Starostové a další zástupci obcí budou v dotaznících odpovídat, i jaké investice plánují do vodovodních řadů, čistíren odpadních vod nebo kanalizačních sítí. "Voda je obrovské téma. Už nyní víme o minimálně 50 obcích, kde je jí nedostatek či se v průběhu roku dokonce ztrácí a musí se tam dovážet. Chceme tento problém řešit, k tomu je ale nutné mít maximální množství informací," uvedl náměstek hejtmana Josef Zicha (STAN).
Zlínský kraj rozeslal dotazníky do obcí elektronicky, na vyplnění mají starostové, případně pověření pracovníci, čas do konce srpna. "Ihned po ukončení sběru informací zahájíme jejich zpracování. Je pravděpodobné, že i v této fázi budeme s některými obcemi či místními částmi spolupracovat a žádat doplňující informace, abychom měli konečný materiál co nepřesnější a mohli téma vody co nejefektivněji řešit," uvedl Zicha.
Problémy s nedostatkem vody zapříčinil několikaletý pokles průměrného ročního srážkového úhrnu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu je půdním suchem postiženo 39,6 procenta území České republiky. Problém se týká i mnoha míst ve Zlínském kraji. Například do vodojemu v Nedašově Lhotě na Zlínsku dovážejí od loňského léta pitnou vodu cisterny. Kvůli dlouhodobému suchu totiž v obci vyschly zdroje podzemní i povrchové vody.
Na situaci v regionu hodlá hejtmanství podle Kousalové reagovat konkrétními kroky. "Už nyní například avizuje, že podpoří tvorbu projektových dokumentací pro napojení obcí či městských částí na vodovodní řady vodárenských společností, nebo vzájemné propojení obcí vodovody tak, aby bylo zajištěno více zdrojů pro jejich zásobování vodou v obdobích sucha," uvedla mluvčí. Kraj také dlouhodobě podporuje plánovanou výstavbu vodního díla Vlachovice na Zlínsku.
Sdílet / hodnotit tento článek