Dnes se podíváme na základní pojmy, které se k čištění koberců vážou, vysvětlíme si, co je reálné a co zdánlivé znečištění a řekneme si jaké máme v čištění koberce možnosti.
Co je znečištění koberce?
Odborníci rozlišují několik typů znečištění koberců:
- Reálné znečištění: aktuální a reálné znečištění v koberci
- Viditelné znečištění: znečištění, které můžete ve skutečnosti na koberci vidět a tvoří jej špinavým
- Zdánlivé znečištění: abraze, textura, stíny a jiné charakteristiky, které snižují vzhled koberce, ale nejsou znečištění
Reálné znečištění: je aktuální stupeň znečištění koberce. Lze jej zvážit a změřit. Toto zahrnuje znečištění na vláknech koberce, zachycených ve svazečku vláken a ve spodku koberce. Největší znečištění je ve spodku koberce
Viditelné znečištění: je znečištění, které mění barvu a lesk viditelné části koberce. Pro většinu částí koberce je to vrchní 1/3 kobercového vlákna.
Zdánlivé znečištění: ve skutečnosti nejde o znečištění, ale o snížení vzhledu koberce zapříčiněné obroušením a poškrábáním povrchu kobercových vláken. Snížení vzhledu koberců může být také zapříčiněno ztrátou barvy koberce.
Zdroj: Fotolia.com - luckybusiness
Rozdělení znečištění koberce
85% znečištění koberce je tzv. suché znečištění a lze jej odstraňovat pravidelným a kvalitním vysáváním. Jelikož se jedná o suché znečištění, toto znečištění neulpívá na vláknech a padá ke dnu koberce. 15% znečištění koberce je tzv. mastné znečištění, které přilne na kobercové vlákno a jeho odstranění vyžaduje odborný zásah.
Údržba koberce
Každý vstup do koberce by měl být vybaven kvalitní čistící zónou. Tyto zóny zabezpečují prvotní odstranění nečistot z podrážek. Zachycují prvotní suché znečištění a zároveň i mastné nečistoty, jako jsou olejové a asfaltová residua přinášené zvenčí budovy.
Koberec by měl být dále pravidelně vysáván, aby se zamezilo plnění kobercového vlákna nečistotami a nezačaly se dále uvolňovat částice prachu do ovzduší.
Každý koberec potřebuje pravidelnou hloubkovou údržbu-čištění, aby dále plnil funkci filtru prachových částic a vypadal delší dobu jako nový. Tato perioda je různá od místa použití a stupně zátěže. V bytové výstavbě může být postačující hloubkové čištění 1x za rok, v komerční výstavbě je toto čištění provádět minimálně každých 6 měsíců, ideálně každé 3 měsíce. Opět záleží na stupni zátěže a frekvenci pohybu osob.
Čištění koberce, jaké jsou možnosti?
V současné době je na trhu několik způsobů, jakým lze koberce hloubkově čistit, které mají za cíl odstranit znečištění a zvýšit a obnovit vzhled koberce.
- Mokré extrakční čištění
- Čištění tzv. suchou pěnou
- Mokré rotační čištění za pomoci namočeného padu na jedno či více kotoučovém stroji
- Mokré čištění za pomoci horké páry
- Suché extrakční čištění za pomoci granulátu
Podrobně se na mokré a suché čištění podíváme v dalších článcích. Nenechte si ujít nic z obsahu portálu ESTAV.cz! Aktivujte si týdenní zpravodaj zdarma!
Sdílet / hodnotit tento článek