Systém stavebních komponentů této značky je moderním stavebním materiálem, který odpovídá všem zásadním současným požadavkům. Stavění s ním je ekonomické – jak po stránce rychlosti výstavby, tak i po stránce energeticky úsporného provozu. Portfolio nyní zahrnuje veškeré díly a systémové doplňky. Tepelněizolační tvárnice umožní jednovrstvé zdění bez zateplování, střecha od téhož výrobce zabrání letnímu přehřívání, masivní stropy a schodiště vynikají vysokou stabilitou a pomohou zkrátit čas výstavby. Zkrátka z tohoto systému postavíte hrubou stavbu a také vyřešíte celou stěnu včetně povrchových úprav. Stavební práce jsou tak rychlé a snadné, nepotřebujete řadu realizačních firem. Po provozní stránce oceníte, že je materiál nehořlavý a především zdravotně nezávadný. Díky porézní struktuře vytvoří zdravé vnitřní klima a hospodaří s vlhkostí tak, že ji udržuje na optimální úrovni.
Bezkonkurenční vlastností Ytongu je však jeho snadná opracovatelnost. A právě tu oceníte u projektů, kde jsou architektem navrženy atypické tvary. Materiál se opracovává řezáním – nepotřebujete celou řadu speciálních dílů a komponentů. Ušetříte za materiál, protože se spotřebuje téměř všechen. S tím souvisí i další úspora za dopravu na stavbu a odvoz stavebního odpadu. Znamená to také samozřejmě ekologický benefit – bezodpadovost je významná také pro životní prostředí. Navíc ani u těchto náročnějších projektů není potřeba specializovaná firma, s mnohými atypicky řešenými domy si poradili i stavebníci svépomocí.
Nepravidelný půdorys – tvůrčí nápad, náročný na materiál
Příkladem může být atypicky řešený rodinný dům na půdoryse ve tvaru Y, který byl původně projektován z pálených tvárnic. Z důvodu úspory materiálu a snadnější proveditelnosti byl nakonec realizován z Ytongu. „Před stavbou jsme se s majitelem dohodli na tom, že stavba bude homogenní a nebudeme kombinovat různé stavení materiály. Proto jsme využili všechny možnosti, které Ytong nabízí. Je to optimální materiál pro rodinné domy. Jeho předností je rychlost, jednoduchost a minimum odpadu,“ říká ke stavbě zástupce realizační firmy.
Dům s vnějším estetickým prvkem cihel je uvnitř z Ytongu
Ze stejných důvodů byl změněn výběr stavebního materiálu u domu, kde byla řada atypických tvarových řešení. Ráz cihelného zdiva zůstal zachován zvenčí, uvnitř byl použit Ytong.
„Rodinný dům byl v původní verzi projektu navržen v cihelném systému. Při přípravě stavby jsme zjistili, že tvarové a konstrukční řešení je vzhledem k četným dořezům, obloukům apod. velice obtížně realizovatelné. Po vzájemné dohodě mezi realizátorem, dozorem stavebníka a architektem jsme zvolili systém Ytong. Ten díky kompaktnosti materiálu v celém svém objemu a snadné opracovatelnosti splnil plně naše očekávání. Bylo v něm možno vyřezat a zhotovit veškeré požadované tvary, přitom hrubá stavba domu zůstala kompaktní a s nenarušenými prvky. I přes celkovou složitost konstrukcí nás překvapilo malé množství zbytkového materiálu a odpadu,“ uvádí Ing. Pavel Malicher ze stavební firmy Anuet.
Dřevo ukázalo své limity
Dalším příkladem je dům postavený uprostřed slovenských hor na nepravidelném a svažitém pozemku. Původní představa vzhledem k charakteru horského prostředí zpočátku stavebníky vedla dřevostavbě, ale po výběrovém řízení na dodavatele stavby přešli ke zděné technologii z Ytongu. „Dodavatelé dřevostaveb si nevěděli rady s atypickým tvarem stavby a složitými konstrukčními detaily, které představovaly problém i pro firmy pracující s keramickými tvárnicemi. Nakonec jako nejvýhodnější a cenově nejpřijatelnější vyšly pórobetonové tvárnice Lambda YQ, protože mají výborné technické vlastnosti a zároveň se snadno opracovávají,“ vysvětluje pan majitel. „Nastudoval jsem i tepelněizolační vlastnosti materiálu z hlediska zdravotní nezávadnosti a dospěl jsem k názoru, že pórobeton ve všem vyhovuje – má nadstandardní tepelněizolační schopnosti a neobsahuje žádné zdraví škodlivé substance.“
Sdílet / hodnotit tento článek