„Na krajinu klademe velice náročné požadavky, chceme v ní bydlet, pěstovat plodiny na polích, průmyslově ji využívat, rekreovat se v ní, přepravovat se skrze ni po silnicích i železnicích, chceme zachovat přírodně-kulturní bohatství. Aby to bylo možné, potřebujeme její využití dobře naplánovat,“ začíná s úsměvem právnička Pavlína Komedová a vysvětluje, jak se s územním plánováním protínají zájmy některých jejich klientů.
Územní plánování je věc veřejná, ve veřejném zájmu. Takové věci ale někdy naráží na zájmy jednotlivce. Lze si postavit dům v nezastavěném území? Co když takový dům nebude vyžadovat přípojky, bude produkovat minimum odpadu, bude z přírodních materiálů? Může to být argument pro postavení stavby ve volné krajině?
Pavlína Komedová uvádí „Je pravdou, že často ke mně přichází klienti, kteří vlastní kus louky na krásném místě s tím, že by si zde chtěli postavit dům či rekreační objekt a ptají se mě, zda neexistuje nějaká možnost, jak věc vyřešit se stavebním úřadem.“
Co jim na to advokátka může říci? Jak to souvisí či koliduje s územním plánováním? Proč by se o územní plánování svého kraje či obce měl zajímat každý? A mají všechny obce svůj územní plán? A pokud ne, je to překážka pro výstavbu?
To a mnoho dalšího zodpověděla v rozhovoru Pavlína Komedová. Pusťte si záznam ze živého vysílání ze studia ESTAV.cz a TZBinfo.
Sdílet / hodnotit tento článek