REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Fotovoltaika více o tématu

Bytový dům může využít solární panely k úsporám či k prodeji energie

Jak a čím optimálně ohřívat teplou vodu s ohledem na vysokou míru komfortu, když žijete v panelovém nebo činžovním domě? Některá společenství vlastníků a bytová družstva našla způsob, jak propojit ekonomický zájem s tím ekologickým, a sice kombinací současných zdrojů tepla s obnovitelnými zdroji energií, především těmi solárními.
Zdroj: Fotolia.com - majorosl66

K šetrnosti motivuje především narůstající cena za teplo

Zateplení fasády domu a výměna oken, aby neunikalo teplo a snížila se energetická náročnost budovy, optimalizace chodu otopných soustav, výměna radiátorových těles, a tím snížení teplotního spádu, vyregulování topné soustavy, to jsou dnes již zcela běžná opatření a zároveň nejčastější způsoby, jak mohou bytové domy dosáhnout určitých úspor energií. Díky postupnému vývoji cen energií se do popředí dostávají i další technologie, pomocí kterých je možné uspořit. A ještě výrazně přispět ke snížení emisního zatížení.

“Ve chvíli, kdy stoupá cena za plyn a elektřinu, je zájem o nová řešení logicky větší,” vysvětluje Jan Vysloužil ze Svazu českých a moravských bytových družstev, který spravuje přibližně pětinu bytového fondu v Česku. Trend využívání alternativních zdrojů energií, např. solárních panelů pro ohřev teplé vody, tepelná čerpadla či fotovoltaické elektrárny, je tak podle Svazu z pohledu finanční udržitelnosti dnes již nevyhnutelný.

Zelené technologie nabízí vhodný doplněk hlavních zdrojů tepla

Meziroční nárůst cen tepla se dotkl i teplárenských zdrojů. Na centrální zásobárny teplem (CTZ) jsou u nás přitom napojeny až 2 miliony odběratelů. Podle Vysloužila představují právě obnovitelné zdroje energie nejen v případě CZT, ale i dalších zdrojů tepla ideální možnost, jak uspořit. Než se ale bytové domy pustí do instalace, měly by zvážit efektivitu využití a možnosti kombinace se současnými zdroji.

Stejně postupovalo i bytové družstvo Škodovák v Plzni. “Na střeše areálu bytového družstva Škodovák najdete relativně velkou fotovoltaickou elektrárnu. Při rozhodování, zda využít systém fotovoltaický nebo termický, byla vzhledem k využitelnosti zvolena fotovoltaika, a to z důvodu relativně malé spotřeby energie pro ohřev teplé vody v celém areálu družstva. Rozhodování by bylo jiné v případě, že by se jednalo o panelový dům nebo lázeňský provoz, kde jsou spotřeby teplé vody a náklady na její ohřev vzhledem k vytápění přibližně vyrovnané,” upřesňuje Vysloužil.

Slunce svítí zdarma, ale návratnost investice je klíčová

Energií ze slunce přitom může bytový dům v celoročním provozu získat od 40 do 60 procent energie pro potřebu na ohřev teplé vody. Pro bytové domy může být lákavé, že ceny „zelených technologií“ postupně klesají, čímž se podle Svazu zkracuje i návratnost vložených investic, a tedy zvyšuje atraktivnost pro ty, kteří o takové možnosti úspor uvažují. Dotace pak mohou snížit doby návratnosti na pouhých 10 let.

Při výpočtu návratnosti je třeba zvážit veškeré náklady spojené nejen s vlastní investicí, ale i se zajištěním běžného provozu, oprav a nezbytných revizí. Pokud firma „garantuje“ návratnost investice do dvou tří let, je na místě zvýšená obezřetnost. Rozhodnutí jaký „zelený“ zdroj v domě instalovat (a jestli vůbec nějaký) je proto podle něj vhodné podložit posudkem zpracovaným energetickým specialistou či auditorem.  Spoléhat se pouze na doporučení firem, které jednotlivé technologie nabízejí na trhu může být zavádějící.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Fotovoltaika

  1. Solární panely pro rodinný dům: Vybíráme solární panel
  2. Solární energie pro rodinný dům: Princip funkce fotovoltaických elektráren
  3. Fotovoltaická elektrárna pro byt nebo rodinný dům. Porovnání dvou variant
  4. Solární energie pro rodinný dům: Elektrárna pro nezávislý provoz celého domu
  5. Co všechno obsahuje běžná fotovoltaická elektrárna?
  6. Základní možnosti připojení fotovoltaické elektrárny. Se sítí nebo bez ní?
  7. Fotovoltaika na bytovém domě: Jednotné odběrné místo nebo komunitní energetika? Jak funguje rozúčtování?
  8. Jaký je vývoj fotovoltaiky v České republice? A jak si stojíme v Evropě?
  9. Rodinný dům s fotovoltaikou. Na co dát pozor při jeho koupi
  10. Rozumná návratnost domácí fotovoltaiky? Pozor na správný střídač
  11. Kolik elektřiny reálně vyrobí fotovoltaická elektrárna? Co ovlivní výkon elektrárny?
  12. Jak skutečně ušetřit se solárním ohřevem vody
  13. Soused mi chce zastínit solární panely. Jak situaci řešit? Právník radí
  14. Komunitní energetika: Jak se projeví na účtu za elektřinu? Ušetříte? A jak sdílení elektřiny funguje? Podívejte se na příklady
  15. Bytový dům může využít solární panely k úsporám či k prodeji energie

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock - bilanol

Může mít SVJ příjmy z fotovoltaiky? Může společenství vlastníků jednotek příjmy převést do fondu oprav?

Společenství vlastníků jednotek, zkráceně SVJ, je právnická osoba zajišťující péči o dům s jednotkami a případně i o pozemek, který k němu patří. SVJ přitom hospodaří s penězi, které na správu domu a pozemku získává především od vlastníků jednotek. Může však SVJ získat i jiné příjmy? A jak s nimi musí nakládat?

Solární elektrárna, zdroj: fotolia.com

O podpoře obnovitelných zdrojů bude rozhodovat vláda, zákon podepsal Zeman

O přiměřenosti podpory obnovitelných zdrojů energie bude rozhodovat svým nařízením vláda. Takzvané vnitřní výnosové procento (IRR), zjednodušeně výnosnost investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory, se bude pohybovat od 8,4 procenta do 10,6 procenta. Počítá s tím novela zákona o podporovaných zdrojích…

zdroj: Fotolia.com - ah_fotobox

Na co si dát pozor při výběru družstevního bytu

Družstevní byt je často levnější způsob, jak si zajistit bydlení. I proto je pro řadu lidí stále lákovou alternativou oproti pořízení vlastního bytu či domu. Koupě družstevního podílu se ovšem od pořízení nemovitosti do osobního vlastnictví v mnoha ohledech liší. Šest faktů by vám před jeho pořízením určitě nemělo…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA