REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Netradiční formy bydlení: Lofty, podkroví, mobilní domky, přírodní stavitelství

Ideálem bydlení je pro mnohé rodinný dům, menší či větší zahrada, někdy bazén. Ne každý však chce běhat celé dny okolo domu se sekačkou, vybírat okapy od listí, opravovat střechu. Bydlet se dá na rozmanitých místech, v rozmanitých formách. Bydlení je zcela individuální záležitost, a jen na obyvatelích je, zda jim to vyhovuje. Podívejme se dnes na netradiční nebo méně tradiční formy bydlení.

Půdní vestavby (netradiční, často i mezonetové byty)

Tato velmi atraktivní alternativa bydlení má svá úskalí, ale i své kouzlo. Půdní prostor lze přizpůsobit vašim představám, a přitom naplnit literu doporučujících i závazných norem. Občasné plácnutí čelem o šikminu vás vyzbrojí potřebnou ostražitostí, která se může hodit. Toto bydlení může být při správném a kvalitním provedení velmi příjemné a leckdy vkusné a neotřelé. Prolnou se nám zde veškeré estetické klady původních dřevěných střešních vazeb s přiznanými trámy, s možnostmi klasického zdiva, sádrokartonu, skla a kovu. To vše nám umožní vytvoření zajímavých zákoutí, různých výškových úrovní, mezonetu, lodžie aj. Podle vašeho vkusu a přání může být kuchyně součástí obytné části, jídelny, obývacího pokoje nebo haly. Stejně tak může být samostatnou místností, pokud je to vaše představa. Je ovšem na zvážení, zda z volného prostoru půdy vytvořit obdobu panelákových místnůstek nebo uchopit tuto možnost po svém a trochu se rozmáchnout.

Půdní vestavba skýtá zcela jiné možnosti než klasický byt Zdroj: Fotolia.com - Victor Zastol´skiy

Loftové bydlení

Loftové bydlení je (u nás) poměrně nový trend bydlení a není pro každého. Vzniká často rekonverzí původních industriálních budov nebo starých stodol na jinou funkci. Jednou z možných funkcí je i bydlení. Stejně jako u novostaveb a půdních vestaveb je jen na nás a naší peněžence, jak bude loftový byt vypadat. Toto řešení nemusí být nutně spojeno jen s objekty bývalých fabrických hal. Je to prostě typ bydlení s velkými prostory, velkoplošnými okny, patrem apod. Vychází z názvu „loft“, což je prostorný, velký, velkoprostorový. Toto řešení je spojeno se specifickým typem bydlení a tím i typem lidí zde žijících. Řešení může být tedy velmi vkusné, otevřené s propojením místností.

Krásná ukázka loftového bydlení Zdroj: Fotolia.com - Christian Hillebrand

Podobně jako v podkroví máme možnost zatraktivnit dispozici případným mezonetovým či víceúrovňovým řešením. Pokud jsou byty vytvořeny ve stávající industriální stavbě, potom jsou leckdy poplatné tomuto stavu věcí. Příkrá schodiště, nákladové výtahy, příčky hlavně z nábytku nebo tam, kde to dovolí pilíře či sloupy dispozice, špatná zvuková a tepelná izolace (což může znamenat vysoké náklady na odstranění těchto neřestí). Toto bydlení není tedy pro každého, ale svému majiteli umožní atraktivní, exkluzívní, prostorné a svobodné bydlení s novými netradičními materiály. S využitím kvalitních materiálů může vzniknout moderní, luxusní, velmi promyšlené, ale i harmonické bydlení, odpovídající naší době. Každému podle jeho představ, možností, naturelu a vkusu.

Speciální bydlení typu freedomky, mobilehomy nebo mobilheimy

Freedomky jsou poměrně novým konceptem bydlení. Navazují na meziválečné koncepce minimálního bytu, současné dřevostavby, či úspornou koncepci karavanů nebo mobilních domů. Propracovanost a případná sofistikovanost provedení však odpovídá nárokům dnešní doby. Výhodou freedomků je velmi promyšlená koncepce ekologického, svébytného bydlení. Navzdory svému minimalistickému pojetí skýtá veškeré výhody a pohodlí klasického bytu. Kuchyně je zde podle typu konceptu většinou skromná, nicméně chytře a účelně vybavená, což z ní dělá nepostradatelného člena naší domácnosti. Pořizovací cena freedomků je nižší než u klasického bydlení obdobného typu a velikosti. Dům může být zcela samostatný, bez závislosti na stávajících sítích, může se měnit velikostně i kvalitativně, dle vašich potřeb a možností. Vše je dáno moduly a jejich kombinací. Po nalezení vhodného pozemku lze tento domek umístit a prakticky ihned obývat. Tento způsob bydlení je určen pro mladé lidi, stejně tak pro seniory, kteří se hodlají usadit na klidnějším místě, popř. jako rekreační bydlení. Obdobný typ modulového obydlí lze následně využít jako buňkový systém při katastrofách typu záplav aj. Vše je zde velmi vkusně propracováno do nejmenších detailů, řešení je velmi účelné a praktické. Díky kvalitě provedení je domek vhodný pro nízkonákladové bydlení.

Obdobným způsobem je řešena dispozice v obytných vozech zvaných mobilehome nebo mobilheim. Vše je propracováno, účelně do sebe zapadá, po sklopení nebo zasunutí mají některé části mobiliáře různou funkci.

Nestandardní řešení a experimenty

Na ukázku se podívejme na pár příkladů, které jsou, mírně řečeno, nestandardní. Dnešní doba s sebou nenese jenom architektonické výstřelky, ale i pokusy o ekologii, nízké náklady, svébytnost, ale i výstřednost, jiný pohled na priority, demonstraci odlišného názoru, někdy i jisté bláznovství. Stejně tak lze ekologické bydlení nalézt ve větvích stromů, kdy obytná buňka navazuje na principy vycházející z bioniky (věda zabývající se principy přírody, přírodnin a živých organismů a uplatňující tyto vzory ve struktuře stavby či nových technologiích). Bez zajímavosti nejsou ani pokusy vytvořit nové typy bydlení, jako například skupinu domků ve tvaru koule na noze, ve které je schodiště do patra. Podivné uskupení padesáti jakoby nízkých vodárenských věží, s okýnky jako u ponorky z knih Julese Verna, najdeme v městečku S‘ Hertogenbosch v Holandsku. Tento pokus byl v současnosti odsouzen do role levného bydlení pro studenty.

Kulové domky na noze v městečku S‘ Hertogenbosch

Obdobně podivně působí v holandském Helmondu domky, které jsou vlastně krychle postavené na jednom z vrcholů. Večer, kdy za okny bylo vidět obyvatele této podivné architektury, vše působilo neskutečně futuristicky a bizarně.

Bizarní pohled na skupinku „řadových“ domků v holandském Helmondu

Stejně tak podivně může působit bydlení pod zemí, kdy zeleň a zemina izolují dům do standardu pasívního domu. Vkusně vyřešené části prosklených stěn v půdním zářezu působí velmi nenásilně a vzniklé propojení s přírodou je velmi příjemné a šetrné.

Jinou alternativou je experimentální dům Jaroslava Duška, tvarem připomínající iglú či jurtu. Je vytvořen z nekonečné „nohavice“ s výplní stáčenou po spirále, zakončené světlíkem ve vrcholu. Tento velmi zajímavý počin je z hlediska estetiky a proudění energií zdařilý, nicméně má své problémy s izolací aj.

Neotřelým způsobem přistupuje k řešení architekt Michael Reynolds, který zrealizoval během tří týdnů, v krásné přírodě u Sázavy, projekt nazvaný Zeměloď. Jedná se o nekonvenční unikátní přístup obytné stavby nezávislé na ekonomice. Je to o pohledu na svět, ekonomiku, energetiku. Používá recyklované materiály a jeho stavby jsou levné, ekologické, samostatné a hlavně nezávislé. Nezapře ve svých řešeních indiánské kořeny. Z tohoto pohledu lze nalézt moderní domy hliněné, slámové aj. O jejich smysluplnosti nám napoví asi až čas.

Při vší komplikovanosti a nepochopitelnosti těchto zdánlivých výstředností zde bydlí lidé. Pokud se nedržíme zaběhnutých zvyklostí a šablon a neptáme se, kam např. pověsit v takovém bydlení kuchyňské skříňky, obrázky, proč stěny nejsou svislé a strop vodorovný, jak postavit kuchyňský pult do “zatáčky“, pak toto alternativní řešení může být pro někoho zajímavé a hlavně nevšední. Je to jen o filosofii a o financích. Tyto domy jsou leckdy, přes zdánlivý příklon k přírodě, velmi sofistikovaně řešeny.

Takové výjimky nás obloukem vrací stále znovu a znovu k našim kořenům. Ne nadarmo nám to připomíná původní principy začlenění starých zemědělských stavení do rázu přírody. Rámec a oporu domu tvoří stará lípa, remízek stromů, svah se studánkou v porostu, stín, pohoda. Nevěřícně hledíme na tuto symbiózu a přemýšlíme, na které škole dotyčný majitel statku tehdy studoval. Jak prosté, on jenom pokorně sledoval přírodu, přizpůsoboval se jí, neničil si své okolí, vycházel z regionálních zdrojů. Slovo pokorně zde nemá význam poníženosti, ale prosté absence pýchy, kterou má naše doba bohužel na rozdávání.

Ing. arch. Petr Brandejský

Prošel projekcí BVV, pracoval na „volné noze“, následně ve firmě zabývající se komplexními službami v oblasti návrhů kancelářských celků a realizací logistického uspořádání. Od r. 2008 pracoval jako hlavní architekt nadnárodní společnosti v oblasti investiční výstavby. Po návratu na „volnou nohu“ se zabývá mimo zmíněných činností i inspekcí nemovitostí a odbornými recenzemi. Od roku 2014 píše, jako externí redaktor pro Moravu, pro internetový portál zabývající se stavebnictvím a úsporami energií TZB-info.cz a pro internetový portál určený široké stavební veřejnosti ESTAV.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Interiér

Foto: Marek Jehlička, Martin Čeněk

Složitý pozemek se skálou dal vzniknout souboru staveb pro bydlení

Obytný soubor v pražské Liboci tvoří tři objekty: rodinná vila investora, bytový dům o čtyřech jednotkách a menší rodinný dům. Cílem bylo minimalistickou formou doplnit vesnickou strukturu a reagovat na specifický pozemek se skálou. Výsledek rozhodně není nezajímavý.

Krásná vila na vulkanickém ostrově v Atlantském oceánu

Krásná vila na vulkanickém ostrově v Atlantském oceánu

Díky přísnému dodržování regulativů působí celý ostrov velmi harmonicky, pouze bílá architektura v lávově černé krajině a zeleni v podobě palem. Barevnost se stala ústředním motivem celého interiéru vily. Rekonstrukci vily z roku 2000 majitelé pojali i jako částečnou úpravu dispozice.

REKLAMA