tomáš Balej
Charakteristickým rysem výběru mezinárodní poroty je obrovské množství novostaveb. Z 42 nominací se o novostavby jedná hned ve 33 případech. Tato skutečnost může vypovídat o oživení stavebního trhu, nicméně je třeba dodat, že velká část těchto zakázek pochází ze soukromého sektoru (zejména rodinné domy, bytové a administrativní objekty).
Celý výčet naleznete na webu České ceny za architekturu 2017.
Sdílet / hodnotit tento článek