ÚS zveřejní nález na svém webu, kde také předem oznámil datum a čas. Veřejná vyhlášení se v nouzovém stavu nekonají.
Návrh na zrušení obou zákonů podala skupina 31 senátorů za TOP 09, ODS, KDU-ČSL nebo STAN. Domnívají se, že normy zasahují do práv majitelů nemovitostí. Stát prý místo účinné pomoci nájemcům přenesl zátěž na pronajímatele, a to zcela bez záruk, že se svých pohledávek domohou, pokud nájemci skončí v platební neschopnosti, insolvenci nebo exekuci.
"Pro řadu pronajímatelů se přitom bude nepochybně jednat o zcela nepřiměřenou a neúnosnou zátěž, neboť takto budou po dané období připraveni o potenciálně jediný zdroj příjmu, ze kterého hradili jak vlastní životní náklady, tak zároveň i veškeré náklady spjaté s pronajímanými nemovitostmi," stojí v návrhu. Z vlastníků nemovitostí se tak podle senátorů vlastně stali nedobrovolní poskytovatelé úvěrů, které však nejsou ničím zajištěné.
Senátoři návrh podali v květnu, doufali v jeho rychlé projednání. Soudce zpravodaj Vladimír Sládeček nakonec svolal veřejné vyhlášení nálezu na 16. prosince, kdy v Česku pokračuje druhý nouzový stav a kdy se blíží termín doplacení pohledávek za přerušené platby nájemného v prvním nouzovém stavu.
První ze sporných zákonů měl mírnit dopady epidemie koronaviru na nájemníky v bytech. Klíčové ustanovení říká, že pronajímatel nemůže nájem jednostranně ukončit pouze z důvodu, že je nájemce v prodlení s placením nájemného, pokud prodlení nastalo v době mimořádných opatření a je důsledkem souvisejících omezení. Druhý zákon podobným způsobem chrání podnikatele v pronajatých prostorách.
Sdílet / hodnotit tento článek