Při dimenzování délky vrtu musí provádějící firma mít k dispozici:
- tepelnou potřebu domu a potřebu teplé vody,
- očekávaný počet provozních hodin za rok,
- technická data tepelného čerpadla,
- údaje o geologickém podloží a podzemní vodě.
Při čistém provozu vytápění lze vrt využívat 1 800 provozních hodin za rok. Pokud má být vyráběna pomocí tepelného čerpadla také potřeba teplé vody, zvyšuje se počet provozních hodin až na 2.400 hodin za rok. Toto znamená, že zdroj energie, vrty s instalovanými kolektory, musí poskytnout o 33 % více energie, ale odběr energie pro teplou vodu bude rovnoměrně rozložen v průběhu celého roku.
Nutné a možné výkony při odběru tepla ze země jsou tedy závislé na počtu provozních hodin a na geologii, kterou lze očekávat v místě vrtu. Podloží se liší podle lokality, v celé republice nejsou možné stejné výkony při odběru energie ze země.
Hloubka vrtu
Oblast až do hloubky cca 15 m je rozhodným způsobem v zimě ovlivňována nestálým slunečním zářením. Od cca 15 m je rozhodující stálý geotermální tepelný proud, který není závislý na ročním období. Zde platí, čím hlouběji – tím tepleji. Jedná se o cca 3 ºC na každých 100 m hloubky. Z tohoto důvodu má ve většině případů smysl, provést jeden nebo dva hlubší vrty místo mnoha mělkých vrtů. Dnes jsou běžné hloubky vrtů do cca 150 m, v závislosti na geologii v lokalitě. Možné jsou však vrty i hlubší než 150 m.
Sdílet / hodnotit tento článek