REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

ROZHOVOR: Dostupnost a podmínky hypotečních úvěrů

Objem hypotečních úvěrů v roce 2018 byl přibližně 220 mld. korun. V tomto roce se očekává asi 20% propad z důvodu růstu cen nemovitostí a z důvodu zpřísnění podmínek úvěrů Českou národní bankou v říjnu 2018. Na dostupnost a podmínky hypotečních úvěrů jsme se v září 2019 na veletrhu For Arch ptali poradce finančního plánování Nikity Rybakova.

Zhoršení dostupnosti hypotečních úvěrů bylo způsobeno zpřísněním podmínek přidělování úvěrů Českou národní bankou. Dle ČNB by poměr splátek všech úvěrů včetně leasingů, kontokorentů atd. ku čistému příjmu neměl přesáhnout 45 % měsíčně a celková zadluženost by neměla přesáhnout 9 čistých ročních platů.

„Žadatel s příjmem 25 tisíc korun čistého bez žádných dalších dluhů dosáhne maximálně na 2,8 mil. korun hypotéky, což může být v hlavním městě problém,“ říká Nikita Rybakov. Doporučuje mít vlastní zdroje pro nákup nemovitosti minimálně 10 %, ideálně 20 % z ceny nemovitosti. „Na nákup nemovitosti je proto třeba se připravovat 5 až 10 let dopředu,“ dodává Nikita Rybakov. Před žádostí o úvěr je dobré zbavit se všech drahých úvěrů včetně spotřebitelských a také kontokorentu a kreditních karet.

Před podpisem rezervační smlouvy na nemovitost a zaplacením rezervačního poplatku na její nákup je třeba mít jistotu, že nemovitost bude kupující umět zafinancovat a že na nemovitosti neváznou žádná jiná práva, která by znemožňovala její nákup nebo zastavitelnost.

Při podepsání hypotečního úvěru doporučuje sjednání rizikového pojištění. „Základem je mít pojištěné úmrtí a invaliditu druhého a třetího stupně na výši úvěru a také mít pojištěnu neschopnost splácet v případě nemoci, kdy pojišťovna při pracovní neschopnosti např. dva nebo tři měsíce splácí úvěr za dlužníka,“ vyjmenovává Nikita Rybakov.

V současné době má asi čtvrtina Čechů hypoteční úvěr. V lednu roku 2019 byla průměrná sazba asi 3 %, od té doby sazby postupně klesají. V srpnu 2019 byla průměrná sazba asi 2,6 %. V blízké době se očekává stagnace nebo mírný pokles.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Jak koupit bydlení

Brno, Ilustrační obrázek © fotolia.com

Nájmy v Brně a Plzni rostly ve 3. čtvrtletí rychleji než v Praze

Meziroční růst bytových nájmů byl ve třetím čtvrtletí v Brně a Plzni rychlejší než v Praze. U nejprodávanějších bytů o velikosti 2+KK nájemné v hlavním městě stagnovalo, v Brně vzrostlo o 3,8 procenta, v Plzni o devět procent. Vyplývá to z údajů portálu Ideální nájemce.cz.

Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

Praha přidělí byty rodinám z ubytoven, spolupracuje s radnicemi

Pražský magistrát vyčlenil 38 bytů pro rodiny s dětmi, které nyní bydlí v ubytovnách. Přes prázdniny uskutečnil průzkum, podle kterého je takových rodin v metropoli 111, zhruba 15 město o nájem bytu požádalo. Mohou žádat také městské části, z nichž čtyři dnes spolu s magistrátem podepsaly memorandum o spolupráci při ...

Stavba rodinného domu, ilustrační obrázek, fotolia.com

Zájem o půjčky na bydlení mladým klesá, proti loňsku je třetinový

Zájem o půjčky na bydlení pro mladé lidi nadále klesá. Průměrný měsíční objem žádostí letos do konce září proti loňskému roku klesl na necelou třetinu. Loni byl 148 milionů korun, letos 45 milionů. Vyplývá to z údajů Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB), které má ČTK k dispozici. Podle ministerstva pro místní rozvoj ...

V domech bydlí neoprávněně. V kauze H-System nebylo možné dle ÚS vyhovět všem

V domech bydlí neoprávněně. V kauze H-System nebylo možné dle ÚS vyhovět všem

V kauze zkrachovalé stavební firmy H-System se kvůli mnoha protichůdným zájmům nedalo najít řešení, které by vyhovovalo všem. Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti družstva Svatopluk a někdejších klientů vytunelovaného H-Systemu z Horoměřic u Prahy, ale zároveň apeloval na správce konkurzní podstaty Josefa Monsporta, aby ...

Dům ze slámy. Kolik stojí?

Dům ze slámy. Kolik stojí?

„Postavím si rodinný dům ze slámy a ušetřím dost peněz,“ si myslí mnoho věci neznalých stavebníků. I alternativní stavební materiály stojí peníze. Kolik jste schopni ušetřit (nebo neušetřit) financí při stavbě rodinného domu s využitím slámy? Je to skutečně to nejlevnější řešení? Nutno podotknout, že lidí, kteří si ...

REKLAMA