REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

ROZHOVOR: Dostupnost a podmínky hypotečních úvěrů

Objem hypotečních úvěrů v roce 2018 byl přibližně 220 mld. korun. V tomto roce se očekává asi 20% propad z důvodu růstu cen nemovitostí a z důvodu zpřísnění podmínek úvěrů Českou národní bankou v říjnu 2018. Na dostupnost a podmínky hypotečních úvěrů jsme se v září 2019 na veletrhu For Arch ptali poradce finančního plánování Nikity Rybakova.

Zhoršení dostupnosti hypotečních úvěrů bylo způsobeno zpřísněním podmínek přidělování úvěrů Českou národní bankou. Dle ČNB by poměr splátek všech úvěrů včetně leasingů, kontokorentů atd. ku čistému příjmu neměl přesáhnout 45 % měsíčně a celková zadluženost by neměla přesáhnout 9 čistých ročních platů.

„Žadatel s příjmem 25 tisíc korun čistého bez žádných dalších dluhů dosáhne maximálně na 2,8 mil. korun hypotéky, což může být v hlavním městě problém,“ říká Nikita Rybakov. Doporučuje mít vlastní zdroje pro nákup nemovitosti minimálně 10 %, ideálně 20 % z ceny nemovitosti. „Na nákup nemovitosti je proto třeba se připravovat 5 až 10 let dopředu,“ dodává Nikita Rybakov. Před žádostí o úvěr je dobré zbavit se všech drahých úvěrů včetně spotřebitelských a také kontokorentu a kreditních karet.

Před podpisem rezervační smlouvy na nemovitost a zaplacením rezervačního poplatku na její nákup je třeba mít jistotu, že nemovitost bude kupující umět zafinancovat a že na nemovitosti neváznou žádná jiná práva, která by znemožňovala její nákup nebo zastavitelnost.

Při podepsání hypotečního úvěru doporučuje sjednání rizikového pojištění. „Základem je mít pojištěné úmrtí a invaliditu druhého a třetího stupně na výši úvěru a také mít pojištěnu neschopnost splácet v případě nemoci, kdy pojišťovna při pracovní neschopnosti např. dva nebo tři měsíce splácí úvěr za dlužníka,“ vyjmenovává Nikita Rybakov.

V současné době má asi čtvrtina Čechů hypoteční úvěr. V lednu roku 2019 byla průměrná sazba asi 3 %, od té doby sazby postupně klesají. V srpnu 2019 byla průměrná sazba asi 2,6 %. V blízké době se očekává stagnace nebo mírný pokles.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Jak koupit bydlení

Zdroj: Sreality.cz

Ceny bytů v Praze v době epidemie: Nájmy v centru dostupnější

Podle aktuální analýzy realitního portálu Sreality.cz se vlivem vzniklé situace oproti loňským rokům zvyšují počty nabídek bytů k pronájmu či prodeji. Během koronavirové epidemie se objevilo nejvíce bytů k pronájmům v Praze 1 a pro zájemce je teď centrum metropole cenově dostupnější.

Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

Soukromé byty jako sociální bydlení. Plán spolupráce Prahy s pronajímateli bytů

Pražský magistrát plánuje vytvořit sociální realitní agenturu, která by měla na starost spolupráci města se soukromými vlastníky bytů pro zajištění bydlení obyvatel ze sociálně slabších skupin. Řekl to radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti). Dodal, že město by mohlo například garantovat platby nájemného nebo ...

Virtuální prohlídka, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Virtuální prohlídky bytů zůstanou pouze doplňkem, tvrdí realitní firmy

Virtuální prohlídky bytů, které nabraly na významu kvůli opatřením proti šíření koronaviru, zůstanou pouze doplňkem. Bez osobní prohlídky se prodá jen mizivé procento bytů. Uvedli to zástupci většiny realitních kanceláří. Krize podle nich vývoj virtuálních technologií jen uspíšila. Klienti si potřebují zjistit ...

Zdroj: Fotolia.com - auremar

Chcete získat nájem bytu? Nepokažte první dojem a nesmlouvejte

Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí, které stále i přes krizi koronaviru rostou i ve velkých městech, a kdy mnozí nedosáhnou na hypotéku v potřebné výši, logicky roste zájem o nájemní bydlení. Přinášíme několik tipů, která vám mohou pomoci nájem získat.

Zdroj: Pexels.com - Tembela Bohle

Správa bytového domu v době koronaviru. Je nutné desinfikovat výtahy?

Mimořádná opatření se dotýkají mnoha oblastí každodenního fungování – to platí i v případě bytových domů, které se musí stávající situaci přizpůsobit. Co se v rámci mimořádné situace v rámci správy bytového domu změnilo? Je možné uspořádat členskou schůzi? Je nutné dezinfikovat výtahy?

REKLAMA