REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Obce zatím nevyužívají dotace na zadržování vody v krajině

Obcím se nechce do projektů, které v nich zlepšují zadržování vody či je dělají zelenějšími a přispívají tak k snesitelnějším podmínkám v době sucha a horka, řekl na brněnské konferenci o hospodaření s vodou na Stavební fakultě VUT Jan Kříž z ministerstva životního prostředí. Podle něj chybí starostům motivace a raději staví silnice a chodníky. Za dva roky existence dotačního programu přišla žádost o dotace pouze na 20 projektů k zadržování vody.
Jezírko, Ilustrační obrázek © fotolia.com, fleckl

Podle výkonné ředitelky Svazu měst a obcí ČR Radky Vladykové to může být tím, že program tzv. velká dešťovka odstartoval poměrně nedávno a příprava projektů i příprava financování zabere obcím víc času. Navíc řada obcí dokončuje jiné projekty.

"Dotace jsou přitom velmi štědré, lze s jejich pomocí financovat až 85 procent nákladů. U starostů jsou však tyto projekty až na 150. místě," nadsadil Kříž. Jde například o dotace na rekultivaci betonových či asfaltových ploch, na jejichž místě mají vzniknout zasakovací pásy či se vydláždí tvárnicemi, které umožňují vsakování vody. Dále jde například o zelené střechy a další možnosti, jak zachytávat srážkovou vodu a zpomalovat její odtok. "Když jsou plochy vybetonované, tak voda rychle odteče, kanalizace ji v případě přívalových srážek často nepojme, voda přepadá přes odlehčovací komory a kontaminuje povrchové vody. Situace v tomto ohledu není dobrá," řekl Kříž.

Motivace podle něj starostům chybí i proto, že plochy ve městech jsou vyňaté z poplatků za dešťovou vodu. "Snažíme se šířit osvětu, letos už jsme se Státním fondem životního prostředí dělali šest seminářů," uvedl Kříž.

Podle Vladykové je zřejmý pokrok mezi obcemi, protože v lednu bylo podáno 20 projektů a přibývají další. "Snažíme se šířit osvětu společně s ministerstvem. Na vrtochy počasí, kterými jsou období delšího sucha, nebo naopak povodně, se musíme připravovat stále. Zadržení vody v krajině totiž obce a města ochrání před těmito extrémy výkyvů počasí," uvedla Vladyková.

Odborníci dlouhodobě upozorňují, že je třeba vodu ve městě zadržet delší dobu, aby ochlazovala a zvlhčovala ovzduší především v horkých dnech. Zeleň také na rozdíl od asfaltu či betonu nevyzařuje teplo, nýbrž okolí ochlazuje. Města mohou být v létě až o několik stupňů teplejší než okolní volná krajina.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Plyn, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dmitry-naumov

Slovenským domácnostem hrozí prudké zdražení plynu, úřad slíbil opatření

Domácnostem na Slovensku hrozí v příštím roce po rozhodnutí místního energetického regulačního úřadu (ÚRSO) zdražení zemního plynu až o třetinu. Vyplývá to z dnešního oznámení šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka. Ministerstvo hospodářství v reakci slíbilo, že vláda ochrání domácnosti před nepřiměřeným zdražením energií.…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia ftfoxfoto

K digitalizaci stavebního řízení se Sněmovna mimořádně sejde 6. listopadu

K poslanecké novele stavebního zákona, která má pomoci překlenout potíže s digitalizací stavebního řízení, se poslanci sejdou 6. listopadu v 18:00. Mimořádnou schůzi k tomuto jedinému bodu dnes svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). ČTK to sdělil její mluvčí Martin Churavý.

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia

Stavební výrobu snižuje drahé financování a menší výstavba budov

Stavební výrobu v České republice významně snižuje nedostatečná výstavba pozemních staveb, tedy například bytových domů či kanceláří. Může za to převážně drahé financování a ekonomická nejistota. Ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací se ale na dnes zveřejněných datech Českého statistického úřadu…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, fotofabrika

Trutnov bude kupovat byty pro mladé rodiny. Hledá je na volném trhu

Třicetitisícový Trutnov hodlá na volném trhu kupovat byty a rozšířit o ně svůj bytový fond. Radnice by chtěla byty především nabídnout k nájmu mladým rodinám a motivovat je k tomu, aby ve městě zůstaly. Aktuálně má město zájem o koupi dvou bytů o velikosti dvou až tří pokojů. Radnice předpokládá, že by na koupi bytů…

Jiří Sedláček, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

České firmy by mohly mít na výstavbě Dukovan zakázky až za 240 mld. Kč

České firmy by mohly na výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech získat zakázky až za 240 miliard korun. V Plzni to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). S jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem navštívil podniky Doosan Škoda Power a Škodu JS, jež mají být významnými subdodavateli korejské společnosti…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…