REKLAMA
Témata Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

Jak vyměnit radiátor. Zvládnete to v pěti jednoduchých krocích. Léto je ideální období

Překvapil vás na konci topné sezóny účet za energie? Možná nastal čas na výměnu radiátorů. S nadcházejícím létem je na to ideální doba, zvlášť pokud radiátory používáte desítky let a nyní zjistíte, že je na nich rez, nebo nacházíte provlhlá místa na zemi.

Jestliže se závada projevila u jednoho radiátoru, pravděpodobně končí životnost všech. Nedělejte si ale starosti, výměna je snadná, nezabere mnoho času a zvládnete ji v pěti snadných krocích. Pokud uvažujete o výměně radiátoru svépomocí, není se čeho obávat. Na trhu najdete i tělesa přímo určená k rekonstrukcím, se kterými je výměna ještě snazší. 

Deskové otopné těleso RADIK KLASIK-R (vlevo) je upravené pro rychlou náhradu článkových litinových nebo ocelových radiátorů s připojovací roztečí 500 mm. Výška 554 mm zaručuje jeho bezproblémovou montáž na místo starého radiátoru. Cena od 2055 Kč bez DPH. Více na www.korado.cz

1. Vypustit vodu

Nejdříve je třeba vypustit vodu, a to buď z celé otopné soustavy, nebo jen ze stoupačky, což bude jednodušší zejména v panelových domech. Pokud vám tento krok soused nepovolí, existuje pro tyto případy speciální zamrazovací soustava. Ta vám umožní výměnu radiátoru bez nutnosti vypouštět vodu z otopného systému. Stačí jen nasadit zamrazovací objímky na trubky radiátoru a poté vodu zamrazit,“ říká produktový specialista společnosti KORADO Martin Preclík.

Pokud uvažujete o výměně radiátoru svépomocí, není se čeho obávat. Na trhu najdete i tělesa přímo určená k rekonstrukcím, se kterými je výměna ještě snazší.

2. Demontáž starého tělesa

  Jakmile máte vodu vypuštěnou nebo zamraženou, můžete přistoupit k demontáži starého radiátoru, která nepředstavuje nijak složitý úkon. Začnete tím, že odšroubujete boční připojení na rozvod otopné soustavy, které je na levé nebo pravé straně. Poté radiátor sejmete ze zdi a dáte stranou. V dalším kroku odstraníte původní ocelové závěsy, na kterých byl připevněný starý radiátor. Pro odříznutí kovu je možné použít například vibrační nebo mečovou pilu. Jejich výhodou oproti kotoučovým bruskám je výrazně čistější pracovní prostor.

  3. Úprava stěny pod radiátorem

  Odkrytou stěnu je vhodné zatmelit či zasádrovat do roviny a  zároveň vymalovat. Přece jen jste ve fázi, kdy máte ideální podmínky, jak se dostat pohodlně za radiátor, tak je praktické toho využít.

  4. Montáž nového tělesa

  Pak následuje samotná montáž nového radiátoru, která spočívá v umístění nosných prvků (konzol) radiátoru na zeď a následně jeho opětovné připojení k otopnému systému prostřednictvím původních rozvodů.  Montáž i upevnění otopných těles RADIK jsou přizpůsobeny potřebám snadné a rychlé instalace při výměně článkového radiátoru za moderní deskové těleso. Šest spolehlivých úchytů je jistotou bezpečnosti. 

  Montáž i upevnění otopných těles RADIK jsou přizpůsobeny potřebám snadné a rychlé instalace při výměně článkového radiátoru za moderní deskové těleso. Šest spolehlivých úchytů je jistotou bezpečnosti.

  5. Napuštění, odvzdušnění

  Na závěr nový radiátor napustíme vodou a řádně odvzdušníme.

  Montáž těles RADIK KLASIK R je snadná a rychlá, pokud si ale svojí zručností nejste jistí, obraťte se na odborníka. Výměna radiátoru je výborným způsobem, jak dodat interiéru moderní vzhled a v budoucnu ušetřit na energiích.

  KORADO, a.s.

  logo
  Bří Hubálků 869
  560 02 Česká Třebová

  telefon: 465 506 111
  zelená linka: 800 111 506
  e-mail: info@korado.cz

  web: www.korado.cz

  Více o firmě Vyžádat další informace

  Sdílet / hodnotit tento článek

  Mohlo by vás zajímat

  Buďte trendy s hlubinnou Classic Blue

  Buďte trendy s hlubinnou Classic Blue

  Barvou letošního roku je nádherně hlubinná Classic Blue, která rozzáří váš bílý radiátor. V okamžiku promění nudný radiátor do designového prvku vašeho interiéru.

  Poradna Korado: Postup při výměně radiátorů svépomocí

  Poradna Korado: Postup při výměně radiátorů svépomocí

  Mám doma staré litinové radiátory a můj byt je v zimě buď přetopený, nebo je v něm chladno. Chci je tedy teď v létě vyměnit za nové, ale ještě jsem to nedělal. Přesto bych výměnu rád zvládl sám. Poradíte mi, jak postupovat? Odpovídá Martin Preclík, produktový specialista společnosti Korado.

  Teplo s elegancí, to jsou tělesa K-DESIGN

  Teplo s elegancí, to jsou tělesa K-DESIGN

  Spojení elegance a výkonu, to je modelová řada otopných těles KORATHERM. Tělesa KORATHERM patří do designové řady K-DESIGN od KORADO a jsou vyráběna ve třech základních provedeních, ze kterých pak vycházejí jednotlivé modely: VERTIKAL, HORIZONTAL a REFLEX se zrcadlem.

  Řízené větrání s rekuperací není jen k úspoře energie

  Řízené větrání s rekuperací není jen k úspoře energie

  Úspora energie, a hlavně finančních nákladů s ní spojených, byla a je hlavní motivací ke stavebním úpravám budov, jako jsou zateplení a výměna oken. Utěsnění obálky domu však vede k zamezení přirozeného proudění vzduchu mezi interiérem a exteriérem stavebními netěsnostmi a dochází tak ke zvýšení koncentrace…

  Inovace od KORADO: univerzální otopné těleso RADIK VKM8

  Inovace od KORADO: univerzální otopné těleso RADIK VKM8

  Český výrobce KORADO, a.s. vyvinul široký sortiment jednodeskových až třídeskových otopných těles s mnoha variantami napojení na otopnou soustavu zahrnující i velmi oblíbené provedení ventil kompakt, tedy s integrovaným regulačním ventilem.

  REKLAMA