REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

VIDEO: Rodinný dům si architekti postavili jako dřevostavbu se slaměnou izolací

Jsme šestičlenná rodina z Podkrkonoší. V době, kdy jsme začali stavět dům, jsme bydleli ve Dvoře Králové nad Labem a pozemek jsme koupili 13 km od tohoto města. Na místo stavby to tedy nebylo daleko, což bylo rozhodně výhodou. Oba jsme s manželem architekti na volné noze (v té době jsme již dlouho měli svoji projekční firmu a svůj živnostenský list). Děti byly poměrně malé, nejmladšímu byly 3 roky. A jak jsme si s domem poradili?

Základní parametry

Dům jsme navrhovali jako pasivní, energetická soběstačnost byla pro nás jednoznačnou prioritou vzniklou nejen ze současné situace s energetikou ve světě a nepříjemné závislosti na systému, ale i logickou volbou s ohledem na životní prostředí.

Dům má cca 130 m2 zastavěnou plochu a také cca 130 m2 plochu užitnou. Dispozičně slouží nejen jako náš nový domov ale také jako ateliér, ve kterém s manželem pracujeme. Dům je částečně dvoupatrový, nepodsklepený, s větratelnou mezerou nad terénem. Má vodovodní přípojku a přípojku elektriky, je vytápěn (pokud je v nejchladnějších dnech potřeba vytápět) dřevem, případně elektrikou, kterou však ani nepoužíváme. K ohřevu vody slouží dva solární panely, lze však použít i dřevo či elektriku. Dům je napojen na čistírnu odpadních vod.

Materiálově jde o dřevěnou nosnou konstrukci, izolovanou slaměnými balíky. Střešní konstrukce je navržena jako pochůzí zelená střecha (travnatý porost). Dům je z exteriéru obložen neopracovaným modřínovým dřevem.

Co jste od domu čekali?

Prověření principů a dílčích řešení alternativní stavby, o kterých jsme snili a kterým jsme věřili. Až praxe však mohla ukázat správnost předpokládaných a navržených řešení.

Nový domov, jaký jsme si vždy přáli – život na venkově a polosamotě, který můžeme sdílet s našimi přáteli. Zvýšení soběstačnosti a nezávislosti na systémech naší společnosti, především energetické. Takové byly sny.

Co z toho se splnilo? Co bychom udělali jinak?

Jsme velmi šťastni, že dům jako celek skutečně funguje a to, co jsme od něj očekávali se zcela splnilo. Dům je energeticky pasivní, prošel Blooverdoor testem.

Upřímně, udělat něco jinak bychom nemohli, protože by nám nestačily síly. Stavba pro nás byla společně s rodinným životem a prací náročným obdobím a více bychom ze sebe nevydali. Rozhodně by se nám ale líbila spousta věcí, především hospodaření s šedou vodou, čistící jezírko atd. Naštěstí však můžeme tyto užitečnosti alespoň sdílet se svými klienty, kteří se pro ně nadchnou.

Těžkosti všeho druhu

Asi díky tomu, že jsme z oboru, že jsme se o tento druh stavění zajímali mnoho let dopředu a také díky skvělým přátelům, kteří se tímto stavitelstvím zabývali mnohem déle než my, jsme těžkosti při stavbě neměli (nebo alespoň ne výrazné).

Slámování

To, že se něco občas nepovede, nebo nejde tak, jak přesně si naplánujete, není těžkost, ale běžný průběh nejen stavby, ale jakékoliv tvůrčí činnosti. Věci nešly asi tak rychle, jak bychom si představovali. Problém byl např. s uskladněním slámy pod střechu (která v té době i přes sliby stavební firmy prostě nebyla, ačkoli jsme ji nutně potřebovali). Také sněžit by v říjnu nemuselo, to jsme skutečně nečekali. Cpali jsme slámu do konstrukce při sněžení, prsty umrzaly. Také by se nám v té době hodilo k práci více lidí. Zachraňovali nás příbuzní a ochotní kamarádi, za což jsme jim vděčni dodnes.

Na kompletní přednášku o stavbě pasivního domu se podívejte ve videu výše.

Zdroj: k2-architekti ateliér

Ekodům z.s.

logo
Milady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice

telefon: 733 251 047
e-mail: sdruzeni.ekodum@gmail.com

web: www.sdruzeni-ekodum.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Mýty o slaměných domech: Opravdu ho sežerou myši? A jak dobře hoří?

Mýty o slaměných domech: Opravdu ho sežerou myši? A jak dobře hoří?

Slámu a jí podobné stavební materiály pro stavbu domů používali lidé od nepaměti, a i když se na ní v průběhu let skoro zapomnělo, dnes sílí hnutí za její opětovné využití, a nejen mezi laickými nadšenci ale i mezi projektanty u nás i v zahraničí. I přesto v porovnání s ostatními materiály zůstává na okraji zájmu. Na…

Zdroj: Jiří Ondra http://www.geodomy.cz

Geodům ve stráni si postavili jako experimentální rodinné bydlení

Nevšední řešení dalšího domu je z kategorie organické architektury. Organická architektura je u nás stále vzácnost. Majitel zrealizoval svoji vizi jako vlastní bydlení a jako pilotní projekt. Obdobné realizace naleznete ve světě pod názvem Bubble House, dům z bublin, bublinkový dům, dům z koulí. My se podíváme na…

Přírodní dům ze dřeva a slámy na experimentální stráni

Přírodní dům ze dřeva a slámy na experimentální stráni

Setkání s organickou architekturou je u nás stále vzácnost. Autorem jednoho takového domu je akademický architekt Oldřich Hozman, který se zabývá celostní architekturou, baubiologií a projekty trvale udržitelných staveb. Vychází ze znalostí principů feng-shui, geomantie a sakrální geometrie.

Otopný schod k francouzským oknům FOX STEP

Otopný schod k francouzským oknům FOX STEP

Ideálním řešením v případě repasí balkónů před prosklené plochy, jako jsou francouzská okna či balkonové dveře, jsou topné stupínky. Při nízkém parapetu oken je totiž mnohem výhodnější použít topný schod než podlahový konvektor. Při srovnatelné velikosti výměníku má topný schod až skoro dvojnásobný topný výkon –…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Hansgrohe

Soutěžte o atraktivní výhry od hansgrohe!

Atraktivní výhry od hansgrohe!

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA