REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Londýnskou kanalizaci ucpává i beton ze staveb, blokace budou hlídat senzory

Hlavní město Velké Británie má problémy se zažíváním. V posledních letech média upozornila na několik extrémních případů tzv. tukovců (fatbergů), vytvořených ze směsi organického odpadu, který do kanalizace zrovna nepatří. Na zácpě londýnských střev ale nesou svůj podíl i stavitelé.

V roce 2018 společnost Thames Water, která má na starosti i správu kanalizační sítě, odstranila na 42 000 blokací. Což je zhruba o 6 % více, než před pěti lety. Kromě fatbergů exotických proporcí, například těch z Kingstonu velikosti autobusu, má většina z nich velmi fádní původ: biologicky obtížně rozložitelný materiál, směs odpadních kuchyňských olejů, dětských plen a hygienických kapesníčků, který se nahustí a stmelí v nerozbornou hmotu. Aktuální nález z hlubin pod Goswell Road a Hall Street má ale odlišný původ, a svou skladbou jasně poukazuje na zdejší stavitele. Byl totiž z betonu.

V principu je to jednoduché: jste dodavatelem stavby, ale vámi nastavený odhad materiálu nesedí. Jste nad plánem, respektive, prohospodařili jste méně, než jste očekávali. Co teď s tím? Peníze přece vracet nebudete, převoz a uskladnění přebytků by se vám naopak prodražilo. Rozdat jej zedníkům po pytlích jako zaměstnanecký bonus k výplatě? A tak prostě necháte materiál navíc zmizet, rozpustit v kanalizaci. A tak nejspíš vznikl i „betonovec“ – betonový ledovec – který ucpal kanály ve čtvrti Clarkenwell. Na délku má přes 100 metrů a odhadem váží asi 105 tun.

Zdroj: Guardian.co.uk

Odstranit jej bude stát miliony, protože je usazen ve vyzděném profilu původní viktoriánské klenuté historické kanalizace, a tak si budou muset pracovníci vodohospodářské sítě kromě sbíječek vypůjčit i památkáře. Zdejší betonová ucpávka je skutečně extrémní, ale podobných, menších, jsou po městě stovky. A ano, většinou se nachází jen na dohled novostaveb. Jestli stavitelé cíleně pohřbívají nadbytečný materiál, anebo je to jen necílený splach odpadu ze staveniště, jisté není. To, že odstraňování podobných betonových ucpávek přijde Thames Water na 18 milionů liber ročně, ale žádné tajemství není.

Londýnská radnice proto nedávno odhlasovala vytvoření fondu pro vybudování sítě elektronické kontroly zažívání metropole. V budoucnu (do roku 2025) by mělo kanalizace sledovat na 200 000 senzorů, které budou monitorovat průchodnost a případné ucpávky. Dispečink Thames Water tak bude mít lepší přehled o tom, kde problém vzniká, a kdo je za něj nejspíš odpovědný.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Peníze, Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Lidé mohou kvůli energiím žádat o příspěvek na bydlení i mimořádnou dávku

Lidé, na které výrazně dopadlo zdražení energií, mohou žádat úřady práce o podporu. Mohou získat příspěvek na bydlení, který se kvůli růstu cen navýší. Na webové kalkulačce si zájemci mohou ověřit, zda mají na tuto dávku nárok a jak vysoká by mohla být. Využít je možné i dávku mimořádné okamžité pomoci. Dosáhnou na…

Zdroj: AdobeStock - milan

Kam umístit elektrorozvaděč v rodinném domě. Jak velký je a jaké parametry má mít

Pod pojmem rozvaděč (pro někoho také rozváděč, rozvodnice – vše v kombinaci s přídavnými jmény jako venkovní/vnitřní, elektroměrový/domovní, hlavní/podružný atd.) si v obecné rovině představíme skříň, do které je zavedeno několik kabelů a která současně obsahuje elektrické přístroje pro jištění, měření a ovládání…

REKLAMA
REKLAMA