Vyberte kvalitního dodavatele
V České republice jsou odborníci z tohoto odvětví sdružováni v Cechu pro zateplování budov. Vyberete-li si výrobce, který je jeho součástí, můžete snadno zjistit, jestli má potřebná osvědčení na jednotlivé komponenty nebo na celý systém. Součástí Cechu pro zateplování budov jsou i Krkonošské vápenky Kunčice, známé jako KVK a.s., které vám zaručí opravdovou kvalitu.
Nechte si zpracovat projektovou dokumentaci
K tomu, abyste mohli přejít k samotnému zateplení fasády domu, budete potřebovat dokumentaci, která bude obsahovat:
- Identifikační údaje o zateplovaném objektu,
- jednoznačnou specifikaci materiálů s počtem a dimenzí jednotlivých složek zateplení,
- statické, tepelně-technické a požárně-technické posouzení navržené skladby,
- výkresovou dokumentaci.
Jednotlivé kompozitní systémy podléhají schválení, skládají se z:
- Lepidla izolace ke zdivu (1),
- Izolace (2),
- mechanické fixace izolace,
- lepidla základní vrstvy (3),
- výztuže armovací tkaninou,
- Penetrace (4),
- konečné povrchové úpravy (5),
- ochranného nátěru.
Nechte práci na odbornících
Postup při zateplení fasády není nijak jednoduchý. Je časově i technologicky náročný, proto nedoporučujeme pouštět se do něj svépomocí. Svěřte zateplení do rukou odborníků, kteří mají prokazatelné zkušenosti s daným systémem, jsou proškoleni od výrobce a poskytnou vám i několikaletou záruku.
Základem je kontrola podkladu a přípravné práce
Před samotným začátkem je klíčová kontrola a příprava podkladu. Každý dům je jiný, a tak vás mohou překvapit například trhliny vzniklé narušenou statikou konstrukce, zvýšená vlhkost podkladu a další nepříjemnosti. Každý z problémů má normativně stanovená opatření k jeho odstranění. Po kontrole následují přípravné práce, do kterých spadá zaměření polohy stávajících vedení ve fasádě a odstranění konstrukčních prvků, které by mohly způsobit vznik tepelných mostů nebo zatékání do systému ETICS.
Další fází je montáž, lepení a kotvení
Po přípravných pracích následuje montáž soklové lišty, která se kotví do podkladu pomocí zatloukacích hmoždinek. Pro izolant z EPS nebo MW musí být minimálně 250 mm nad úrovní terénu. Následuje lepení tepelně izolačních desek (většinou z fasádního pěnového polystyrenu EPS nebo z minerální plsti s podélnou orientací vláken MW), k němuž se používá tenkovrstvá cementová malta. U většiny systémů poté přichází na řadu mechanické kotvení tepelně-izolační vrstvy plastovými talířovými hmoždinkami, jejichž rozmístění určuje kotevní plán.
Následuje aplikace výztužné vrstvy a penetrace
Dalším krokem je nanesení výztužné vrstvy pomocí tenkovrstvé cementové malty, do které se vtlačí tkanina ze skelných vláken. Je nutné, aby byla tkanina bez záhybů a řádně vypnutá. Po minimálně 24 hodinách od dokončení základní vrstvy může být nanesena penetrace. Doporučujeme používat omítkovinu i penetraci od stejného výrobce.
Zbývá už jen konečná povrchová úprava
Při výběru omítky můžete vybírat mezi rýhovanou nebo zatíranou. Oblíbené jsou minerální omítky. Po aplikaci konečné povrchové úpravy zbývá už jen zaměřit se na detaily prostupů a návaznost na okolní konstrukce tak, aby byl vyloučen vznik tepelných mostů a zatékání do souvrství systému ETICS.
Zateplujte s produkty KVK a vyhrajte až 1 000 000 Kč
Zateplujete, chystáte se stavět nebo rekonstruujete? Zúčastněte se soutěže Stavte Hlavou. Stačí při stavbě použít jakékoliv výrobky značky Sika, SCHÖNOX, KVK a KVK Parabit. Více informací najdete na www.stavtehlavou.cz. Na nejrychlejší registrované stavebníky čeká navíc balíček, který se vám bude při stavbě nebo rekonstrukci hodit. Dalším lákadlem jsou garantované odměny. Stačí nakoupit produkty Sika, SCHÖNOX, KVK a KVK Parabit v celkové hodnotě v hodnotě 50 000 Kč a získáte sekeru. Za 100 0000 Kč na vás čeká akuvrtačka a za 200 000 Kč se můžete těšit na poukázku do Ikea v hodnotě 10 000 Kč. A nezapomnělo se ani na řemeslníky, ti za jednorázové nákupy za 30 nebo 60 000 Kč získají okamžité odměny. Soutěžit můžete také na Facebooku, kde na vás v pravidelných měsíčních soutěžích čekají například poukazy do stavebnin.
Sdílet / hodnotit tento článek