Koncem letošního dubna se při přijímání žádostí o kotlíkové dotace před krajským úřadem na pražském Smíchově vytvořila fronta čítající několik stovek lidí. Řada z nich na ulici přespávala. Televize Prima před několika dny přišla s informací, že žadatele čekající ve frontě předběhl kurýr s balíkem žádostí.
Hejtmanka dnes potvrdila, že kurýr v osm ráno na jinou podatelnu přinesl hned ráno 187 žádostí, které pak byly zařazeny před žádosti lidí, čekajících venku. Kraj nyní doplatí dotace těm žadatelům, na které se kvůli tomu nedostalo. "Považujeme za morálně správné, aby se dostalo na všechny, kdo stáli a splnili podmínky včetně pořadí," uvedla Jermanová s tím, že kraj celkový počet schválených žádostí zvýší právě o 187, což vyjde na zhruba 25 milionů. Peníze hejtmanství vezme z nerozdělených financí, vyhrazených na krajské granty.
Hejtmanka odmítla nařčení z korupce i to, že by úřad předem tvrdil, že žádosti nelze doručit kurýrem. Problém podle ní spočíval hlavně v tom, že bylo víc míst, kde šlo žádosti podat, což však kraj mohl ovlivnit úpravou pravidel programu. "Připouštíme, že ne vždy to bylo organizačně dobře zvládnuto," řekla hejtmanka a doplnila, že krajský úřad z toho vyvodí personální důsledky a posílí tým, který má dotace na starosti.
V další vlně dotací, které odstartuje v říjnu, už problém podle Jermanové nebude existovat. Kraj přejde na elektronický systém, kdy se každému žadateli online vygeneruje pořadí a podklady poté dodá písemně. "V této chvíli systém prochází zátěžovými zkouškami a v říjnu bude připraven," řekla. V dalším kole bude kraj rozdělovat zhruba půl miliardy korun.
Rada dnes rozhodla o rozdělení 47,4 milionu korun z celkové částky 51,8 milionu, která se v problematickém kole přidělovala. Zatím uspělo 389 žadatelů, dalších 4,4 milionu korun ještě kraj rozdělí. K tomu se přidá zhruba 25 milionů navíc pro žadatele, které chce vedení kraje kompenzovat. V této výzvě mohl jeden žadatel podat až pět žádostí, od příště bude platit pravidlo jeden žadatel - jedna žádost.
Sdílet / hodnotit tento článek