Požadavky na energetickou náročnost budovy jsou splněny, pokud ukazatelé energetické náročnosti hodnocené budovy jsou nižší než ukazatele referenční budovy – neobnovitelná primární energie za rok – celková dodaná energie za rok – průměrný součinitel prostupu tepla.
Xella, jako výrobce stavebního materiálu Ytong, Silka, Multipor se velkou měrou podílí na průměrném součiniteli prostupu tepla Uem (W/m2K). S pórobetonem vytváříme konstrukce obálky budovy s velmi malými tepelnými ztrátami a bez tepelných mostů. Již několik let má Ytong ve svém produktovém portfóliu osvědčenou řadu superizolačních tvárnic Lambda YQ, která je převážně pro řešení rodinných domů. Pro budovy většího rozsahu lze tuto řadu kombinovat s tepelnou izolací Multipor. Tento systém sendvičových konstrukcí je prověřen mnohaletými zkušenostmi a ve vztahu k normám budoucím nebylo třeba přistoupit k jeho modifikaci.
Týkají se změny stavebního řešení, nebo spíše technologií v domě?
Nové požadavky na energetickou certifikaci budov nám přináší zejména změny v hodnotících kritériích energetické náročnosti budov. Změny, přinášející rok 2020 potvrzují fakt, že projekty by měly být zpracovány komplexně, ideálně ve spolupráci s energetickým specialistou. Energetická náročnost budovy bude nově definována na základě vypočtené, případně skutečné spotřeby energie na vytápění a chlazení prostor, přípravu TUV, větrání, osvětlení, technických systémů budov a vyjádřena číselným ukazatelem spotřeby primární energie v kWh/(m2.r).
Dané změny je nutno chápat jako akt nutnosti změny myšlení v přístupu k návrhům budov. Stále více musíme dbát na vhodnou kombinaci materiálů domu a jejich kombinace s vhodně zvolenými technologiemi s ohledem na využití obnovitelných zdrojů energie (energie z větru, geotermální energie, energie vody apod.). Tedy ve zkratce, jde spíše o změny týkající se technologií, než stavebního řešení.
Můžete uvést typický příklad vašeho řešení rodinného domu cca 150m2 co se týká stavařiny a technologií na teplou vodu, vytápění a využívání obnovitelných zdrojů?
V rámci modifikovaných požadavků na posuzování domů, můžeme říci, že po roce 2020 budeme do kategorie A – mimořádně hospodárné domy řadit i bungalovy a to vše díky správně zvoleným technologiím domu s ohledem na obnovitelném primární zdroje. (domy opatřené elektrokotly jako primárními zdroji energie by neměly být akceptovány již dnes)
Typickým příkladem může být novostavba RD - nepodsklepený bungalov o půdorysném tvaru 16 x 9 m, objemu cca 450 m3 a vazníkovou valbovou střechou s nevyužívaným prostorem nad podhledem. Plocha oken nevytváří více jak 30% obálky budovy.
Při návrhu takového rodinného domu je nutné brát v potaz největší úniky tepla, proto se zaměřujeme na spávné provedení vzudochotěsné obálky, což díky Ytongu jde snadno. Skladby konstukcí domů jsou velmi podobné těm, které známe nyní. Tedy nezapomínáme na dostatečné izolování podlahových a stropních konstrukcí, které nám např, v bungalovu tvoří až 60% úniku tepla. Poté obvodové konstrukce mohou být z řady Lamby YQ, nebo ze stěn s doplňkovou izolací Multipor. Záleží na prefrenci stavebníka a také na energetickém specialistoviNezbytný je určitě návrh vhodných technologií, které snižují spotřebu primární energie a zvyšují její účinnost. Pro ohřev TUV, vytápění a chlazení bylo navrženo teplené čerpadlo vzduch voda, doplněno solárním panelem na šikmé rovině střechy... Důležitým faktorem pro snížení energetické náročnosti je instalace systému řízeného větrání s rekuperací, které významně zvyšuje energetické úspory.(dům je počítán pro 4-členou rodinu).
Výhodou je regulovatelnost v každém ročním období a řízení dle stavu domu.
Při výše zmíněných údajích vychází hodnoty v PENB následovně:
- Průměrný součinitel prostupu tepla - Uem = 0,224 W/m2K
- Využití obnovitelných zdrojů energie – nad 55 %
- Celková dodané energie – 95 kWh/m2.rok
Sdílet / hodnotit tento článek