Zájem médií se v minulosti opíral o „fotovoltaický boom“, který v České republice nastal mezi lety 2009 – 2010. V tomto období se vyšplhal počet fotovoltaických elektráren z několika stovek na několik tisíc instalací.
V předcházejících letech byla aplikace solárních elektráren spíše vzácností a za období 2002 - 2008 lze hovořit o jednotkách či desítkách instalací. Celkový vývoj počtu solárních elektráren je patrný z grafu č. 1. S chronologickým nárůstem počtu elektráren dle očekávání rostl i celkový instalovaný výkon.
Tento tzv. „fotovoltaický boom“ byl způsoben výrazným snížením pořizovacích nákladů a celkově větší dostupností fotovoltaických panelů v kombinaci se znatelnou podporou státu, který chtěl tímto dostát závazku vyrábět 13 % energie z obnovitelných zdrojů (do roku 2020). Byl tedy zaveden zákon č. 180/2005 Sb., o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a o změně některých zákonů (zrušen k 1. 1. 2013 – nahrazen zákonem č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů), ve kterém byly mimo jiné specifikovány dotační podmínky a garantované výkupní ceny energie ze solárních elektráren.
Výrazný nárůst počtu fotovoltaických elektráren byl výrazně omezen až v roce 2013, s tím že období mezi lety 2013 až 2017 lze nazvat érou stagnace bez výrazných výkyvů počtů instalací a instalovaného výkonu (viz Graf č. 1).
Co do celkového počtu instalací fotovoltaických elektráren a množství vyprodukované elektrické energie se nemůže Česká republika rovnat se solárními velikány, jakými jsou Německo, Itálie, Francie (viz Graf č. 2).
Pokud se ovšem zaměříme na srovnání dle fotovoltaické kapacity vztažené na počet obyvatel, nestojí si Česká republika v rámci EU špatně (viz Graf č. 3).
Sdílet / hodnotit tento článek