REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Pasivní dům šetří energii. Nebojte se ho

Kam se vydáme? Zaklínadlo „pasivní dům“ nás přeneslo k trochu snovému řešení vašeho domu. Ale to, o čem někdy sníme, nemusí být nutně nereálné. Určitě se vám někdy stalo, že vás sen leckdy vyděsil svojí skutečností a byli jste rádi za probuzení. V našem případě je tomu právě naopak.

Nemovitost, která má atributy ekonomicky úsporného, ekologického a promyšleného řešení, vám vaše zdravé spaní rozhodně nezhorší. Tušíte správně, hovoříme o nízkoenergetických a pasivních (případně i nulových) domech. Nová výstavba, revitalizace nebo rekonstrukce budov na úrovni pasivního standardu se neomezuje pouze na rodinné domy. Větší celky, obytné a občanské stavby, školy, administrativa, nemocnice, se leckdy hodí dokonce více než rodinné domky. Často u nich hraje roli tvarová jednoduchost, kompaktnost a v neposlední řadě množství sekundárních zdrojů tepla.

Mám na mysli větší množství lidí, počítače, technika, osvětlení, kuchyňské spotřebiče, zisky sluneční energie okny, což jsou s výhodou využitelné potenciální zdroje tepla. Při troše rozumného uvažovaní je pasivní standard řešením pro rentabilní a šetrné zacházení s přírodními zdroji a prevencí před případnou energetickou krizí s jejími důsledky. Je to o nezbytném životním postoji, velké míře prozíravosti, s vysokou mírou komfortu a kvality našeho žití. Širším cílem je pak snaha o udržení nás i naší planety v dobré „kondici“. Tento způsob života a bydlení není jenom šetrný k naší peněžence, přírodním zdrojům a našemu okolí, ale je to také zdravý způsob života. 

Pasivní dům

Pasivní musí být dům, ne obyvatel

Zopakuji myšlenku z nadpisu, pasivní dům není novostavba, kde dalších dvacet let nesáhnete na pojistky, nevyčistíte střešní žlaby nebo sifón pod umyvadlem a vanou. Pasivita se netýká vás, ale vaší nemovitosti. Předpokládá se minimální, až „nulová“, energie vynaložená na správné fungování a kvalitu bydlení, tudíž i minimální výdaje na provoz. Stejně tak nulový dům není stavba, kde se kupříkladu počet podlaží či místností limitně blíží nule. Pokud chceme příměr, tak trefnější by zde bylo, že počítadlo (monitorující spotřebu energie na ochlazení nebo vytopení domu) má na svém číselníku hodnotu limitně se blížící nule.

Podívejme se nejprve na kritéria, která by daná stavba měla splňovat. Chcete nemovitost, kde je v létě příjemná teplota a čerstvý vzduch bez zbytečného větrání a průvanu. V zimě zase očekáváme tepelnou pohodu, která opět souvisí s potřebnou mírou čerstvého vzduchu, příjemnou teplotou, bez teplotních výkyvů a rázů, správnou vlhkostí a s minimálními náklady na tyto úkony.

Jaké jsou náklady na takovou nemovitost? Nejsou výrazně odlišné od jakékoliv novostavby, pokud nestavíte jako alternativní bydlení vzdušnou „pastoušku“, která není předmětem naší verbální exkurze.

Laicky, takovéto bydlení nevyžaduje téměř žádné vytápění klasického typu a využívá tepelné zisky od elektrospotřebičů, od slunečního záření a v neposlední řadě i od obyvatel domu. Zisk z toho, co „neprotopíme“, není ovšem jedinou devízou našeho řešení. Filtrovaný a upravený vzduch umožňuje zdravé klima, bydlení bez plísní, zdravotních problémů z nečistot a prachu.

Shrnutí našich poznatků:

  • jedná se o vysoce ekonomické a ekologické bydlení
  • jedná se o tepelnou pohodu v jakékoliv roční době
  • jedná se o čisté zdravé prostředí.

To vše podtrženo a sečteno tvoří vysoce komfortní bydlení, které se ne nadarmo chlubí až 10x nižší spotřebou energie na vytápění než starší domy.

Podrobnosti si ukážeme v následujících článcích tohoto tématu. Pokud si nechcete nechat ujít další články na ESTAV.cz aktivujte si týdenní e-mailový zpravodaj zdarma.

Ing. arch. Petr Brandejský

Prošel projekcí BVV, pracoval na „volné noze“, následně ve firmě zabývající se komplexními službami v oblasti návrhů kancelářských celků a realizací logistického uspořádání. Od r. 2008 pracoval jako hlavní architekt nadnárodní společnosti v oblasti investiční výstavby. Po návratu na „volnou nohu“ se zabývá mimo zmíněných činností i inspekcí nemovitostí a odbornými recenzemi. Od roku 2014 píše, jako externí redaktor pro Moravu, pro internetový portál zabývající se stavebnictvím a úsporami energií TZB-info.cz a pro internetový portál určený široké stavební veřejnosti ESTAV.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Adobe Stock -  4Max

Stěny pasivního domu: Z čeho je udělat, jaké musí splňovat vlastnosti

Obvodové stěny pasivního domu jsou společně se střechou a okny další zásadní konstrukcí chránící proti únikům tepla. Jejich konstrukce může být dřevěná či zděná, s dodatečným zateplením nebo jednovrstvá dle preferencí stavebníka a projektanta, filosofie návrhu a specifik stavebního systému. Záleží na celkové…

Zdroj: Adobe Stock -  JRP Studio

Základní princip návrhu pasivního domu je jednoduchý

To, co je potřebné, nutné i vhodné pro principy pasivního domu, jsou zároveň kritéria při postupu jeho navrhování. Tudíž celý základ je primárně odvozen od promyšleného návrhu. Pokud užijeme komponenty nejvyšší třídy a kvality pospolu, nemusíme mít zaručen náš požadovaný standard. Vše musí být sladěno a…

Pasivní dům: Historie, čísla, argumenty

Pasivní dům: Historie, čísla, argumenty

Standard pasivního domu vznikl v diskuzi mezi profesorem Bo Adamsonem z Lund University (Švédsko) a Wolfgangem Feistem z Institut für Wohnen und Umwelt (Německo) v roce 1988. První čtyři domy byly podle tohoto standardu realizovány v Darmstadtu (Německo) v roce 1990. Od doby prvních prototypů byly postaveny již…

REKLAMA