REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Údržba a čištění podlahy více o tématu

ROZHOVOR: Profesionální čištění koberců a péče o koberce

Koberec je podlahová krytina sice teplá, tichá, levná, nicméně ne každý si ví rady s její údržbou. Jistě není dobré podceňovat pravidelné běžné čištění vysavači nebo prevenci v podobě impregnace. Jednou za čas je nutné zvláště v kancelářích či komerčních interiérech povolat profesionální firmu na vyčištění koberce.

ESTAV.cz se ptá...

Než se pustíme do tématu čištění koberců, projděme si prevenci ušpinění. Jaké druhy koberců jsou vhodné do kterých provozů z hlediska odolnosti a následné údržby (např. jiný koberec k posteli do ložnice, jiný asi pod kolečkovou židli do pracovny)?

Ing. Jan Hrdlička, jednatel KOBERCOVÝ SERVIS, odpovídá ...

Zkušenosti ukazují, že pro kanceláře je nejlepší používat zátěžové koberce s krátkým vlasem. U bytů a domů záleží především na vkusu majitelů. Obecně se však dá říct, že nízký vlas se hodí tam, kde se je větší pohyb, kde je koberec víc namáhán a víc se špiní. Čili třeba jídelní kout, hlavní spojnice v bytě, schody. Koberce s dlouhým vlasem, nebo drahé koberce je logicky vhodné dávat tam, kde se po nich bude méně chodit. Třeba pod kolečkovou židli v pracovně bych koberec nedával vůbec, nebo jen co nejobyčejnější.

ESTAV.cz se ptá...

Jak je to s impregnací a renovací koberců, je něco takového možné? Jakým způsobem funguje, lze ji aplikovat i doma svépomocí?

Ing. Jan Hrdlička, odpovídá ...

Impregnace koberců pomůže zlepšit vzhled každé místnosti. Chcete-li, aby váš koberec byl čistý, je nutné pravidelně jej vysávat, a to dobře filtrujícím vysavačem. Po určité době, závisející na používání koberce a bez ohledu na to, jak máte kvalitní vysavač, je potřeba koberec podrobit profesionální renovaci a impregnaci, na kterou laik nemá vybavení ani znalosti.  

Ani špičkový vysavač nevypadá jako vysavač, který znáte z domova, nebo z kanceláře.Ani špičkový vysavač nevypadá jako vysavač, který znáte z domova, nebo z kanceláře.

ESTAV.cz se ptá...

K čemu vlastně impregnace koberců slouží?

Ing. Jan Hrdlička, odpovídá ...

Impregnace koberců pomáhá redukovat nejrůznější kobercové zabarvení, známé jako „šisování“ a skvrny, které vznikají po náhodném rozlití nejrůznějších tekutin, od nevychovaných psů a koček, od jídla a tak dále, jak se to v domácnosti, nebo v kanceláři stává.

Vzhledem k tomu, že průměrná životnost koberce je zhruba mezi 12-15 lety, tak se po několika letech velmi hodí i jeho renovace a oživení barev i celkového vzhledu.

ESTAV.cz se ptá...

Předpokládám, že se asi nepoužívá jeden postup údržby pro všechny typy koberců…

Ing. Jan Hrdlička, odpovídá ...

Při rozhodování o navržení nejvhodnější metody údržby koberce či koberců je klíčové správně identifikovat typ koberce a způsob konstrukce vláken a kobercového podkladu. S typem koberce souvisí i jeho případné sražení nebo natažení či problémy se vzlínáním nečistot. Stav a typ kobercového podkladu má přímý vliv na volbu způsobu a výsledek údržby koberce. Vždy tedy rozlišujeme a specifikujeme, zda jedná o přírodní materiál jako vlna, hedvábí, bavlna, juta, nebo syntetický materiál, tedy nylon, akryl, polyester, polypropylen a zda jsou konstrukce podkladů tkané nebo netkané.

Naši technici rozlišují koberce také podle způsobu využití. Například celoplošné lepené „metrážové“ koberce, kusové koberce, běhouny, kobercové předložky, orientální koberce, přírodní koberce – kozí, juta, kokos, ovce, vlněné a perské či hedvábné koberce a také kobercové dlaždicové díly. Dalším rozlišujícím faktorem našich techniků je dělení a rozlišení koberců dle typu výroby. Rozlišujeme koberce na tkané, což jsou orientální, především perské vlněné, všívané či smyčkové, vpichované, plyšové, lepené koberce. Posledním velice důležitým aspektem vstupní inspekce je stanovit typ vlákna. V rámci interní normy rozlišujeme a dělíme vlákna na přírodní vlákna živočišného původu – vlna, srst skotu či vlákna rostlinná – juta, bavlna, konopí, sisal, kokos, len.

Teprve na základě těchto kritérií a samozřejmě aktuálního stavu koberce lze teprve spolehlivě určit způsob renovace i impregnace.

ESTAV.cz se ptá...

Podívejme se na běžné denní čistění koberců. Jak správně postupovat? Jaké dělají lidé doma nejčastější chyby?

Ing. Jan Hrdlička, odpovídá ...

Denní čištění je dost nepravděpodobné. Můžeme tedy spíše hovořit o denní údržbě koberců. V tomto případě je nejvhodnější provádět denní či zkrátka pravidelnou údržbu, tedy vysávání koberců, vysávacím systémem, který má klepací elektrickou hlavici. Takto udržované koberce lze dlouhodobě udržet v dobré kondici a předejít zašlapání nečistot do hloubky vlákna a především udržet koberec bez viditelně vyšlapaných cestiček. Nedostačující údržbu koberců lze považovat za to, když je používána klasická základní plocha vysávací hlavice bez rotačního, nebo klepacího mechanismu. Ta je totiž z velké části vyvinuta a určena především pro pevné podlahové povrchy jako je PVC, dlažba, parkety a podobně.

ESTAV.cz se ptá...

Mokré nebo suché čištění koberců, jaké jsou v tom rozdíly? A co lze kdy doporučit? Záleží použití technologie i na podkladu koberce (např. dřevěná podlaha pod kobercem atd.)?

Ing. Jan Hrdlička, odpovídá ...

Profesionální čištění koberců se samozřejmě dá rozlišit na dva možné technologické způsoby provedení. Tímto obecně známým je takzvané mokré, nebo-li extrakční čištění koberců, kdy dochází k nástřiku tekutiny z čistící hlavice na povrch kobercového vlákna a jejímu následnému odsání. Tato metoda je vhodná na všechny kobercové povrchy, které je možné zatížit vodou. Rozdíly v čištění jsou pak především ve výkonnosti stroje jako takového a celkové koncepci provedení extrakčního čištění koberců, která se liší dle realizační firem a jejich vybavení. Ze zkušenosti můžu říct, že rozdíly jsou velmi značné, a to jak v ceně za metr čtvereční, tak ve výsledku provedené práce a její kvalitě.

Takzvané suché čištění je z technologického hlediska čištění s minimální vlhkostí sedmi procent zbytkové vlhkosti po dobu čištění. Samotné čištění se provádí dvoufázově a to nástřikem přípravku, který otevře vlákno koberce a následnou aplikací vlhkého přírodního granulátu s jeho strojovým zapracováním do povrchu. Po zhruba 30 minutách se strojovým sběračem suchý granulát odstraní z koberce. Tento postup je vhodný na velmi málo či středně znečištěné koberce, koberce, které není možno namočit vodou, nebo pochozí kobercové plochy, které musí být ihned po čištění používány.

Odborné čištění znamená znalost povrchů a způsobů, jak s nimi pracovat, doplněné špičkovou technikou a technologií i osobní pečlivostí a odpovědností.

ESTAV.cz se ptá...

Jak mohou v čištění pomoci profesionálové jako vy? Co dokážete vyčistit lépe, než zvládne člověk doma sám?

Ing. Jan Hrdlička, odpovídá ...

Profesionální čištění je z hlediska účinnosti zcela nesrovnatelné s běžným domácím čištěním. Profesionální strojové čištění má dle stavu a našich směrnic probíhat třífázově. Nejdříve je potřeba vlákno důkladně vysát elektrickým klepacím zařízením a dosáhnout narovnání kobercového vlákna. Druhou fází je aplikace čistící antibakteriální pěny, která proniká ke kořínkům vlákna a obaluje vlákno tak, aby do sebe nasákla bakteriální a organické nečistoty. Třetí fází je důkladné hloubkové strojové čištění ideálně strojem, který disponuje průtokovým ohřívačem s teplotou vodou na výstupu z hlavice mezi 50-60 stupni. Což je postup, který může nabídnout jen specializovaná firma.

ESTAV.cz se ptá...

Jak vypadá komplexní postup čištění a péče o kobercovou podlahu? Jak vypadá plný servis koberce například v obchodních centrech nebo kancelářích?

Ing. Jan Hrdlička, odpovídá ...

V obchodních centrech a kancelářích je postup čištění stejný, jako v domácnosti, tedy ten již popsaný třífázový. Navíc se ještě po skončení čištění koberce aplikuje ochranná impregnace s protišpinivou úpravou a desinfekce s antibakteriální ochranou. V případě veřejných prostor, na které se ptáte, by se kobercům mělo takové péče dostat třikrát až čtyřikrát ročně.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Údržba a čištění podlahy

  1. Jak udržovat a ošetřovat elastické podlahy z PVC a dalších materiálů
  2. Údržba a renovace lité cementové, epoxidové a polyuretanové podlahy
  3. Jak udržovat a čistit koberce: Průběžná údržba a metody intenzivního čištění
  4. Jak udržovat a čistit dřevěnou podlahu
  5. Jak udržovat a čistit keramické a kamenné povrchy
  6. ROZHOVOR: Profesionální čištění koberců a péče o koberce

Přečtěte si více k tématu Údržba a čištění podlahy

Zdroj: Milan Mrkáček

Lepení laminátových podlah? Je to možné. Jak se vyhnout problémům?

Plovoucí laminátové podlahy zná dnes asi každý. Tento typ podlahy se stal tak všeobecně známým, že pronikl i do běžné mezilidské terminologie. Řekne-li zákazník „plovoucí podlaha“, ve většině případů má na mysli podlahu laminátovou nebo vinylovou. Je to tak ale správně? A musí být laminátová podlaha…

Zdroj: Pexels.com - Tembela Bohle

Správa bytového domu v době koronaviru. Je nutné desinfikovat výtahy?

Mimořádná opatření se dotýkají mnoha oblastí každodenního fungování – to platí i v případě bytových domů, které se musí stávající situaci přizpůsobit. Co se v rámci mimořádné situace v rámci správy bytového domu změnilo? Je možné uspořádat členskou schůzi? Je nutné dezinfikovat výtahy?

Seminář TZB-info: Správa a provoz nemovitostí, facility management v praxi

Seminář TZB-info: Správa a provoz nemovitostí, facility management v praxi

Neváhejte s přihlášením - na březnový termín zbývá už jen 5 volných míst - začínáme v pondělí 23. března. Intenzivní pětidenní vzdělávací seminář je zaměřen na technické, ekonomické a energetické aspekty správy nemovitostí. Účastníci obdrží Certifikát managera správy a provozu nemovitostí, který vydává TZB-info.

REKLAMA