REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Územní plánování a povolování staveb v nezastavěných územích

Územní plánování je věc veřejná. Takové věci ale někdy naráží na zájmy jednotlivce. Lze si postavit dům v nezastavěném území? Proč by se o územní plánování svého kraje či obce měl zajímat každý? A mají všechny obce svůj územní plán?

„Na krajinu klademe velice náročné požadavky, chceme v ní bydlet, pěstovat plodiny na polích, průmyslově ji využívat, rekreovat se v ní, přepravovat se skrze ni po silnicích i železnicích, chceme zachovat přírodně-kulturní bohatství. Aby to bylo možné, potřebujeme její využití dobře naplánovat,“ začíná s úsměvem právnička Pavlína Komedová a vysvětluje, jak se s územním plánováním protínají zájmy některých jejich klientů.

Územní plánování je věc veřejná, ve veřejném zájmu. Takové věci ale někdy naráží na zájmy jednotlivce. Lze si postavit dům v nezastavěném území? Co když takový dům nebude vyžadovat přípojky, bude produkovat minimum odpadu, bude z přírodních materiálů? Může to být argument pro postavení stavby ve volné krajině?

Pavlína Komedová uvádí „Je pravdou, že často ke mně přichází klienti, kteří vlastní kus louky na krásném místě s tím, že by si zde chtěli postavit dům či rekreační objekt a ptají se mě, zda neexistuje nějaká možnost, jak věc vyřešit se stavebním úřadem.“

Co jim na to advokátka může říci? Jak to souvisí či koliduje s územním plánováním? Proč by se o územní plánování svého kraje či obce měl zajímat každý? A mají všechny obce svůj územní plán? A pokud ne, je to překážka pro výstavbu?

To a mnoho dalšího zodpověděla v rozhovoru Pavlína Komedová. Pusťte si záznam ze živého vysílání ze studia ESTAV.cz a TZBinfo.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Pozemky a parcely

Zdroj: AdobeStock – ParinApril

Nový stavební zákon: Jak probíhá řízení o povolení stavby? Jaké námitky a v jakých lhůtách lze uplatnit?

Jak probíhá řízení o povolení stavby podle nového stavebního zákona č. 283/2021 Sb.? Řízení se zahajuje na žádost, co se děje potom? Kdy úřad přistoupí k ústnímu projednání? A kdy k veřejnému? Kdo je jeho účastníkem? Jaké připomínky a námitky mohou účastníci či veřejnost vznášet? A jaké jsou lhůty? Co všechno…

Zdroj: AdobeStock – Dmitry

Nový stavební zákon: Co je a není potřeba k žádosti o stavební povolení? Jak na zahájení řízení o povolení záměru dle nového zákona?

Jak povolit stavbu podle nového stavebního zákona č. 283/2021 Sb.? Povolovací řízení se zahajuje žádostí. Co musí žádost o povolení stavebního záměru obsahovat? A co na rozdíl od staré legislativy obsahovat nemusí? Nová legislativa jde vstříc digitalizaci a zrychlení povolovacího procesu.…

REKLAMA