Témata Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

Jak vybrat nejlepší pracovní bundu? Nejvhodnějším řešením je vrstvení 3 v 1

Celá řada povolání vyžaduje dostatečné oblečení, abyste netrpěli nepřízní počasí. Jde zejména takové profese, kde se pracovníci většinu času pohybují venku. Řadíme sem ale i zaměstnání, kde lidé plynule přecházejí z interiéru do exteriéru, jako třeba skladníci expedující zboží. Někteří z nich sice neexpedují, ale pracují ve skladech, které nejsou zateplené, protože to charakter skladovaného zboží nevyžaduje. I tady ale potřebují být dobře oblečeni.

Musí splňovat náročné požadavky a být prodyšná

Součástí pracovního oděvu jsou i pracovní bundy. Na ně jsou v mnoha případech kladeny velmi náročné požadavky. Vyžadují především volbu kvalitních materiálů s dlouhou životností. Nikdo nechce bundu, které by se po pár nošení začaly párat švy, roztrhla by se při prudším pohybu nebo dotyku nebo by se prodřela při otěru. Dále je důležitý i střih, který musí nositeli umožňovat bezproblémový pohyb při výkonu profese. Zároveň musí být dostatečně prodyšná. Nesmíte se v ní potit ani při zvýšené námaze. Pokud se po dvou hodinách tvrdé práce budete v bundě cítit jako v lázni ve vlastním potu, je materiál pro její zhotovení vybraný špatně.

Kvalitní zpracování je základ

Ve hře ovšem není jenom samotný výběr materiálu, podstatné je i zpracování. Pokud byste měli na sobě pracovní bundu, u které budete trnout hrůzou pokaždé, když se třeba sehnete k zemi pro balík zboží, nebo naopak zvednete ruce ve chvíli, kdy ho budete umisťovat nahoru, mnoho práce neuděláte. Potřebujete bundu, která se vlastně stane vaší druhou kůží, natolik vám bude sedět a bude praktická. V mnoha případech je účelné některé části bundy zesílit, jde zejména o ty, které podléhají zvýšené námaze. Mohou to být třeba lokty apod., vždy záleží na využití bundy a profesi, kde se nosí. Obojí dohromady, tedy pečlivý výběr materiálu s ohledem na použití i preciznost zpracování v sobě spojují moderní bundy Engelbert Strauss. Můžete si být jisti, že je u nich věnována pozornost každému detailu. Máte na výběr z fleecu, softshellu nebo funkčních materiálů vhodných i do opravdu velmi nepříznivého a extrémního počasí. Vždy máte po ruce nabídku, která uspokojí nejnáročnější požadavky.

Nejlepší pracovní bunda Zdroj foto: engelbert strauss s.r.o.

Čtyři zásady: ochrana proti chladu, kapuce, kapsy a reflexní prvky

Co by vlastně vaše pracovní bunda měla celoročně splňovat? Nemusí jít pouze o značkové zimní bundy, v mnoha profesích potřebujete pracovní bundy i v přechodových obdobích, tedy na jaře a na podzim. Často je ale upotřebíte i v létě, protože i tehdy přicházejí chladnější a deštivé dny. Vaše pracovní bunda by vás především měla chránit proti chladu. Také je nezbytné, aby byla vybavena kapucí proti větru. I když proti dešti se vyplatí pracovní pláštěnka. Neobejdete se také bez kapes, do kterých schováte různé drobnosti určené k výkonu povolání, nebo osobního charakteru jako třeba pouzdro s brýlemi. Důležité jsou reflexní pruhy. Musíte být vidět, ale nejenom venku v případě zhoršeného počasí. I ve skladu jsou kouty se sníženou viditelností a jistě nechcete, aby do vás někdo narazil s vysokozdvižným vozíkem, protože vás přehlédne.

Každá profese si žádá svoje

Samozřejmě se nabízí otázka, které typy zaměstnání vyžadují nošení pracovní bundy? Profesí je celá řada. V úvodu jsme zmiňovali skladníky a zásobovače, ať už ty, kteří pracují jenom v interiérových skladech, nebo takové, kteří přebíhají zvenku dovnitř a naopak. Dále to mohou být třeba řidiči. Pracovníci údržby silnic a dálnic. Dělníci na stavbách. Farmáři a lesníci. Policisté, záchranáři. Paleta zaměstnání, která se bez kvalitní pracovní bundy neobejdou, je opravdu široká. Musíme přitom zdůraznit, že u každé profese jsou požadavky a nároky na pracovní bundu trochu jiné. Například u pracovníků údržby silnic, stavebních dělníků ale také policistů jsou nesmírně důležité kvalitní a dobře viditelné reflexní prvky. Pracují v terénu, kde musí být vidět za jakéhokoliv počasí.

Nejlepší pracovní bunda Zdroj foto: engelbert strauss s.r.o.

Logo posiluje loajalitu

Lesáci a farmáři zase potřebují vzhledem k namáhavé fyzické práci bundu se zpevněnými určitými oblastmi, aby byla opravdu odolná. Jednodušší to mají lidé, kteří pracují uvnitř. Tam není třeba tak náročných požadavků. Mnohde stačí třeba kvalitní fleecová bunda s reflexními prvky nebo odolnější softshellová. Měli bychom také podotknout, že výběr osobních ochranných pomůcek podléhá zákonným normám, o kterých se můžete dočíst například zde. Je přesně definováno, kdy a za jakých podmínek vám musí pracovní oděv včetně pracovní bundy zajistit zaměstnavatel. Velmi často zaměstnavatelé také volí jednotný styl bund, které oblékají všichni pracovníci. Pracovní bundy pak obsahují i firemní logo a tím se stávají prvkem jednotného firemního designu a posilují loajalitu zaměstnance k firmě.

Cibulový princip funguje

Které zimní bundy jsou nejlepší při práci venku? Obzvláště oblíbené jsou bundy typu 3 v 1 nebo dokonce 4 v 1. S touto koncepcí moderní pracovní bundy získáváte vlastně tři bundy v jediné. Znamená to nejenom úsporu peněz, ale zároveň i praktické a funkční řešení pracovního oblékání. Respektuje také obecně platnou a známou zásadu oblékání, která preferuje cibulový princip, tedy vrstvení. Je mnohem efektivnější, když máte na sobě několik tenčích vrstev než jednu silnou. U několika vrstev také můžete jednu nebo více svléknout nebo naopak obléknout podle aktuální potřeby. Vlastně jde o princip tří vrstev, první vás chrání před vlivy počasí, druhá je tepelná a třetí základní. Platí, že bunda 3 v 1 chrání před vlhkostí, ale zároveň je dostatečně prodyšná a také vás izoluje. Z pohledu praktického nošení i finančních úspor jsou proto právě tyto druhy bund tím nejvhodnějším řešením.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA