Šetrnější způsob čištění silikonové, akrylátové, nebo silikátové fasády, než je parní čištění nenajdete. Na rozdíl od nejčastěji používané tlakové vody totiž na domovní obálku nepůsobí jako soustředěný paprsek studené vody z nějaké „wapky“. Ten snadno poruší celistvost fasády narušené například dlouhodobým působením UV záření, nebo plísní či řas. Což je přesně to, co žádný majitel domu nechce. Regulace tlaku vody je samozřejmě možná, ale pořád je to tlak vody. Navíc čím nižší tlak, tím déle mytí trvá, což je pro firmy které chtějí mít brzy hotovo zbytečné zdržování.
Oproti tomu parní čištění uvolňuje nečistoty především díky vlastnostem páry, nikoli síle proudu. Což je způsob podstatně méně ohrožující soudržnost fasádního povrchu. Pokud se toto čištění provádí ze zdvižné plošiny, je to nejbezpečnější možný postup.
Jistý mezistupeň mezi uvedenými způsoby představuje použití ohřáté až horké demineralizované vody ve spojení se speciální hlavicí s nízkým tlakem.
„Při každém mytí povrchu domu ovšem dochází k nějakému oděru svrchní vrstvy. Takže výběr technologie mytí přímo ovlivňuje délku životnosti fasády,“ upozorňuje Jan Hrdlička z pražské společnosti Fasádní servis, která se čištěním fasád a jejich ochranou zabývá od roku 2005. „Nejlepší je, když oslovíte několik firem a necháte je na metru čtverečním ukázat, jak to budou dělat,“ radí jednatel.
Sdílet / hodnotit tento článek