REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Virtuální prohlídky bytů zůstanou pouze doplňkem, tvrdí realitní firmy

Virtuální prohlídky bytů, které nabraly na významu kvůli opatřením proti šíření koronaviru, zůstanou pouze doplňkem. Bez osobní prohlídky se prodá jen mizivé procento bytů. Uvedli to zástupci většiny realitních kanceláří. Krize podle nich vývoj virtuálních technologií jen uspíšila. Klienti si potřebují zjistit například to, jak je byt světlý nebo jestli v bytě není hluk od sousedů nebo z ulice, uvedli.
Virtuální prohlídka, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

"Úspěšnost virtuálních prohlídek je dle mého názoru nafouknutá a v praxi spíše nefunkční. Přestože se virtuální prohlídky propagují jako spásné řešení, u stávajících bytů a domů fungují kontraproduktivně. Klienti tímto způsobem kupují především developerské projekty, které ještě nestojí," uvedl ředitel Maxima Reality Vladimír Zuzák. Zejména u koupě za účelem vlastního bydlení podle něj hrají velkou roli emoce, které rozhodují zhruba ze 70 procent. "Je důležité, jak se na místě budoucí majitelé cítí, jaké je okolí, společné prostory, světlo, zda je slyšet hluk od sousedů nebo z ulice," podotkl Zuzák.

Podle jednatelky společnosti Fincentrum Reality Andrey Daňhelové se počet osobních prohlídek nemovitostí začíná znovu zvyšovat. V polovině března podle ní klesl zájem zhruba na polovinu normálního stavu, nyní se dostal na 80 až 90 procent. "Jen mizivé procento zájemců se však rozhodne pro byt po prohlídce na dálku. Maximálně jen pár investorů, pro ostatní je důležitá autentická emoce přímo z místa. Virtuální prohlídka ale může výrazně pomoci při počáteční fázi," doplnila Daňhelová.

Podle generálního ředitele Re/Max Jana Hrubého se některé urgentní případy prodejů uskutečnily zcela bez osobního kontaktu, šlo však jen o malou část. "V tuto chvíli se už vracíme k běžnému provozu, byť za důkladných bezpečnostních opatření. Situace nám ukázala, jak nenahraditelný kontakt s makléřem ve skutečnosti je. Virtuální příprava je důležitá pro základní rozhodnutí, zda vůbec jít či nejít na prohlídku, ale jde jen o podpůrný nástroj," sdělil Hrubý.

Regionální ředitel 4fin Jan Štěpánek uvedl, že ve firmě se nesetkali s žádným zájemcem, který by byl ochotný koupit nemovitost, aniž ji osobně navštívil. "Virtuální prohlídky jsou stále pouze třešničkou na dortu prezentace prodávané nemovitosti," podotkl Štěpánek.

Podle ředitele Bezrealitky Hendrika Meyera byl snížený počet osobních prohlídek v březnu hlavní příčinou propadu prodejů, nyní už se však začala situace vracet k normálu. "Je třeba si uvědomit, že při prodeji nemovitosti se běžně realizuje zhruba deset prohlídek. Virtuální prohlídka tedy může ušetřit čas makléře. Nicméně je jasné, že vážný zájemce bude vždy chtít i fyzickou prohlídku," dodal jednatel FérMakléři.cz Jan Boruta.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.