REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Kaskádové kotelny výrazně sníží náklady na vytápění bytových jednotek

Kaskádové kotelny, tedy zapojení více menších kotlů k zajištění vytápění a tepelného komfortu, jsou známé již mnoho let. Díky moderním technologiím je ale možné regulovat jejich výkon plynule od nejmenšího použitého kotle až po plnou instalovanou kapacitu. Podle výpočtů se sdílená kotelna vyplatí již při instalaci pro 3 a více bytových jednotek.

Jak fungují kaskádové kotelny

Místo jednoho kotle s velkým výkonem, který musí pracovat jako celek i při spotřebě malého množství tepla, je v kaskádovém řešení v provozu jen tolik kotlů, kolik je jich v daném okamžiku potřeba. “V praxi je prokázáno, že v topné sezóně je v 80 % času kapacita kotle využívána jen na 50 %. V průběhu celé sezóny je podle statistik potenciál kotle využit jen na 30 %,” uvedl Milan Kubíček, obchodní ředitel firmy Thermona, českého výrobce kotlů a kaskádových kotelen.

Řešení dodávky velkého množství tepla je vhodné řešit soustavou většího počtu elektronicky řízených kotlů. Tímto řešením je možné vytvořit soustavu o celkovém výkonu až 1520 kW, tvořenou 16 kotli. Výkon každého kotle je možné regulovat v rozsahu 25 až 100 %, což u celé soustavy znamená plynulou regulaci v rozsahu 1,6 - 100 % v závislosti na okamžité potřebě dodávky tepla.

Použití více kotlů má výhodu také v tom, že jsou vzájemně zastupitelné, v případě poruchy tak nemůže dojít k výpadku celého systému, ale pouze k dočasnému snížení maximálního výkonu. Na závadu se díky systému diagnostiky většinou velmi rychle přijde a obyvatelé bytového domu ani nemusí krátkodobou poruchu zaznamenat, protože kotel je možné opravit při zachování provozu.

Bytový dům ve Zbýšově: Staré kotle na pevná paliva nahradily moderní plynové kotle zapojené do kaskády. Foto: ThermonaBytový dům ve Zbýšově: Staré kotle na pevná paliva nahradily moderní plynové kotle zapojené do kaskády. Foto: Thermona

Alternativa k vlastnímu kotli

Jak vyplývá z propočtů serveru TZB-info, v bytových domech je obecně ekonomicky výhodnější vybudovat společnou kotelnu, než instalovat kotel do každého bytu. “U individuálních instalací v bytových domech bývá největší problém s odvodem spalin. Pokud se nejedná o podkrovní byty, může vybudování spalinové cesty celou instalaci nepříjemně prodražit, v některých případech je dokonce nemožné,” uvedl Kubíček a dodal: “Při první instalaci plynového kondenzačního kotle je třeba vždy instalovat nový odvod spalin z plastu, který je odolný vůči působení kyselého kondenzátu”.

Moderní technologie za nižší cenu

Přestože jsou sdílené kotelny například v severských státech běžnou záležitostí, v České republice na svůj boom teprve čekají. Hlavní důvod můžeme hledat v obecné nedůvěře ke sdílení zdrojů tepla, která má svůj původ v zastaralých kotelnách na uhlí. Díky moderním technologiím ale plynové kaskádové kotelny zajišťují maximální tepelný komfort s nižšími vstupními i provozními náklady, než je instalace kotlů do všech bytových jednotek. Do nedávné doby byl provoz kotelny zajišťován drahými kaskádovými řadiči. Dnešní kotle lze propojit mnohem efektivněji pomocí komunikačního rozhraní, které umožňuje přenos informací mezi kotli a jejich snadné ovládání. Stačí zapnout všechny kotle a na prvním nastavit teplotu do topení a ohřev teplé vody, odpadá složité a komplikované nastavování každého zvlášť.

Umístění kaskádové kotelny

Kaskádové kotelny se skládají z kotlů na plyn nebo elektřinu, a mají tak nízké prostorové nároky. Díky tomu se dají instalovat na nejvhodnější místo v objektu, ať již se jedná o sklepní prostory, nevyužívané kolárny, bývalé kotelny na uhlí nebo naopak do půdních prostor a podkroví. Tím je možné dosáhnout výrazných úspor nákladů na vybudování spalinových cest.

THERMONA, spol. s r.o.

logo
Sídlo firmy
Stará Osada 258
664 84 Zastávka u Brna

telefon: 544 500 501, 544 500 511
e-mail: thermona@thermona.cz

web: www.thermona.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Odborníci radí s výměnou kotle příliš neotálet

Odborníci radí s výměnou kotle příliš neotálet

Uvažujete o kotlíkové dotaci? Odborníci radí neváhat. Státní fond životního prostředí již schválil poslední kolo kotlíkových dotací pro jednotlivé kraje. Uživatelé starých kotlů tak mají poslední možnost investovat do nového topného zařízení za zvýhodněných podmínek. Nyní se čeká, až kraje vyhlásí výzvy pro občany.

REKLAMA