REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Výstavba rodinného domu: Osazení oken a balkonových dveří

V našem seriálu o výstavbě rodinných domů se dnes podíváme, jak probíhala montáž oken a balkonových dveří. Výstavbu sleduje ESTAV.cz již od základů. Nyní máme hrubou stavbu hotovou, stavba je pod střechou. Osazení oken tedy nic nebrání. Pojďme se podívat a řekněme si jak by některé věci šly udělat lépe.

Dodávka oken začíná vždy zaměřením skutečného stavebního otvoru. Neobjednávejte okna do novostavby předem pouze podle stavebního výkresu! Každý otvor bude vyzděn s jinou tolerancí a nepřesnostmi, okna by pak mohla mít příliš velké nebo naopak příliš malé rozměry a vznikaly by okolo nich neutěsnitelné mezery. Mezery okolo oken by měly být cca 1 – 2,5 cm, ne větší.

TIP: Okenní otvory by si měla vždy dodavatelská firma změřit sama, před podepsáním objednávky však rozměry překontrolujte, abyste si byli jisti, co objednáváte a podepisujete!

Na naší demonstrativní stavbě jsme fotili montáž plastových oken a balkonových dveří. Postup je u obou konstrukcí stejný, jen u balkonových dveří byla nutná důsledná příprava parapetní části. Ta musela být již od stavby tepelně i vodotěsně izolována. Balkonové dveře byly osazeny podkladním tepelně-izolačním profilem odpovídajícím svojí výškou úrovni budoucí čisté podlahy.

Okno je nutné vyrovnat ve všech směrech.

Utěsněné okno – jak na to?

Takzvaná připojovací spára okna (mezi rámem okna a zdivem) má více funkcí – musí být tepelně-izolační, těsná proti větru a vodě z exteriéru a proti postupu vzduchu a vzdušné vlhkosti z interiéru. To lze na novostavbě zajistit vcelku bez problémů vypěněním mezery PUR pěnou a zároveň použitím systémových pásek lepených na rám okna (pozor lepí se PŘED montáží) a následně přilepených ke zdivu a zakrytých omítkou, a to po celém obvodu okna!

Osazení a kotvení okna

Po olepení rámu se okno osadí do otvoru. Okenní otvor je lépe před osazením okna zarovnat maltou (řezy cihelných bloků, zámky cihelných bloků a dutiny v parapetu) pro dosažení rovné plochy, na kterou budou lepeny těsnicí pásky. Bez zarovnání maltou či stěrkovým lepidlem nelze přesvědčivě zajistit těsnost otvoru.

Okenní rám se podloží plastovými podložkami (ty se vyrábí jako sety po různých tloušťkách v milimetrech) okno se provizorně vyklínuje a vyrovná dle vodováhy.

Na naší stavbě bude použit fasádní zateplovací systém, rám okna bude přetažen zateplením, proto byla okna montována do líce zdiva.

Kotvení okna (pokud se nejedná o předsazenou montáž) probíhá na mnoha stavbách běžně turbošrouby nebo přes hmoždiny, byť někteří odborníci toto řešení nedoporučují a preferují pásové kotvy. Na naší stavbě byly použity turbošrouby, ty se montují skrze rám okna.

Podložky budou po vytvrdnutí pěny odstraněny a vzniklý otvor zapěněn. Zdivo by mělo být vymaltováno, zarovnáno stěrkovým lepidlem.

Ošetření připojovací spáry

Po ukotvení okna je již možné odstranit provizorní klíny (podkladní plastové podložky se ponechávají) a do okna se vsadí křídlo a připojovací spára se vypění nízkoexpanzní PUR pěnou. Po jejím vytvrzení se přebytečná pěna ořízne a dolepí se pásky, kterými se připojovací spára utěsní tak, jak jsme si řekli výše.

Detail – osazené okno z exteriéru. Pásku je možné lepit i takto do lepidla, jeho povrch by však měl být zarovnán pro další instalaci zateplovacího systému.

A zase ty detaily

Detailem souvisejícím s okny, jaký jsme mohli na stavbě vidět před omítáním je osazení tzv. APU lišty. Ta funguje jako čistý okraj pro omítání, zároveň díky pěnové samolepící pásce tvoří měkký (tzv. dilatační) přechod mezi omítkou a rámem okna.

Začišťovací dilatační lišta. Na přečnívající části se žlutou páskou je možné nalepit zakrývací fólii, tato část se po finální úpravě povrchů odlomí.

Pokud by zde nebyla, bude omítka v tomto místě praskat a neustále se drolit. Takto ošetřený detail je trvanlivý a působí čistě.

Komentář odborníka na otvorové výplně Ing. Zdeňka Petrtyla:

"Uvedená montáž nezajišťuje s jistotou požadavek na vzduchotěsnost zevnitř potažmo vodotěsnost zvenčí. Celkově lze říci, že při montáži do ostění z voštinových tvarovek novostavby s dodatečně prováděným VKZS, by celému dílu slušela spíše předsazená montáž s využitím tepelně izolačních prvků (např. Compacfoam)."

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Okna

Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1

Není sklo jako sklo. Okenní skla mají technické možnosti, které se vyplatí využívat

Není sklo, jako sklo. Okenní sklo může mít různé vlastnosti. Na domě můžeme využít skla akustická, protipožární, bezpečnostní. Náhledem do budoucnosti je technologie aktivních skel, které se zatemňují či zmatní řízeně. Začneme ale pěkně popořadě. Z čeho se okenní sklo skládá? A proč se nedávají na celý dům stejná skla?

Zdroj: TZB-info

Jak rekonstruovat a provozovat bytový dům? Poradíme na konferenci. Registrujte se!

S rozvojem technologií, zvyšováním podpory z dotačních programů a s novými povinnostmi z oblasti elektromobility čekají nové i stávající bytové domy nové investice. Jak se na ně připravit a kde na ně vzít? I to bude tématem konference Rekonstrukce a provoz bytových domů, kterou pořádá portál TZB-info 3. listopadu v…

Zdroj: Jiří Zilvar

Český soběstačný dům využívá na maximum výhledy do krajiny a energii ze slunce. Vyzkoušeli jsme ho!

Samota, klid, výhled na okolní lesy, zpěv ptáků a bzučení hmyzu. To jsou hlavní atributy místa, ve kterém stojí dům, který nepotřeboval žádné přípojky. Funguje zcela autonomně a známý je pod názvem Český soběstačný dům. Naši redaktoři v něm strávili tři dny, aby ho důkladně odzkoušeli. Co zaujalo šéfredaktora…

REKLAMA