REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Trh s nemovitostmi se mění. Nejde jen o ceny. Co se děje s hypotékami a daněmi?

Jaké změny nastaly na realitním trhu za posledních pár měsíců a jak to bude s cenami nemovitostí? Dění okolo hypoték, daní nebo cen nemovitostí za poslední čtvrtletí pro ESTAV.cz pravidelně komentuje realitní makléř.
Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Daň z nabytí nemovitosti

První faktor, který má nesporně velký vliv na aktuální a budoucí ceny nemovitostí je daň z nabytí. Mnoho lidí, včetně mne, dlouhá léta tuto daň kritizovala a zasazovala se o její zrušení. A nyní to vypadá, že se to opravdu podaří. 

Sazba této daně činí 4% z kupní ceny nemovitosti a stát na ní ročně vybral do svého rozpočtu kolem 13 miliard korun.

Sněmovna schválila zrušení této daně a zároveň zachovala možnost odpočtů zaplacených úroků z úvěrů na bydlení od základu daně z příjmů. Tuto možnost chtěla vláda nejprve zrušit, nyní to však vypadá tak, že pouze omezí maximální částku, kterou si lze od základu daně ročně odečíst, a to z nynějších 300.000,- Kč nově na 150.000,-Kč. 

Novela má navíc zpětnou účinnost od 1.prosince 2019. Pro kupujícího je přitom důležité, že jde o datum, kdy podal návrh na vklad vlastnictví do katastru nemovitostí. Pokud ji někdo už zaplatil, budou mu peníze vráceny. 

Předlohu nyní musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident, tak doufejme, že se už nic zásadního nestane.

Hypotéky

Hypotéky by mohly být dostupnější pro širší okruh klientů, protože ČNB od 1.7.2020 zrušila další svá předchozí doporučení, kterými regulovala hypoteční trh. Na konkrétní reakci jednotlivých bank si musíme počkat, každopádně pro nás i pro klienty je to příznivá zpráva.

Konkrétně:

  • LTV (loan to value – poměr úvěru k hodnotě nemovitosti) zůstává 90%
  • DSTI (debt service to income – poměr mezi měsíčními splátkami veškerých úvěrů a čistých měsíčních příjmů) 50% ruší se
  • DTI (debt to income – poměr mezi celkovým zadlužením a ročními čistými příjmy, neměl přesahovat 9) zrušen

Úrokové sazby

A co úrokové sazby? Dále klesají. ČNB snížila základní úrokovou sazbuna 0,25 procentního bodu.

Komerčním bankám však na druhou stranu v době ekonomického útlumu roste riziko nespolehlivých klientů. Tyto tak budou nuceni kompenzovat pokles svých příjmů zachováním úrokových sazeb. Přímý dopad na zákazníky tak patrně nebude takový, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Ceny nemovitostí

A konečně jak se to celé projeví na cenách nemovitostí? 

Pro běžného laika je nyní patrně dost těžké se v tom vyznat. Když se podíváte do jakýchkoli sdělovacích prostředků, tak zjistíte, že každý říká v podstatě něco jiného. Což je na jednu stranu pochopitelné, protože kolem nemovitostí se pohybuje velké množství zájmových skupin, ale co si z toho má člověk vybrat?

Např. podle šéfredaktora týdeníku Ekonom procházejí prodeje nových bytů v Praze větším propadem než za dob finanční krize v roce 2008.

Přitom málokterá investice vynášela v posledních letech tak výrazně jako koupě bytu v Praze. Kdo si v polovině roku 2015 pořídil v hlavním městě Česka novostavbu, udělal dost možná nejlepší investici svého života. Pražské novostavby za pouhé čtyři roky podražily o 90%. Investice do pražského bytu tak svou výnosností překonala dokonce i americký akciový trh, ten přitom v posledních letech lámal jeden historický rekord za druhým.

Z nových dat Eurostatu však na druhou stranu plyne, že i v době probíhající koronavirové krize se český nemovitostní trh nadále přehříval. Tempo zdražování nemovitostí bylo v porovnání s průměrem EU takřka dvojnásobné. To samé v podstatě tvrdí i většina developerů, jimž by se takový vývoj ale samozřejmě hodil.

Můj pohled

Z mého pohledu je problémem nemovitostí opožděná reakce na změny v ekonomice. Tato reakce je zpravidla opožděná o cca 6 měsíců. Reálné dopady koronaviru na ceny budeme tak moci vidět zhruba na podzim tohoto roku, přičemž existují v zásadě 2 možné scénáře.

  1. Pokračování minulého trendu

    Ekonomika po uvolnění opatření opět nastartuje do podobných obrátek a vše se velmi rychle vrátí k normálu. Ceny nemovitostí budou při nejhorším stagnovat, spíše však každý rok o několik procent narostou.

  2. Dostaneme se do ekonomické recese

    Ekonomika se dostane do dlouhodobějšího propadu. Lidé odloží koupi nemovitostí na „lepší časy“Ceny nemovitostí začnou klesat a budou klesat tak dlouho, dokud se ekonomická situace nezačne zlepšovat, podobně jako tomu při minulé finanční krizi.

    Nezapomínejme však ještě na jeden aspekt, a to je možná druhá vlna epidemie. 

    S jistotou lze nyní říci jedno. Epidemie má bezesporu značný vliv na mnohá odvětví, lidé výrazněji šetří ve všech aspektech jejich životů, někteří dokonce přišli o zaměstnání, cestovní ruch se velmi výrazně zredukoval. To jsou všechno ukazatele, které mne osobně vedou spíše k tomu, že nás opravdu čeká ochlazení a s tím spojený pokles cen. To, jak bude ochlazení výrazné a jak moc ceny poklesnou, však ukáže i případná druhá vlna, jejíž dopady jsou v aktuální chvíli v podstatě nepredikovatelné.

Ing. Jakub Žižka

Realitní makléř a manažer realitního týmu. Od roku 2013 působí pod hlavičkou realitní sítě RE/MAX, v níž patří dlouhodobě k nejúspěšnějším makléřům České republiky. Byl vyhlášen jako nejlépe klientsky hodnocený realitní makléř společnosti RE/MAX Alfa a je držitelem elitního ocenění 100% club, udělovaného nejlepším realitním makléřům bez ohledu na státní příslušnost. Své poznatky uveřejňuje i na webové stránce www.jakubzizka.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - martin_lang

Jak se skutečně hýbaly ceny nemovitostí v druhém čtvrtletí 2020

Čím dál častěji se potýkáme s dotazy ohledně nemovitostního trhu ve spojitosti s koronavirem. Jak ovlivnila pandemie nabídku a ceny bytů? Budou ceny nadále růst? Praskne nemovitostní bublina? Ze všech stran se ozývají profesionálové z trhu, kteří mají kompletně protichůdné názory. Někdo tvrdí, že covid-19 na trhu…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA