REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Údržba a čištění podlahy více o tématu

Jak udržovat a čistit keramické a kamenné povrchy

Kamenné a keramické povrchy najdeme všude kolem nás. Kámen, tradiční a stoletími ověřený materiál, dodává interiérům a exteriérům nezaměnitelnou krásu – keramické dlažby a obklady zase odolný povrch. U obou materiálů ale platí, že nejsou zcela bezúdržbové. Jak ošetřovat keramické a kamenné povrchy?
Zdroj: Fotolia.com - poplasen

Ve venkovním prostředí musí materiály odolávat povětrnostním vlivům, kyselým dešťům, mikroorganizmům, jako jsou řasy a plísně, posypové soli. V interiéru se nejčastěji vyskytují problémy s usazeninami vodního kamene, skvrnami od nápojů a potravin, znečištěním spár a v neposlední řadě s kluzností povrchu kamene nebo keramiky.

Co se může stát při špatně prováděném běžném čištění kamenných a keramických povrchů?

Nejčastější příčinou nevábného optického vzhledu bývá používání nevhodných čistících prostředků. Produkty s obsahem mýdla zanechávají na povrchu zbytkový mikrofilm, který na sebe váže nečistoty. Při vytírání mýdlovými čističi často vznikají šmouhy. Při předávkování povrch lepí a silněji se špiní. Zvyšuje se také kluznost povrchu. Tyto efekty jsou s každým dalším vytřením horší. Produkty na bázi kyselin poškozují povrch, narušují impregnace a narušují spáry. Mramorové povrchy ztrácejí lesk. Opět se při každém dalším vytření povrchu situace zhoršuje.

Jakým produktem správně denně čistit kamenné a keramické povrchy?

Optimálním produktem pro vytírání kamenných a keramických povrchů je ten, který neobsahuje mýdlo, kyseliny a alkohol. Po vytření nesmí zůstat na povrchu zbytkový mikrofilm, tj. povlak, který na sebe váže prach a nečistoty. Musí být pH neutrální, dobře absorbovat mastnoty, nesmí poškozovat impregnace, povrch a spáry, musí být šetrný vůči životnímu prostředí a biologicky odbouratelný. Povrch musí po vytření zůstat neklouzavý a neměly by na něm být vidět žádné šmouhy nebo skvrny.

Zdroj: Fotolia.com - fabianZdroj: Fotolia.com - fabian

Na co si dát pozor při silném základním hloubkovém čištění kamene a keramiky?

Pokud se v průběhu času vyskytují na kameni a keramice různé usazeniny, rzi, skvrny od hnojiv, trusu, nápojů, potravin atd., je nutné sáhnout k hloubkovému základnímu čištění povrchu. To se neobejde bez silných základních nebo speciálních čističů na bázi kyselin nebo louhů. Při tomto základním čištění se nesmí zapomenout na nejdůležitější věc celého čistícího procesu, a to je finální neutralizace povrchu na pH 7. Při použití silných kyselin musí být tato neutralizace provedena chemicky k tomu určeným produktem. Pokud pracujeme s alkalickými produkty, které mají pH v rozpětí 10-14, tak zpravidla dostačuje důkladná neutralizace čistou vodou. Pokud se neutralizace neprovede, tak hrozí nevratné poškození povrchu kamene především při delším nebo opakovaném působení kyselin.

Stačí kámen nebo keramiku pouze důkladně hloubkově vyčistit? Vydrží pak povrch dlouho čistý?

Zpravidla bohužel nestačí. Každý materiál je porézní, některý více, některý méně. Základním čištěním se póry otevřou a zpřístupní. Pokud se kámen správně neošetří impregnací, tak dojde k opětovnému, poměrně rychlému znečištění. Také slinutá keramika, kamenina, neglazovaná keramika se bude daleko lépe udržovat tehdy, pokud povrch opatříme kvalitní dlouhodobou impregnací.

Čeho se vyvarovat při ošetřování kamene a keramiky?

Na trhu je velká spousta různých polymerních vosků, polišů, leštidel a nátěrů. Z dlouholetých zkušeností je ovšem možno potvrdit, že tyto produkty nejsou pro spoustu kamenných nebo keramických povrchů vhodné. Jejich životnost zde bývá velmi krátká – zpravidla maximálně rok. Velmi rychle dochází k opotřebení v silněji zatěžovaných místech a v oblasti spár. Poliše a leštidla nebývají odolné vůči posypové soli, alkoholu, běžným domácím kyselinám a louhům. Leštidla nelze vůbec použít ve venkovním prostředí.

Často se jako alternativa nabízí „lakování“ povrchu speciálními laky. Tato metoda může pomoci u keramické dlažby, pro kamenné povrchy ovšem vhodná není.

Zdroj: Fotolia.com - olena-ilienkoZdroj: Fotolia.com - olena-ilienko

Čím nejlépe ošetřit kamenné nebo keramické povrchy tak, aby dlouho dobře vypadaly, nešpinily se a snadno se čistily?

Pro dlouhodobé ošetření kamenných a keramických povrchů jsou optimální impregnace, které umí komunikovat se sloučeninami obsaženými v kamenech, pronikají hluboko do porézní struktury materiálů, neuzavírají póry a kapiláry a netvoří žádný uzavřený nátěr na povrchu. Kvalitní impregnace nemění fyzikální vlastnosti materiálu, zachovává paropropustnost kamene. Impregnace musí mít také tzv. Goretex efekt, tj. vlhkost může z kamene odejít, zvenčí se ovšem do něj nedostane. Impregnace musí být odolná vůči UV-záření, soli, posypové soli, přívalovým dešťům (kyselé deště), povětrnostním vlivům, nečistotám, skvrnám, zředěným kyselinám a louhům. Především pro kamenné povrchy je velmi dobré, pokud impregnace neobsahuje žádný vosk, silikon nebo akrylát.

Co dělat, když se po pokládce kamenné nebo keramické dlažby zjistí, že je její povrch velmi kluzký a nebezpečný?

Kluznost podlahových povrchů určuje norma, která přesně uvádí, jakou hodnotu protiskluzu ve kterém prostředí musí povrch mít. Za bezpečné pro veřejný provoz se považují povrchy s protiskluzem R9 a koeficientem smykového tření v hodnotě 0,45 a vyšší. U některých prostor, jako např. kuchyně, umývárny, prodejny, mohou být normou nebo směrnicí vyžadovány také hodnoty vyšší, např. R10 nebo smykové tření vyšší než 0,6.

Pokud je již podlaha položena a následným měřením se zjistí, že kluznost nevyhovuje, je ještě možné situaci zachránit speciálními protiskluznými impregnacemi, popřípadě prostiskluznými nátěry.  

Jak nejlépe chránit kámen ve venkovním prostředí proti vandalismu a graffiti?

Kvalitní impregnace na kámen slouží zároveň jako dokonalá ochrana proti graffiti. Znečištění, skvrny a také graffiti je pak možné jednoduše odstranit za pomoci speciálních odstraňovačů a tlakové vody. Kámen musí být ovšem dobře penetrován a naimpregnován. Na silně savé kameny, jako například pískovec, musí být nejprve aplikována zpevňující penetrace v dostatečném množství v závislosti na skutečné savosti kamene a poté impregnace.

Jak dlouho průměrně vydrží dobře provedená a kvalitní impregnace na povrchu kamene?

Na životnost impregnací má vliv spousta faktorů. Především mechanické a chemické zatížení. Pokud se ovšem vše provádí správně, impregnace se nezničí nevhodně použitým chemických produktem, tak lze u nejkvalitnějších impregnací hovořit o životnostech více než 5 let na podlahách a více než 10 let na svislých plochách.

Kamenné a keramické povrchy nám mohou sloužit po dlouhá léta. Stačí pouze dodržovat návod na ošetřování a čištění. Neexperimentovat s chemikáliemi při odstraňování skvrn a odolných nečistot. Kontaktovat odborné firmy v okamžiku, kdy je nutné provést speciální čištění, odstranění graffiti nebo aplikovat ochranné impregnace.

Jiří Kudrna

Ačkoliv má ekonomické vzdělání, věnuje se podstatnou část svého profesního života chemii. Nejprve v zemědělství v oboru krmivářského průmyslu a posledních 20 let se specializuje na problematiku čištění, ošetřování, renovace a povrchové úpravy všech typů podlahovin a povrchů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Údržba a čištění podlahy

  1. Jak udržovat a ošetřovat elastické podlahy z PVC a dalších materiálů
  2. Údržba a renovace lité cementové, epoxidové a polyuretanové podlahy
  3. Jak udržovat a čistit koberce: Průběžná údržba a metody intenzivního čištění
  4. Jak udržovat a čistit dřevěnou podlahu
  5. Jak udržovat a čistit keramické a kamenné povrchy
  6. ROZHOVOR: Profesionální čištění koberců a péče o koberce

Přečtěte si více k tématu Údržba a čištění podlahy

Zdroj: Pexels.com - Tembela Bohle

Správa bytového domu v době koronaviru. Je nutné desinfikovat výtahy?

Mimořádná opatření se dotýkají mnoha oblastí každodenního fungování – to platí i v případě bytových domů, které se musí stávající situaci přizpůsobit. Co se v rámci mimořádné situace v rámci správy bytového domu změnilo? Je možné uspořádat členskou schůzi? Je nutné dezinfikovat výtahy?

Seminář TZB-info: Správa a provoz nemovitostí, facility management v praxi

Seminář TZB-info: Správa a provoz nemovitostí, facility management v praxi

Neváhejte s přihlášením - na březnový termín zbývá už jen 5 volných míst - začínáme v pondělí 23. března. Intenzivní pětidenní vzdělávací seminář je zaměřen na technické, ekonomické a energetické aspekty správy nemovitostí. Účastníci obdrží Certifikát managera správy a provozu nemovitostí, který vydává TZB-info.

Rekonstrukce bytu z první republiky: Sondy, bourací práce, pohledové zdivo

Rekonstrukce bytu z první republiky: Sondy, bourací práce, pohledové zdivo

V předešlém článku tohoto seriálu jsme se zabývali koupí prvorepublikové nemovitosti, předpokládaným rozsahem rekonstrukce či přípravnými projekčními pracemi. V tomto díle se již pustíme do vlastní rekonstrukce, která začala postupně zodpovídat spoustu předem nevyjasněných záležitostí. Podívejte se na demoliční práce…

ROZHOVOR: Profesionální čištění koberců a péče o koberce

ROZHOVOR: Profesionální čištění koberců a péče o koberce

Koberec je podlahová krytina sice teplá, tichá, levná, nicméně ne každý si ví rady s její údržbou. Jistě není dobré podceňovat pravidelné běžné čištění vysavači nebo prevenci v podobě impregnace. Jednou za čas je nutné zvláště v kancelářích či komerčních interiérech povolat profesionální firmu na vyčištění koberce.

REKLAMA