Přicházíme k domu, který byl vystavěn se zateplenou fasádou v devadesátých letech minulého století, dnes je fasádě více jak 20 let. Již z dálky dům vypadá značně opotřebený. „Povrch fasády vykazuje vysokou míru degradace. Mikropraskliny, sprašování fasádního pojiva, výkvěty plísní, minerální rozklad pojiva,“ popisuje Jan Hrdlička a ukazuje konkrétní místa na fasádě. Na některých se odlupují svrchní vrstvy a je odhalena perlinka, jiná místa jsou popraskaná, solné výkvěty vypadají jako bílé skvrny.
„Dalším problémem jsou řasy, biotické napadení, které se projevuje zezelenáním fasády,“ pokračuje Jan Hrdlička, „po delší době napadení řasami může docházet k přesycení a rozvoji černých plísní, které jdou již do hloubky fasády.“
Znečištění lze zabránit pravidelnou údržbou, v případě velkého znečištění je potřeba po odstranění nečistot fasádu penetrovat, vytvořit adhezní můstek a zhotovit krycí nátěr.
Co když se ale fasáda rozpadá podobně jako na tomto objektu? Výměna fasády domu je nákladná, lze nějak opravit? „Záleží na rozsahu, lze i lokálně doplnit fasádu na perlinku, v horším případě je nutné strhnout krycí vrstvu v celé ploše fasády a obnovit novou omítkovinu,“ vysvětluje jednatel firmy Fasádní servis.
Celková výměna fasády by na tomto domě vyšla na cca 60 miliónů korun. „Nám se povedlo najít způsob, jak fasádu zachránit, povrch zpevnit za částku 11 miliónů korun,“ uzavírá obhlídku stavby Hrdlička.
Celou reportáž včetně ukázek realizace můžete zhlédnout ve videu výše.
Sdílet / hodnotit tento článek