Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Při zachycování deště ze střechy můžete získat několik desítek kubíků užitkové vody

V létě spadne v ČR v průměru kolem 60 mm srážek měsíčně, tedy 60 litrů vody na metr čtvereční. Jak zachytit dešťovou vodu? Stačí na to retenční nádrž pro svod vody ze střechy, kterou můžete následně využívat pro zalévání zahrady nebo i v domácnosti. Jak velkou nádrž pořídit, kolik vody je potřeba, kolik lze ušetřit a jak dosáhnout na dotace? O tom jsou následující řádky.
Při zachycování deště ze střechy můžete získat několik desítek kubíků užitkové vody

Pro „uskladnění“ vody slouží retenční nádrže (jímky na dešťovou vodu). „Nejpoužívanějšími a nejvhodnějšími jsou pro obytné domy plastové retenční nádrže pod zemí,“ radí Martin Křapa, jednatel společnosti Pumpa,a.s., jež se na prodej, servis a montáž čerpadel, čerpacích systémů, vodáren a jímek specializuje již od roku 1991.

Pro zahrádky a chalupy můžete využít i nepoužívanou žumpu, IBC kontejnery apod.  Podzemní plastová nádrž má například proti betonové nádrži řadu výhod – díky konstrukci z kvalitního polyetylenu se s ní snadno manipuluje, jednoduše se instaluje a na chybějícím obetonování také ušetříte. Je odolná vůči vnějším vlivům a udržuje stálou teplotu vody.

Jakou zvolit velikost nádrže na dešťovou vodu?

Velikost akumulační nádrže určuje vydatnost srážek a velikost plochy střechy, ze které budete vodu svádět. Pro představu – pokud máme střechu do 100 m2 a plánujeme využít dešťovou vodu pro zalévání zahrady, volíme nádrž do 3 000 l. Pokud vlastníme střechu do 150 m2, je vhodná nádrž o objemu 5 000 l. Při volbě je ale potřeba počítat nejen s velikostí střechy a srážkami, ale hlavně s celkovou velikostí odvodňované plochy, plochou zavlažované zahrady a případným využitím užitkové vody v domě. „Myslet musíme i na přepad z nádrže, protože při přívalových deštích může spadnout více než dvojnásobek vody než normálně,“ varuje Křapa.

Mám nádrž a co dál?

Samotná nádrž s vodou není samozřejmě praktickým řešením a asi těžko plánujete tahat vodu rumpálem. Proto na trhu najdete v nabídce přímo sestavy určené pro hospodaření s dešťovou vodou. Takový „rain set“ tvoří samotná nádrž (1 000 – 10 000 l), výkonné ponorné čerpadlo a sestava pro dopouštění nádrží – plovák se závažím, elektromagnetický ventil 1", zapojení do zásuvky na 230 V a kabel. Nejvhodnější je ponorné čerpadlo s integrovanou řídicí jednotkou, které pracuje automaticky, a vy se o nic nemusíte starat.

V případě nedostatku srážek je potřeba do nádrže zajistit dodávku vody z jiných zdrojů, a to ze studny či vrtu nebo z veřejného vodovodu. K tomu stačí k nádrži pořídit sestavu s plovákem, ventilem a kabelem, kterou stačí pro zprovoznění zapojit pouze do zásuvky.

Na co dešťovou vodu využít?

 • Závlaha zahrady
  Průměrná týdenní závlahová dávka trávníků od jara do podzimu je při našem podnebí 25-40 litrů vody na metr čtvereční. „S retenční nádrží na dešťovou vodu pro závlahu zahrady o 300 m2 můžete ušetřit až 3 000 Kč měsíčně za odběr pitné vody, ale ve vegetační sezóně květen–září je to dokonce až 15 tisíc Kč více,“ říká Křapa. S podružným vodoměrem navíc ušetříte i náklady na stočném. Konkrétní úspora se samozřejmě odvíjí od cen vodného a stočného ve vaší obci.
 • Na splachování
  V tomto případě se použitá voda stává vodou odpadní a je nutná smlouva s provozovatelem kanalizace, případně je třeba dodržovat další podmínky nakládání s odpadní vodou, které by se vás mohly týkat.
 • Na sprchování, mytí nádobí atd.
  Pro využití v domě jako vody užitkové, potřebujeme znát počet osob v domácnosti, předpokládaný odběr a zároveň musíte zajistit čištění. Na splachování postačují filtry hrubých nečistot, ale v případě, že se dešťovou vodou chcete sprchovat, potřebuje filtrační systémy pro tzv. šedou vodu.

Nakupujte u odborníků

Koupit malou nádrž pro zalévání malé zahrádky dokážete i bez konzultace v některém z hobby marketů. Pokud ovšem plánujete sestavu používat jako zdroj užitkové vody v domácnosti nebo se sofistikovaným systémem zavlažování, obraťte se na specializovanou firmu s patřičnými zkušenostmi z oboru.  A rovněž mějte na paměti, že se něco může pokazit. „Musíte mít jistotu, že firma, od které retenční nádobu a čerpadlo kupujete, zajišťuje pro danou značku čerpadla kvalitní záruční i pozáruční servis. U nás v Pumpě jsme zřídili pro komfort našich klientů nonstop servis, díky kterému můžeme zákazníkům pomáhat 24 hodin denně, 365 dní v roce,“ říká Křapa.

Získejte dotační podporu

Hospodaření s dešťovou vodou podporuje dotační program Dešťovka, který pokrývá až 50 % výdajů na pořízení systému a podporuje tři způsoby využití:

 • zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady
 • akumulaci srážkové vody pro splachování WC a zálivku
 • využívání přečištěné odpadní vody jako vody užitkové.

Pokud chcete vodu pouze na zálivku zahrady, ověřte si, zda je vaše oblast oficiálně ohrožena suchem. Jinak musíte tento fakt doložit buď stanoviskem obce, nebo odkazem na veřejně dostupné dokumenty (vyhlášky apod.)

PUMPA, a.s.

logo
U Svitavy 1
618 00 Brno

telefon: 548 422 611, 548 422 691, 548 422 693
zelená linka: 800 100 763
e-mail: pumpa@pumpa.cz

web: www.pumpa.eu

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Nové čerpadlo do sudu Blue Line pro pohodlné zalévání

Nové čerpadlo do sudu Blue Line pro pohodlné zalévání

Neexistuje snad zahrádkář, který nepoužívá pro zálivku zahrady vodu zachycenou do sudu nebo jiného zásobníku. Pro pohodlné čerpání vody z těchto zdrojů jsou ideálním řešením ponorná čerpadla. Mezi nejdostupnější modely sudových čerpadel patří Blue Line PSDR250PS a PSDR550PS, které na trh nově uvedla společnost Pumpa…

Přehled kroků jak si pořídit vlastní studnu

Přehled kroků jak si pořídit vlastní studnu

Pitná voda z veřejné sítě se na zalévání zahrady v dnešní době značně prodraží. Řešení představuje vrtaná či kopaná studna, ze které můžete čerpat vodu přímo. Studna pak může dodávat vodu nejen na závlahu zahrady, ale sloužit i jako cenově dostupný zdroj pitné vody. Jak si ale studnu pořídit, jaké čerpadlo do ní…

Ušetřete s kvalitním oběhovým čerpadlem

Ušetřete s kvalitním oběhovým čerpadlem

Kvalitní oběhové čerpadlo může ve srovnání s neregulovaným čerpadlem domácnosti ušetřit až 80 % na energiích. Oběhová čerpadla se používají v soustavách pro vytápění interiérů, v klimatizačních systémech, či k cirkulaci teplé vody. Ty nejkvalitnější musí také vyhovovat vysokým nárokům na životnost, spolehlivost a…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA