"Je zajímavá tím, že je extrémně velká, takže buď představovala nějakou velkou sošku nebo mohla být součástí nějaké nádobky, která stála na nožce. Tyto varianty na výstavě také ukazujeme," uvedl Tichý. Artefakt byl vytvořen před více než 7000 lety.
Průzkum na trase dlouhé více než 20 kilometrů zjistil i dvě lokality s vysokou koncentrací nálezů. Jsou dokladem opakovaného osídlení v mladší době kamenné. Jedna z nich se nacházela u dnešní Trotiny na Královéhradecku, druhá u Jaroměře. "Jsou zajímavé svým rozsahem, archeolog tak najde spoustu keramiky, kterou se snaží datovat, a díky tomu zjišťuje, jak osídlení postupně probíhalo," uvedl Tichý.
Archeologové také vystaví výsledky svých experimentů s vrtáním kamene, jak jej mohli praktikovat lidé v neolitu. Vyzkoušeli vrtáky z mědi, rohoviny a kosti. "Vznikají tím stopy, které jsou velice autentické," řekl Tichý.
Výstava ukazuje rovněž slepené nádobky, kamenné nástroje a sekerky z pazourku. Znázorněna bude i celá trasa průzkumu s vyznačenými místy konkrétních nálezů. Pro větší plastičnost představ o životě lidí mladší doby kamenné byly vytvořeny kresebné rekonstrukce. Zachycují například jejich obydlí nebo pohřební rituál.
Během průzkumu vznikl i dokumentární filmu D11 - Cesta je cíl, který se bude na výstavě promítat. V deseti minutách s pomocí záběrů z dronu projde trasu budoucí části dálnice a ukáže nejzajímavější typy archeologických objevů. Výstava potrvá do konce letošní návštěvnické sezony.
Sdílet / hodnotit tento článek