Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Stínění oken více o tématu

Stínění: Proč stínit a jak stínit okna

Pojem, který je daleko obsáhlejší, než jak to jedno slovo samo vypadá. V jednoduchosti je krása, ale i praktičnost. Denní světlo a oslunění je ošemetný společník. S jeho nedostatkem nesplníme normou požadované penzum pro danou stavbu a typ místnosti, které nás zajímají. S jeho přemírou se pak dostáváme do problémů s přehříváním stavby, přesvětlením nebo nechtěným oslněním při práci nebo zábavě. Jako vždy se požaduje jistý konsenzus, který splní normu, dodá nám dostatek přirozeného světla, přitom není na obtíž a nezatěžuje interiér nadměrným teplem. Část těchto požadavků splníme tím, že stavba bude správně orientovaná vůči světovým stranám. Zajímá nás časový úsek dostatečného osvětlení a slunečních paprsků v letních a zimních měsících, ve vztahu k jednotlivým místnostem – funkcím domu a bytu.

Ideální řešení bydlení z pohledu světelné pohody

  • souvislý, minimálně členitý tvar stavby
  • největší plochy oken na jih, případně na jihovýchod nebo jihozápad, nejmenší na severní straně
  • solární zisky nesnižované zastíněním okolní zástavbou, terénem či nevhodně umístěnou pergolou
  • vhodné letní stínění proti přehřívání interiéru místností umístěné s ohledem na světové strany

Tato kritéria určují další souvislosti. V segmentu jihozápadním až severozápadním, stejně jako v segmentu jihovýchodním až severovýchodním, je dobré pracovat se vzrostlou a střední zelení pro přirozené zastínění proti nízkému slunci. Vztah domu a místností ke světovým stranám, ke slunci, má úzkou souvislost s mírou a kvalitou denního osvětlení. Tak kompas do ruky a jdeme.

Ideální řešení bydlení z pohledu světelné pohody

Co nám obecně přinášejí jednotlivé světové strany

Severní strana je studená, bez dlouhodobého slunečního světla, poskytuje však výhodné rovnoměrné osvětlení bez oslnění. Na tuto stranu je vhodné umístění vstupních prostor, chodeb, schodišť, garáže, koupelny, WC, ale i kuchyně, pracovny, dílen a ateliérů.

Východní strana je v létě příjemná svými teplotami i ranním prosluněním, v zimě je strana chladná. Vhodná je pro umístění ložnice, kuchyně, jídelny, pracovny apod.

Jižní strana je nejcennější ze světových stran. V zimě je slunce nízké a poskytuje hluboké proslunění místnosti. V létě je slunce vysoko, místnosti jsou prosvětlené méně. Tato strana je vhodná pro situování obývacího pokoje, obytné kuchyně, jídelny, herny dětí, terasy apod.

Západní strana je v létě odpoledním sluncem značně ohřívána, je třeba clonit jak před teplem, tak i  nerovnoměrným prosvětlením. V zimních měsících je vystavena hlubokému proslunění. Je vhodná pro umístění obývacího pokoje, obytné haly, obytné kuchyně, jídelny, herny dětí, terasy apod.

To je ideální modelová situace, na kterou ne vždy dokážeme dosáhnout. Vše, co je mimo tato kritéria a je v rozporu s normou, je třeba řešit dalšími technickými prostředky. Máte světla málo? Potom je třeba přirozené světlo vpustit do interiéru světlovody, střešními okny, světlíky. Máte-li světla nadbytek, potom je dobré ho smysluplně regulovat. Výraz smysluplně je zde na místě, protože v zimních měsících potřebujete více světla a teplotní zisky od sluníčka také nejsou k zahození, v létě je tomu přesně naopak. To je právě ten rébus.  Zatím si budeme pamatovat, že máme stínění vnější a vnitřní. Jejich specifikace přijde na řadu později.

Trocha historie neuškodí

V době jeskynního člověka bylo světlo a teplo nahodile dávkováno vzrostlou zelení, převisem jeskynního příbytku a hloubkou „obydlí“. Tam byla spíše tma než světlo, maximálně snad zútulněné o životadárný oheň. Pozdější obydlí typu zemnice tento problém neřešilo. V další historii se tento problém stále moc neřešil, selská stavení měla malá okna a spíše trpěla nedostatkem světla. Stejně tak kamenné tvrze a hrady, panská sídla měla původně okna malá. Sklo nebylo nebo později bylo vzácné. S postupem času se okna honosnějších staveb zvětšovala. Díky nedokonalým možnostem, technickým a technologickým, však při zisku světla místnosti prochládaly v zimě a v létě se přehřívaly. Vlastníci dokázali částečně řešit teplo a nadbytek světla, ale ve větších sídlech panstva a šlechty byl problém s udržením tepla. Proto část sídel byla pouze letní a sezónní. A už tu máme na teplé měsíce roku různé okenice z dřevěných lamel, díky rozvoji textilního průmyslu žaluzie, markýzy, závěsy, rolety, různé drapérie, slunečníky a altány. Byly to první nesmělé pokusy, které díky moderním materiálům částečně přebíráme a v moderním provedení užíváme.

Okenice nemusí jenom stínit, může být i krásná

Paradoxně některé prvky, které jsou poměrně „starým“ řešením, vydržely nezměněné do dnešní doby. Mám na mysli žaluzie a rolety v přímořských oblastech s teplým podnebím. Kamenný dům s dřevěnými okenicemi si drží svoje klima po desetiletí i staletí a není třeba to měnit.

Zeleň

Jiné je to však v našich zeměpisných šířkách. Přirozené stínění vzrostlou zelení je skvělé, ale ne vždy je k dispozici. Její vhodné umístění naleznete ve výčtu světových stran výše. Vzrostlá zeleň může být někdy problematický pomocník, protože stín pro vás se může stát komplikací pro sousedy a jablko sváru je na světě.

S umístěním zeleně u novostavby kalkulují i dobří architekti, kteří pasivní domy řeší. Je dobré, když s výsadbou pomáhají i zahradní architekti, kteří poradí s konkrétním typem stromů dle požadavků pasivního domu a celkovým konceptem zahrady. Správně zvolená zeleň může pak stínit jen tam a tehdy, když je to pro nás výhodné. V zimních měsících, kdy stínění nevyžadujeme, je ideální aby stromy opadaly a pustily skrze své holé koruny slunce a světlo do našeho interiéru.

Ing. arch. Petr Brandejský

Prošel projekcí BVV, pracoval na „volné noze“, následně ve firmě zabývající se komplexními službami v oblasti návrhů kancelářských celků a realizací logistického uspořádání. Od r. 2008 pracoval jako hlavní architekt nadnárodní společnosti v oblasti investiční výstavby. Po návratu na „volnou nohu“ se zabývá mimo zmíněných činností i inspekcí nemovitostí a odbornými recenzemi. Od roku 2014 píše, jako externí redaktor pro Moravu, pro internetový portál zabývající se stavebnictvím a úsporami energií TZB-info.cz a pro internetový portál určený široké stavební veřejnosti ESTAV.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Stínění oken

  1. Stínění: Proč stínit a jak stínit okna
  2. Stínění: Stínění vnější a vnitřní
  3. Interiérové zastínění může být funkční i krásné. Jaké jsou varianty?
  4. ROZHOVOR: Technická specifika a připravenost stavby na venkovní i vnitřní zastínění

Mohlo by vás zajímat

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Plechové krytiny SATJAM lze nyní pořídit o něco výhodněji díky výhodné jarní akční nabídce. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA