REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Koronavirus je v odpadních vodách, ČOV i v řekách. Hrozí nebezpečí pro ryby?

Jak zjistit promoření populace koronavirem? Překvapivě i z čistíren odpadních vod. Stopové prvky totiž lze identifikovat i v kanalizaci. Analýza odpadních vod se dříve využila i pro jiné účely. ČOV virus nedokáží ve většině případů zlikvidovat, nejsou na to vybaveny desinfekčními procesy. Hrozí nebezpečí koronaviru i pro ryby nebo rybolov?
Zdroj: Fotolia.com - antiksu

Analýza odpadních vod při odhalování skutečného počtu lidí nakažených koronavirem

Odpadní vody obsahují nepatrné zbytky viru, nejsou infekční a nevyžadují rozsáhlé testování jedinců. Podle vědců tento typ odhalování skutečného počtu nakažených může fungovat.

"Toto se obecně nazývá epidemiologický přístup k odpadním vodám. A používá se to léta i na mnoho jiných ukazazelů. V ČR se to například používalo na sreening drog v odpadních vodách. Nyní používáme i na koronavirus, ale metodicky je to zatím neprozkoumaná oblast. Správné nastavení metod je velmi důležité, aby výsledky byly relevantní," říká Ing. Libor Ansorge, Ph.D. ze Sekce pro výzkumnou a odbornou činnost Výzkumného ústavu vodohospodářského T.G.Masaryka.

Koronavirus v nepříznivých podmínkách kanalizace a ČOV dlouho nevydrží

"Viry se dostávají kanalizačním systémem na ČOV. Koronavirus je specifický v tom, že v nepříznivých podmínkách kanalizace a ČOV, na rozdíl od jiných agens, dlouho nevydrží. Tedy teoreticky může virus ČOV projít, ale pravděpodobnost je velmi nízká," uvádí Libor Ansorge a doplňuje: "Pokud bychom chtěli mít 100% jistotu, musely by čistírny být vybaveny desinfekčním systémem, což samozřejmě běžně nejsou."

Zvýšené množství desinfekce, které se v současné době dostává do kanalizace a do ČOV může zásadním způsobem narušit proces čištění. Ale samotné množství desinfekce působí proti viru, který je na tyto látky hodně citlivý.

K situaci vyjádřil i Český rybářský svaz

"Nedomnívám se, že by se koronavirus dostával do ryb, ale pod ČOV se může vyskytovat řada dalších kontaminantů, které by se mohly vyskytovat v rybách ve zvýšené míře. Proto rybaření v blízkosti ČOV doporučit nelze," řekl Pavel Vrána, odborný referent pro životní prostředí, čistotu vod ČRS.

"Jedná se o odpadní vody, kterými se člověk zbavuje špatných látek a některé agens i procházejí čistírnami. Prostě rybařit pod ČOV obecně není dobrý nápad," potvrzuje i Libor Ansorge.

Analýza odpadních vod i pro další účely

"Například sledování drog nebo léků už probíhá delší dobu (viz STU Bratislava, nebo VÚV v Praze). Na druhé straně je to jako orientační informace, možný důležitý podklad pro strategické rozhodování a pro kontrolu stavu," potvrzuje Ing. Karel Plotěný, jednatel ASIO NEW, spol. s r.o. a uvádí příklad dalšího využití:
"Stejně tak by do budoucna bylo zajímavé mít přehled o tom, jak se šíří v kanalizacích, tocích a následně i v prostředí (včetně měst a zemědělství) rezistentní bakterie na antibiotika – je to problém (obdobný jako viry, co se týká potencionálního rizika), o kterém se už ví dlouho, ale chybí reálné posouzení rizik a rizikům odpovídající preventivní reakce. Zatím jsou informovanost a akce spíše náhodné a podstatně ovlivněné zájmy loby skupin, které prosazují své zájmy. Myslím, že ze současné situace bychom se jako společnost mohli poučit v tom, jak reálněji posuzovat rizika spojená s šíření rezistence a odpovídající tomu zracionálnit předběžnou opatrnost."

Více také v článku Včasné varování. Rakousko testuje odpadní vody na koronavirus

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Jak pandemie COVID-19 může proměnit pohled na architekturu?

Jak pandemie COVID-19 může proměnit pohled na architekturu?

Odeznívající (byť stále přítomná a hrozbu představující) pandemie podobu již existujících realizací příliš neovlivní. Ale o to výrazněji se promítne do projektů připravovaných, které už vezmou „rizika pandemií budoucích“ v potaz. Protože s nějakým tím omezením volného pohybu osob a karanténami se podle všeho…

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Koronavirus ovlivní výkon stavebnictví později

Koronavirus zatím výkon stavebnictví příliš neovlivnil, obor obvykle reaguje se zpožděním. V březnu stavebnictví meziročně kleslo o 2,3 procenta, v dalších měsících se pokles pravděpodobně zrychlí. Podle analytiků může pokles urychlit nedostatek pracovníků nebo některých materiálů. Záležet bude také na vývoji…

Zdroj: AdobeStock.com - Inga

Bezplatná právní poradna: Frank Bold spouští pomoc lidem zasaženým dopady koronaviru

Mezinárodní tým právníků, spouští ve spolupráci s Frank Bold Advokáti bezplatnou právní poradnu pro občany, podnikatele, obce i státní správu, s cílem pomoci zmírnit sekundární dopady pandemie koronaviru v České republice. Virus nemá jen zdravotní dopady, ale i ekonomické a sociální, na které lidé nejsou připraveni.…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA