Už jsme tu měli články, které předkládali utopické vize o přesunu lidstva do mořských měst a na umělé ostrovy. Jinde se zase často hovořilo o přesunu zemědělské produkce na oceánské farmy. Ale Minke van Wingerden to zkouší ještě jinak. Obyvatelům rostoucích měst i zemědělcům uvolňuje prostor tím, že skot pro masnou i mléčnou produkci přesunuje z úrodných pastvin na vodu. A tuhle ideu ještě posiluje tím, že chov se odehrává prakticky na dohled místa spotřeby.
Farma společnosti Beladon, plovoucí na betonovém pontonu, je zakotvená přímo v Rotterdamu. Na její palubě se má nacházet čtyřicítka dojnic, které budou schopny produkovat 780 litrů mléka denně. Tím ale holandské sci-fi nekončí. Přes 80 % krmiva pro stračeny má pocházet z místních (tedy městských) zdrojů. Především by mělo jít o zbytky sladu a výmlatu lokálních pivovarů, nebo odpadními produkty z místních pekáren. Celé zařízení by přitom mělo být maximálně automatizované, a umožnit přítomnému skotu maximální standard welfare.
Celá idea napadla van Wingerdena v roce 2012, kdy se zasekl v New Yorku během hurikánu Sandy. Výpadek zásobování ho na vlastní oči přesvědčil o tom, jak jsou moderní města nesoběstačná. A napadlo jej produkci přiblížit spotřebitelským řetězcům. Čistě technicky mu přišly nejméně náročné plovoucí drůbežárny, ale zajímalo jej, jak dalece je možné myšlenku posunout. V roce 2016 se stal tenhle koncept hodně diskutovaným, ale jako všechny nekonvenční nápady trochu zapadl. Zdálo se, že kraví farma se konat nebude.
A platilo to až do letošního srpna, kdy v Rotterdamu zakotvil betonový ponton. Na jeho profilu nyní probíhá stavba dvoupatrové farmy, která má „řešit problematiku urbanizace, rostoucí populace, nedostatku zemědělské půdy.“ A také znovu-napojit spotřebitele na výrobu, aby si děti nemyslely, že mléko se vyrábí v supermarketu. Van Wingerdenův nápad tak získává velmi konkrétní obrysy, které mohou v konečném důsledku výrazně pozměnit tvář našich měst.
Sdílet / hodnotit tento článek