Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Stínění oken více o tématu

Stínění: Stínění vnější a vnitřní

Sluneční záření může být velmi příjemné v zimě, kdy nám vyhřívá interiér. Již horší je to v létě, kdy nám přemíra solárních tepelných zisků tvoří z našeho bydlení nechtěnou saunu. Ve všech ročních obdobích pak potřebujeme regulovat sluneční svit z důvodů zrakové pohody při práci u počítače, čtení či sledování televize. Ideální je s tímto fenoménem pracovat již od architektonického návrhu. I dodatečně máme však více možností, jak okna stínit. Je lepší stínit zvenku či zevnitř?

Rozdělení typů stínění

Stínění máme k dispozici vnitřní (interiérové, na vnitřní straně oken) a vnější (exteriérové, na vnějším plášti budovy).

Interiér:

 • Rolety (klasické, římské, typu Facette, typu Silhouette, typu den – noc Twinrollo, typu Plisé, nano roleta)
 • Žaluzie (horizontální, vertikální, plisé, duette, silhouette, maronette)
 • Textilní závěsy
 • Protisluneční okenní fólie
 • Ostatní (japonské posuvné stěny, baldachýny)

Exteriér:

 • Okenice
 • Rolety
 • Žaluzie
 • Markýzy
 • Pergoly (s pevnou střechou, posuvnou, lamelovou, plátěnou)
 • Slunečníky
 • Ostatní (screeny, slunolamy, fasádní systémy)

Každé řešení s sebou nese rozdílnou účinnost, rozdílnou montáž, jiný provoz a taky cenu. Pokud máme sluncem zalitou plochu okna, potom vnitřní stínění nebývá dostatečně účinné proti zvyšování vnitřní teploty.

Vnitřní rolety a žaluzie utlumí světlo, ale teplo a UV záření nám bohužel již proklouzlo do vnitřního prostředí. Co horší, žebírka hliníkových žaluzií fungují podobně jako žebra radiátoru a vesele sálají teplo do interiéru. V zimě tyto zisky nejsou k zahození, ale v létě je to špatně. Můžeme žaluzie překlopit do polohy zavřeno, potom máte problém se světlem, souvislá stěna z lamel odráží sluneční paprsky, ale teplo zůstává částečně v interiéru. Manuální natáčení žaluzií podle denní doby je ztráta času, natáčení lamel servopohonem je ztráta peněz.

Textilní závěsy jsou obdobné řešení, s obdobným výsledkem. Najít konsenzus mezi prostupem tepla a dostatkem světla, kdy ho potřebujeme a naopak dostatečným zatměním, kdy světlo nepotřebujeme, je velký rébus. Často se tyto funkce vzájemně vylučují. Nejinak je tomu u okenních fólií.

Okenní fólie na vnější straně okenní tabule odráží lépe světlo i teplo než stínící prvky uvnitř. Nicméně ztráta světla klesá strmě dolů s intenzitou tlumení a odrážení slunečních paprsků.

Obrovské prosklené plochy na slunné straně budovy jsou problémem. Bez klimatizace a částečné regulace slunečních paprsků fóliemi vytvoříme uvnitř skleník.

Jak z toho ven? Využít co možná nejvíce i vnější stínící prvky (pokud to koncepce stavby umožní), s prosklenými plochami se držet doporučení orientace vůči světovým stranám. Vnitřní stínící prvky nejsou bez smyslu, ale stůjme nohama na zemi. Berme jejich funkci jako částečné stínící, částečně vymezující naše soukromí a intimitu. Další jejich funkce je estetická, interiér opticky zateplí, zútulní a barevně doladí.

Podstatně větší účinnost mají prvky vnějšího stínění. Pochopitelně také omezují s teplem i světlo. Na rozdíl od vnitřních prvků podstatně progresivněji zachází s teplem. To je dobrá zpráva.

Okenice a venkovní rolety dosáhnou svojí funkcí až na úplné zatemnění. Dávkování světla potom můžeme částečně regulovat. U okenic naklápěním lamel, u rolet povytažením, vzniknou tak mezírky se světlem. Další možnost, ne vždy vítaná, je povytažení rolety, pootevření okenice. Pokud tato úprava nestačí, jsou s tímto technickým prvkem naše možnosti vyčerpané.

Předokenní žaluzie Zdroj: Fotolia.com - Alex

Markýzy. Vzhledem k předsunuté ploše vytvářejí požadovaný stín, další regulace je omezená, markýzu lze zkracovat. Problém vzniká, pokud je větrno, že markýzy, pergoly, slunečníky jsou poměrně zranitelné. Pokud je z tohoto důvodu vytáhnete nebo zavřete, potom neplní svoji funkci. Vítr dohromady s intenzívním sluncem je pro tyto stínící prvky past.

Pergoly jsou obdobou markýzy, svým krytím umožňují stínění, které je však díky pevnému umístění statické.

Slunečníky. Pokud jejich základna není pevná, máme možnost dílčího posunu, podle pohybu slunce.

Screenové rolety jsou předokenní rolety moderního typu ze speciální tkaniny, ze skelných vláken a potahu PVC. Ze stejných tkanin lze dnes vytvořit i markýzy. Jejich účinnost je mimořádně dobrá. Díky struktuře tkaní je odrazivost tepla velmi progresívní a ztráta světla je podobná jako u fólií. Typem látky a hustotou tkaní můžeme řešit proporce propustnosti světla a intenzity odrazivosti. Jejich účinnost je charakterizována v procentech. Markýzy (rolety) tohoto typu se s úspěchem užívají u řešení střešních oken. Životnost je poměrně dlouhá. Obchodníky bývá deklarována „téměř neomezená“, což berte s rezervou.

Slunolamy jsou většinou hliníkové žaluzie či lamely, v různém sklonu k plášti budovy.  Jejich účinnost je dostatečná a vzhledem k možnosti jejich polohování jsou velmi platným prvkem stínění. Můžeme je tedy směle rozdělit na slunolamy horizontální, vertikální a pod určitým úhlem k fasádě. Polohování je možné provádět ručně nebo na dálkové ovládání. Lamely mohou být různě široké a lze je využít pro umístění fotovoltaiky nebo solárních destiček. Tento jednoduchý systém se někdy nazývá Shadovoltaic a je schopen dotovat až 60 % denní spotřeby elektřiny.

Fasádní systémy. Určitou obdobou slunolamů nebo rolet či screenů jsou posuvné stěny. Na předokenních rámech se pohybují prodyšné stěnové prvky s vlastnostmi zmíněných komponentů. Jejich posun je dle potřeby opět ruční nebo elektrický. Tyto prvky mohou v barvě velmi zajímavě rozehrát fasády domů. Mezi tyto prvky můžeme zařadit statické stínící části staveb, jako jsou římsy a balkóny.

Kam umístit stínící prvky

U stínících prvků je v současnosti velké množství variant upevnění.  U vnitřních prvků nalezneme upevnění na okenní tabuli, na rám okna, do stěny nad oknem a do stropu. Každé toto řešení je jiné a vyžaduje jiné nároky na práci a komponenty samotného stínění. Roleta a žaluzie se může pohybovat ve vlastním rámečku, mohou být tažené na bočních lankách nebo se volně pohybovat před oknem.  Pro svislé žaluzie je základnou garnýž s jednou či více řadami vedení nebo tyč s kroužky.

U vnějších stínících prvků je situace odlišná. Stínící prvky s vlastní konstrukcí předsazenou před fasádu mají systém kolejnic, zarážek a brzd. Je to autonomní systém, který se upevní k fasádě a nosičem je samotná konstrukce. Pro rolety, žaluzie je třeba zvážit místo a způsob uchycení nejlépe s předstihem. U předsazené schránky musí být umožněna možnost uchycení do fasády. Při zateplené fasádě ne vždy máme jak upevnit konzoly, šrouby či trny. Řešení může být následně komplikované a nákladnější. Pokud můžeme ovlivnit řešení při stavbě a zateplení, můžeme schránku pro roletu schovat pod fasádu včetně zateplení, nechat přiznanou v ostění nebo předsadit před fasádu. Renomované firmy při řešení nadpraží okna počítají s touto alternativou včetně zateplení.  Firmy Ytong, Heluz nebo Wienerberger mají perfektně vyřešené varianty nadpraží ve spojení se schránkou na roletu, včetně vyřešení tepelných mostů. Dnes je to již standardní součást jejich programu.

Ing. arch. Petr Brandejský

Prošel projekcí BVV, pracoval na „volné noze“, následně ve firmě zabývající se komplexními službami v oblasti návrhů kancelářských celků a realizací logistického uspořádání. Od r. 2008 pracoval jako hlavní architekt nadnárodní společnosti v oblasti investiční výstavby. Po návratu na „volnou nohu“ se zabývá mimo zmíněných činností i inspekcí nemovitostí a odbornými recenzemi. Od roku 2014 píše, jako externí redaktor pro Moravu, pro internetový portál zabývající se stavebnictvím a úsporami energií TZB-info.cz a pro internetový portál určený široké stavební veřejnosti ESTAV.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Stínění oken

 1. Stínění: Proč stínit a jak stínit okna
 2. Stínění: Stínění vnější a vnitřní
 3. Interiérové zastínění může být funkční i krásné. Jaké jsou varianty?
 4. ROZHOVOR: Technická specifika a připravenost stavby na venkovní i vnitřní zastínění

Přečtěte si více k tématu Stínění oken

Foto: MŽP ČR

Nová zelená úsporám Light. Peníze dostanete předem. Šanci mají ti nejzranitelnější

Příjem žádostí běží, ale s podporovanými úpravami domů bylo možné začít již od 12. září loňského roku. Nová zelená úsporám Light má tentokrát pomoci domácnostem seniorů a dalším nízkopříjmovým skupinám obyvatel, aby se snáze vyrovnaly s rostoucími cenami energií. Zajímavé mohou být i nejrůznější kombinace podpor.…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Plechové krytiny SATJAM lze nyní pořídit o něco výhodněji díky výhodné jarní akční nabídce. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA