REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Geodům ve stráni si postavili jako experimentální rodinné bydlení

Nevšední řešení dalšího domu je z kategorie organické architektury. Organická architektura je u nás stále vzácnost. Majitel zrealizoval svoji vizi jako vlastní bydlení a jako pilotní projekt. Obdobné realizace naleznete ve světě pod názvem Bubble House, dům z bublin, bublinkový dům, dům z koulí. My se podíváme na český přírůstek v této kategorii bydlení.

Geodům v kontextu okolí, v pozadí obec Zahrada Zdroj: Jiří Ondra http://www.geodomy.cz

Není to jenom doménou mladých, ale i odvážných. Že jdou často tyto dva atributy ruku v ruce je nabíledni.

Organickou architekturu už jsme zde měli. Jsme opět u tvorby obydlí, jeho vnitřní struktury a jeho včlenění do prostředí na základě přírodních vzorů, tvořených živou i neživou přírodou. A to, jak tou přírodou, co postřehneme našimi smysly, tak i její krystalickou nebo buněčnou stavbou, jevy a zákony, které odhalíme s dopomocí vědy a technických vynálezů. Organická architektura patří stále k výjimečným počinům, a proto je třeba ji vynášet na světlo a uvádět do života. Domnívám se, že si to zaslouží.

Zároveň je organická architektura neodmyslitelně spojená s kosmem a duchovní sférou. Je jimi taktéž inspirována. Tato architektura je svébytná, nicméně je harmonicky spjata s okolním prostředím, volně prorůstá do krajiny a vyrůstá z ní. Využívá přirozených regionálních materiálů, zdrojů a technologií, je biologicky, psychologicky a sociologicky vyvážená. Často využívá tvaru křivky, klade důraz na funkci, prostor, formu, místo, energii a měřítko. A je organickou alternativou, částečně protikladem, ke klasické architektuře složené převážně z rovných prvků a pravoúhlých tvarů.

Nemluvili jsme už jednou o Zahradě?

Je to opravdu náhoda, ale můj bonmot o domu v „zahradě v Zahradě“ zde platí stejně jako u domu zvaného Slamák od architekta Hozmana. Oba domy se nalézají na stejném svahu, ale na sousedních pozemcích v lokalitě obce Zahrada u Tišnova. Zde ovšem veškerá podobnost končí. Tento dům si postavil pan Jiří Ondra jako vlastní bydlení a tak trochu jako pilotní projekt. Bydlení tohoto typu je u nás rozhodně ojedinělé. Domy obdobného typu naleznete ve světě četněji, a to pod různým názvem jako Bubble House, La Maison Bulle, neboli bublinkový dům, dům z koulí, z bublin.

Tato parafráze jeskyně, skalního příbytku nebo skalního úkrytu v sobě skrývá krásu a napětí prvních lidských obydlí. Zároveň evokuje skalní domy a příbytky indiánského kmene Anasaziů v Kaňonu Chaco na severu Nového Mexika a oblasti Mesa Verde na jihu Colorada nebo úkryty prvních křesťanů, skalní města v turecké Anatolii, oblasti zvané  Kapadokie.

Výsledek není nezajímavý. Tyto stavby jsou krásné, zvláštní, divoké i rozverné. Někdy je stavba prostá, vkusná a oku lahodící. Marně přemýšlíte, jak autor dokázal vymyslet něco, co je tak samozřejmé. Nicméně se organická architektura u nás objevuje stále jako experimentální architektura nebo módní výstřelek než jako samostatná kategorie. Proto je třeba i špetka té zmíněné odvahy. Zase díky jedinečnosti této stavby se mohu nadneseně pochlubit, že jsem byl na „experimentální stráni“. Dokonce dvakrát. Komu z vás se to zadařilo?

Co bylo k vidění a povídání?

Autorem, stavebníkem a majitelem je stále jeden člověk. Co si vysnil a vzal do hlavy, zrealizoval a realizuje i nadále. Zároveň zde žije a tvoří jak dům, tak svoje autorské práce z kamene a skla v dílně pod názvem Mantrastone. Taky jak jinak, kámen a sklo v tomto domě je přece více než na místě.

Základní rozměry v pohledech Zdroj: Jiří Ondra http://www.geodomy.cz

Základní parametry tohoto zajímavého domu:

  • organické tvary
  • zastavěná plocha: 95 m2, čisté plochy podlahy: 155 m2, vnitřní objem: 582 m3, vnější povrch: 220 m2
  • sendvičová železobetonová skořepina s termoizolací tvrdou, dvoukomponentní PUR pěnou
  • dřevěné vnitřní konstrukce
  • velkoformátové prosklení oknem přes obě podlaží
  • přirozená cirkulace vzduchu umožňující klimatizaci bez technických aparatur i otápění prostor
  • kruhové termoizolační polykarbonátové světlíky s možností otvírání
  • kanadská krbová kamna Alderlea T6 na dřevo v centrální části domu
  • elektrické odporové kabely v systémové desce Heatcell pod plovoucí keramickou dlažbou Creaton Estrichziegel
  • hliněná plovoucí podlaha se skvělými vlastnostmi a dobrou akumulací
  • ohřev TUV zajišťuje fotovoltaická soustava s připojením na veřejnou síť
  • vnější povrch geodomu je ošetřen pružnou cementovou hydroizolací, interiér vápenným štukem a zalíčením.

Celému domu vévodí vně i uvnitř prosklená bezrámová fasáda (45 m2) z izolačních a bezpečnostních trojskel, která je kotvena na dřevěné BSH hranoly. Dveře a francouzské okno, situované na západ, je taktéž osazeno izolačním trojsklem v hliníkovém profilu. Kruhové světlíky dodávají domu trochu futuristické vzezření, ale jsou praktickou součástí celku. Interiér i při veliké ploše se v letních měsících nepřehřívá a teploty nepřesahují 26,5 °C ani ve dnech tropických veder. Okna s kvalitním izolačním trojsklem a celoplošným pokrytím horizontálními žaluziemi dovedou skvěle pracovat s tepelnými zisky a světlem v zimních měsících, stejně jako s přehříváním v létě. Tyto vlastnosti zkracují topnou sezónu o několik týdnů jak na jejím začátku, tak i jejím konci.

Monolitická konstrukce celého geodomu je  tvořena kombinací  železobetonu a dvoukomponentní, tvrdé PUR pěny. Interiérová skořepina je silná 3,5 cm, vnější 7,5 cm. Vnitřní PUR izolace (uzavřená buněčná struktura, váha 52 kg/m3) je silná 12 cm. Celkově je monolit silný 23 cm. Prostý monolit je užit k přístavbě sklepa či komory napojeného na hlavní izolovaný monolit pro udržení stálého chladného klimatu po celý rok (10 – 12 °C).

Obdobné objekty libovolného tvaru a skladby je možno dimenzovat podle investorem zadaných požadavků, které respektují současné stavební normy ČSN a ctí lokalitu s osobitým přístupem. Tyto stavby jsou vhodné k intenzivnímu či extenzivnímu obsypu hlínou s následnou vegetační úpravou. Objekty zakomponované do svahu nebo obsypané hlínou jsou trvale a kontrolovaně odvodňovány zátěžovým drenážním systémem v kombinaci s obsypem pěnovým sklem a využívají tzv. geotermálního stupně (průměrně 10 – 12 °C ve 2 m hloubce celoročně/ČR).

To bylo technické řešení, které hovoří poměrně strohou, i když zajímavou řečí. Tak tam vložíme trochu pocitů. Byť byl venku sychravý podzim a teploty se pohybovaly okolo 5 °C, v interiéru bylo příjemné klima okolo 20 °C. To vše bez topení. Kamna ani podlahové topení zatím nebylo třeba oživovat. Při hrnku čaje jsem vstřebával dojmy z netypického bydlení. Bílá omítka, mimo betonu převažovalo dřevo, vše volně umístěné do dispozice. Interiér dýchal pohodou, na nic si nehrál. 

Oblé tvary stěn či stropů působily velmi příjemně a velkoplošné okno nám pouštělo dovnitř obraz podzimní přírody společně se světlem. Opravdu byl interiér nevšedním pohlazením po duši, poklid zakletý v jednoduchém oblém tvaru a jednoduchých materiálech.

Dřevěné plastiky na zdech a socha ženy v centru točitého schodiště pochází z dílny pana Ondry staršího, otce majitele domu. Prosklené kameny, solitery a mísy jsou z dílny juniora. Jednoduchá kuchyně ve volném prostoru přízemí, jídelna, sezení, nábytku a vybavení tak akorát.

Ale hlavně, všude dostatek světla, zároveň pocit soukromí s možností propojení s venkovním prostředím otevřením francouzského okna ve stěně. Vnější část domu je ještě ve výstavbě a terénní úpravy budou dalším malým kouzlem, kdy se stavba propojí se zahradou, na které vyrostl.

Na zamyšlení je celkové začlenění do širšího rámce. To platí pro každý „experiment“ a novátorství. Místní vesnická architektura není zrovna žádný skvost pro historické skanzeny. Prostě průlet břizolitovou nádherou od 30. let minulého století po současnost. No a v naší malé zemičce hledejte parcelu, kde neuvidíte nevšední dílko v kontextu stávajícího okolí. Prostě je to tak a každý se s tím musí porvat dle svého nejlepšího vědomí i svědomí.

To ovšem nic nemění na věci, že tato organická stavba je velmi zajímavá, nepřehlédnutelná, nevšední, osobitá, ale zároveň vytváří funkční laskavé hnízdečko s příjemným teplem kanadských kamen, jako bonus.

Zdroje:

  • Citáty - http://www.citáty.net
  • Fotografie - autor
  • Fotografie a texty – http://www.geodomy.cz, s laskavým svolením autora a majitele objektu pana Jiřího Ondry

Ing. arch. Petr Brandejský

Prošel projekcí BVV, pracoval na „volné noze“, následně ve firmě zabývající se komplexními službami v oblasti návrhů kancelářských celků a realizací logistického uspořádání. Od r. 2008 pracoval jako hlavní architekt nadnárodní společnosti v oblasti investiční výstavby. Po návratu na „volnou nohu“ se zabývá mimo zmíněných činností i inspekcí nemovitostí a odbornými recenzemi. Od roku 2014 píše, jako externí redaktor pro Moravu, pro internetový portál zabývající se stavebnictvím a úsporami energií TZB-info.cz a pro internetový portál určený široké stavební veřejnosti ESTAV.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Oldřich Hozman

Dům poskytuje rodině bydlení v přírodních materiálech a formách

Oldřich Hozman patří mezi architekty, kteří vnímají stavbu v souvislostech. Preferuje celostní a organickou architekturu a na projektech nízkoenergetických a ekologických budov pracuje společně se svými klienty. Dům v pražských Nebušicích plně respektuje přání svých majitelů, kteří sdílejí jeho přístup a hodnoty.

Jak se žije v experimentální ekovesnici? Idyla to rozhodně není!

Jak se žije v experimentální ekovesnici? Idyla to rozhodně není!

Idylická scenérie: Chléb z obilí vypěstovaného ihned za vesnicí, který voní z místní pekárny. Ovoce ze společného sadu, čerstvé přímo ze stromu. Několik málo lidí, se kterými se na všem společně domluvíte. Potřebná elektrická energie vyrobená ze solárních panelů. Žádná auta, žádné zemědělské stroje, žádný hluk, jen…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA