Elastické podlahoviny patří dlouhodobě mezi nejprodávanější krytiny. Ročně je jen v České republice položeno několik milionů metrů čtverečních. Typickými představiteli jsou podlahoviny z PVC (Polyvinylchlorid – moderně označovaný jako Vinyl), linoleum (směs přírodních komponentů - lněný olej, pryskyřice, dřevitá a korková moučka, vápenec, přírodní pigmenty a juta) a kaučuk (podlahoviny z přírodního, umělého a syntetického kaučuku, obsahují minerály z přírodních nalezišť a barevné pigmenty). Všechny typy elastických podlahovin se vyrábějí jak v pásech (rolích), tak také v dílcích (pásy nebo čtverce). Vinyl a linoleum se používají také jako povrch u vícevrstvých plovoucích podlah. Typ konstrukce, výrobní povrchová úprava, způsob pokládky a provozní zatížení jsou poté rozhodující pro to, jaký zvolit způsob údržby, ochrany povrchu a jak provést případnou renovaci povrchu.
Výrobní povrchové úpravy elastických podlah
Výrobci elastických podlahovin nanášejí již ve výrobním procesu na povrch krytiny ochranné nátěry. Nejčastěji se používají výrobní PUR - polyuretanové nátěry (všechny typy PVC a některé typy linolea) nebo akrylátové nátěry (linoleum s povrchovou úpravou LPX, Topschield, Topschield 2). Výjimku tvoří kaučuk, u kterého se při výrobě zahušťuje povrch a žádné výrobní úpravy se neaplikují. Velmi malé procento tvoří elastické podlahy, které žádnou výrobní úpravu povrchu nemají.
Běžné denní čištění
Pro běžné denní čištění elastických podlahovin je nutné používat výrobcem doporučené čističe, které jsou kompatibilní s výrobními povrchovými úpravami. Při manuálním nebo strojovém čištění všech polyuretanových povrchů je nezbytné používat vhodné PU-čističe. Pro linoleum s výrobní akrylátovou úpravou jsou dobré čističe na bázi vysoce kvalitních povrchově aktivních látek a s obsahem mýdla pod 5%.
V praxi se velmi často setkáváme s tím, že uživatel reklamuje nevzhledný a zašedlý povrch, šmouhy a skvrny na podlaze, které není možné odstranit při běžném denním stírání povrchu. Téměř vždy je na vině nevhodně zvolený prostředek pro čištění. Hustě zesíťovaná a odolná PUR-úprava povrchu do svojí struktury nepustí žádné ošetřovací komponenty, konzervační látky nebo mýdlo. Akrylátová úprava povrchu zase naopak určitý podíl ošetřovacích komponentů k udržení svojí optiky a životnosti potřebuje.
V každém případě je nezbytné se vyvarovat při běžném čištění veškerým produktům, které obsahují abrazivní částice, silná rozpouštědla, vysoký podíl mýdla. U PUR-povrchů jsou nevhodné také tzv. produkty 2 v 1, prostředky se silným ošetřovacím účinkem a veškeré produkty, které zanechávají na povrchu zbytkový mikrofilm.
© andrey-popov - Fotolia.com
Ochrana povrchu a jeho renovace
Výrobní úpravy povrchu chrání elastickou podlahu při pokládce a během prvních měsíců provozu. Zpravidla jsou plně dostačující pro bytové zatížení a objekty s mírným provozem. Při silném objektovém zatížení se doporučuje výrobní ochranné nátěry doplnit vhodným dodatečným ošetřením povrchu. Ochranné nátěry je nutné volit podle toho, jakou výrobní úpravu povrchu podlahovina má.
Elastické podlahy s výrobní PUR-úpravou povrchu:
Polyuretanový povrch je permanentní, chemicky neodstranitelný nátěr. Pokud dojde během provozu k jeho mechanickému opotřebení, jemnému poškrábání nebo otěru, tak je nutné přistoupit k renovaci povrchu. Renovace se provádí 2-komponentními polyuretanovými laky vhodnými pro elastické podlahy. Jejich složení zaručuje dokonalé přilnutí k výrobnímu PUR-povrchu, stejnoměrný optický vzhled, vysokou odolnost vůči zatížení a dlouhou životnost. Na trhu najdeme také speciální velmi hustě zesíťované PU-laky, které jsou odolné vůči barevným chemikáliím, barvám na vlasy, jodovým preparátům, širokému spektru dezinfekčních prostředků a mají odolnost vůči migraci změkčovadel z gumy do PVC. Uživatel si může při renovaci povrchu zvolit optický vzhled od extramatného provedení, přes matné, až po velmi lesklý povrch.
Běžné polymerní ochranné nátěry – tzv. „vosky nebo poliše“ – nejsou pro polyuretanový povrch optimální a jejich aplikaci výrobci podlahovin nedoporučují. Problematická většinou bývá jejich přilnavost a to poté velmi významně ovlivňuje životnost nátěru, která je ve srovnání s 2K-PU laky velmi krátká.
Linoleum s výrobní akrylátovou úpravou povrchu:
Na rozdíl od PUR-povrchů, jsou akrylátové výrobní úpravy chemicky odstranitelné. Nejsou ovšem tak odolné vůči mechanickému zatížení a nesnesou působení některých chemikálií, silných dezinfekčních prostředků, alkoholů, posypové soli apod. Při mechanickém nebo chemickém poškození povrchu se tento ochranný film chemicky odstraní a znovu se vytvoří. Po dokonalém odstranění akrylátového výrobního filmu může být pro nové ošetření poté použit buď opět polymerní nátěr na bázi akrylátu, nebo může být provedena také permanentní dlouhodobá renovace povrchu některou dvoukomponentní PU-ochrannou vrstvou, která je vhodná pro přírodní linoleum. Tím se vytvoří vysoce mechanicky a chemicky odolný povrch s dlouhou životností.
Kaučukové podlahy:
Na zhuštěném povrchu kaučukových podlah se zpravidla žádná výrobní úprava nenachází. Na povrchu jsou ovšem separační látky, které silně omezují zesíťování ochranných nátěrů. Proto se u nově položených kaučukových podlah nedoporučuje provádět žádné doplňkové ošetření povrchu. Ochranné nátěry by nepřilnuly.
Pro čištění a také denní obnovu a renovaci kaučukového povrchu v zatěžovaných objektech jsou velmi vhodné diamantové pady, tj. pady s nástřikem syntetického diamantu. Jejich zrnitost se volí podle toho, jaký zásah chceme provést. Pro každodenní strojové čištění se nasazují pady v rozpětí zrnitosti 1500 – 3000. Čím jemnější diamantový pad, tím lesklejší povrch. V prostorách, kde není možné čistit denně strojem, se doporučuje provádět v pravidelných intervalech, např. 1-2x ročně, intenzivní vyčištění kaučukového povrchu pomocí diamantového padu zrnitosti 400 s následným doleštěním do požadovaného optického vzhledu. Zpravidla je třeba provést 3-4 kroky, ve kterých se postupně nasazují diamantové pady a zjemňuje se jejich zrnitost. Např. 1. krok – 400, 2. krok – 800, 3. krok – 1500, 4. krok – 3000 = sametově lesklý utažený povrch.
Ošetření kaučukové podlahy ochrannými nátěry polymerními nebo polyuretanovými je možno provést až u staršího kaučuku, u kterého již běžným nebo intenzivním čištěním došlo ke kompletnímu odstranění separačních látek z povrchu. Vždy je ovšem dobré si ověřit přilnavost na vzorku.
Elastické podlahoviny nám dokáží sloužit velmi dlouho a mohou neustále vypadat jako nové za předpokladu, že se u ně staráme vhodnými čistícími a ošetřovacími produkty, provádíme včas a správně renovaci jejich povrchu a neničíme je chemicky nebo mechanicky například chybějícími nebo špatnými kluzáky na nábytku nebo nevhodnými kolečky na židlích.
Sdílet / hodnotit tento článek