REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Základní princip návrhu pasivního domu je jednoduchý

To, co je potřebné, nutné i vhodné pro principy pasivního domu, jsou zároveň kritéria při postupu jeho navrhování. Tudíž celý základ je primárně odvozen od promyšleného návrhu. Pokud užijeme komponenty nejvyšší třídy a kvality pospolu, nemusíme mít zaručen náš požadovaný standard. Vše musí být sladěno a optimalizováno již ve fázi návrhu, jinak se připravujeme o peníze. Zcela zásadní je kompaktní tvar stavby a celková orientace.

S obojím souvisí způsob, kvalita, velikost a umístění prosklení, promyšlená dispozice, odladění technických detailů. V neposlední řadě je to způsob výměny vzduchu a vytápění. Kvalita realizace je přímo úměrná kvalitě řešení a návrhu. V této fázi je nezbytné využít služeb profesionálů a neexperimentovat. Principy pasivního domu jsou zdánlivě jednoduché, ale pro jejich návrh a realizaci je třeba zkušeností a spoustu znalostí.

Precizní návrh a zcela jasné a pragmatické podklady vám dávají skvělý předpoklad pro výslednou kvalitu a cenovou hladinu bez víceprací, vícenákladů a dalších překvapení, o která nikdo nestojí.

Není nutné se obávat složitosti principů pasivního domu. Jde o vyváženou tepelnou bilanci, kdy efektivně využíváme veškeré možné tepelné zisky. Takřka žádné teplo nepřichází vniveč, což má další spojitost s objemem technologií a závislosti na potřebě další energie. Základem celé koncepce je vzduchotěsnost celé stavby a rekuperace, která se stará o výměnu a kvalitu vzduchu uvnitř domu. Z odpadního vzduchu získané teplo je předáváno chladnému čerstvému vzduchu, který je znovu poslán do oběhu předehřátý na potřebnou teplotu.

Systém je tak složený z rekuperační jednotky a rozvodů. Toto je základ, na kterém pasivní dům funguje. Ovšem ten dům v modelové situaci projektu stojí na papíře. Ve skutečnosti je však třeba ho zasadit do reálného prostředí. Ne jakkoliv, ale podle určitých daností a tedy smysluplně. 

Orientace domu a s ním místností vůči světovým stranám je naprostý základ

Optimální řešení bydlení z pohledu světelné, zároveň i tepelné pohody:

  • souvislý, minimálně členitý tvar stavby
  • největší plochy oken na jih, případně na jihovýchod nebo jihozápad, nejmenší na severní straně
  • solární zisky nesnižované zastíněním okolní zástavbou, terénem či nevhodně umístěnou pergolou
  • vhodné letní stínění proti přehřívání interiéru umístěné s ohledem na světové strany.

Zde se nám jasně profilují možnosti dalšího řešení. V části jihozápadní až severozápadní, stejně jako v části jihovýchodní až severovýchodní, je vhodné pracovat se vzrostlou a střední zelení pro přirozené zastínění proti nízkému slunci. Jižní fasáda by měla být bez přistínění. Jasná orientace ke světovým stranám koriguje míru a kvalitu denního osvětlení a tepelné zisky. Zároveň určuje uspořádání jednotlivých místností. 

Co lze očekávat od jednotlivých světových stran

  • Severní strana je studená, bez dlouhodobého slunečního světla, poskytuje však výhodné rovnoměrné osvětlení bez oslnění. Na tuto stranu je vhodné umístění vstupních prostor, chodeb, schodišť, garáže, koupelny, WC, ale i kuchyně, pracovny, dílen a ateliérů.
  • Jižní strana je nejcennější ze světových stran. V zimě je slunce nízké a poskytuje hluboké proslunění místnosti. V létě je slunce vysoko, místnosti jsou prosvětlené méně. Tato strana je vhodná pro situování obývacího pokoje, obytné kuchyně, jídelny, herny dětí, terasy apod.
  • Východní strana je v létě příjemná svými teplotami i ranním prosluněním, v zimě je strana chladná. Vhodná je pro umístění ložnice, kuchyně, jídelny, pracovny apod.
  • Západní strana je v létě odpoledním sluncem značně ohřívána, je třeba clonit jak před teplem, tak i nerovnoměrným prosvětlením. V zimních měsících je vystavena hlubokému proslunění. Je vhodná pro umístění obývacího pokoje, obytné haly, obytné kuchyně, jídelny, herny dětí, terasy apod.

Pokud použijeme nejcennější stranu jižní, přimícháme k ní nejbližší světové strany, dostaneme další adepty pro možné prosklení a prosvětlení. Jsou to plochy jihovýchodní a jihozápadní. Takto vypadá ideální situace. Ne vždy dosáhneme z nejrůznějších důvodů na všechna tato kritéria. Vše, co se ocitá mimo tyto mantinely, je třeba „ošetřit“ za pomoci dalších technických prostředků.

V dalších dílech se podíváme na jednotlivé konstrukční části pasivního domu.

Ing. arch. Petr Brandejský

Prošel projekcí BVV, pracoval na „volné noze“, následně ve firmě zabývající se komplexními službami v oblasti návrhů kancelářských celků a realizací logistického uspořádání. Od r. 2008 pracoval jako hlavní architekt nadnárodní společnosti v oblasti investiční výstavby. Po návratu na „volnou nohu“ se zabývá mimo zmíněných činností i inspekcí nemovitostí a odbornými recenzemi. Od roku 2014 píše, jako externí redaktor pro Moravu, pro internetový portál zabývající se stavebnictvím a úsporami energií TZB-info.cz a pro internetový portál určený široké stavební veřejnosti ESTAV.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj:  Peter Fabo, Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní dřevostavba obklopená lesem

Dřevostavby v pasivním standardu s velkou zahradou patří mezi nejvíce vyhledávané stavby. Nabízejí majitelům dostatečný prostor pro harmonické bydlení a intenzivnější sepjetí s přírodou. Dům pro čtyřčlennou rodinu ve Zvoli u Prahy má navíc tu výhodu, že je obklopen březovým hájem.

Zdroj: Adobe Stock -  4Max

Stěny pasivního domu: Z čeho je udělat, jaké musí splňovat vlastnosti

Obvodové stěny pasivního domu jsou společně se střechou a okny další zásadní konstrukcí chránící proti únikům tepla. Jejich konstrukce může být dřevěná či zděná, s dodatečným zateplením nebo jednovrstvá dle preferencí stavebníka a projektanta, filosofie návrhu a specifik stavebního systému. Záleží na celkové…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA