Realizaci elektroinstalace předchází důkladné projektování v součinnosti s projektantem. „Dopředu si rozmyslete umístění i počet vypínačů a zásuvek pro budoucí bezproblémový provoz domácnosti. Není nic horšího, než po skončení stavebních prací zjistit, že někde schází zásuvka, nebo že nastěhovaný nábytek brání jejímu přístupu,“ upozorňuje Marek Beneda, obchodně technický poradce společnosti OBZOR Zlín.
Instalační krabičky
S typem zvolených přístrojů souvisí také rozměry instalačních krabiček. „Pro klasický přístroj se užívá krabice hluboká 30 nebo 42 mm. Kvůli šíři sortimentu a častým změnám v elektroinstalaci však doporučuji instalovat rovnou hlubší krabice, abyste v budoucnu nemuseli zasahovat do již hotové stěny. Například naše řada RETRO má uvnitř vačkový spínač, a zatímco vypínačům s řazením 1, 2, 5, 6 stačí krabice 42 mm, pro řazení 7 už musí být hloubka 60 mm. Stejně tak je tomu u speciálních přístrojů, jakými jsou žaluziový ovladač s otočným systémem nebo sporákový vypínač, které musí mít montážní hloubku minimálně 50 mm,“ informuje Marek Beneda.
Rozmístění elektroinstalace
Osazení zdi elektroinstalací je poměrně individuální záležitost, ale i zde platí určitá pravidla. Vypínače se z praktického hlediska umisťují vedle dveří ve výšce asi 120 cm (měřeno od podlahy ke středu vypínače). Zásuvky se osazují do výšky asi 20 cm. V případě umístění zásuvek nad pracovní plochou kuchyňské linky nebo stolu platí přibližně stejná výška osazení jako pro vypínače. V blízkosti vodního zdroje platí pro umístění elektroinstalace specifická pravidla daná normou.
Sdílet / hodnotit tento článek