Rozhodná doba, kdy může dojít k prodlení platby nájemného je od 12. března do dne následujícího po dni skončení opatření, nejpozději však do 30. června 2020. Dlužné za nájemné pak bude muset být uhrazeno do konce letošního roku. Nájemce je povinen se obrátit na příslušný úřad práce, který mu má vystavit potvrzení, jenž zašle svému pronajímateli jako doložení splnění zákonných podmínek. „Přestože se má zákon o odkladu plateb týkat tržního nájemného, někteří jej chápou jako signál pro neplacení nákladového nájemného, aniž by domysleli důsledky – jak pro sebe, tak pro své sousedy. Řada bytových družstev nevytváří dostatečné rezervy, a tak by se v situaci, kdy by v bytovém družstvu přestala polovina členů platit nájemné, mohla dostat do potíží v oblasti zajištění služeb, údržby apod.,” upozorňuje Jan Vysloužil, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev.
Nárůst nesplacených pohledávek
Vymáhání plateb komplikovalo fungování bytových družstev již dříve, takže jsou někteří obyvatelé domů nuceni doplácet dluhy za své sousedy. Vzhledem k přijatým opatřením lze očekávat růst počtu dlužníků i navyšování jejich dluhů. Svaz českých a moravských bytových družstev očekává, že by se problémy mohly objevit již v následujících měsících. „S odkladem plateb nájemného byly schváleny i změny insolvenčního řízení a exekucí, a to ve prospěch dlužníků. Je vysoce pravděpodobné, že družstva vymohou ještě méně dlužných částek, než tomu bylo v minulosti,” upozorňuje Jan Vysloužil. Zároveň se bytová družstva obávají, že situaci může dále zhoršit případný nárůst nezaměstnanosti.
Vystěhování dlužníka může trvat roky
V novele občanského soudního řádu se navíc zvýšila hranice dluhu, a to z třiceti tisíc na sto tisíc, do které nelze iniciovat nucenou dražbu bytu, přičemž vymáhané dluhy za užívání bytů tuto částku většinou nepřesahují. „Většina těchto dlužníků nemá jiný zpeněžitelný majetek než byt, nebo družstevní podíl s právem nájmu družstevního bytu. Soudně vymahatelný dluh pak může v tomto případě dlužník vytvořit až za dva roky,” říká Jan Vysloužil. Několik dalších let pak může trvat, než se podaří uzavřít soudní jednání, a dát byt do dražby.
S délkou doby, po kterou trvá dluh, roste riziko, že dlužník bude mít víc věřitelů a bude nakonec vymoženo méně. Pokud dojde k dražbě, má SVJ přednostní právo pouze na deset procent z jejího výtěžku. Bytové družstvo žádnou přednost při uspokojování věřitelů při nuceném prodeji družstevního podílu nemá. „Už dlouho upozorňujeme na obtížné vymáhání pohledávek, kdy je bytové družstvo v poslední skupině věřitelů a pohledávky zůstávají neuspokojeny u těch členů, kteří mají více věřitelů,” dodává Jan Vysloužil.
Sdílet / hodnotit tento článek