„O fasádu se lidé začnou zajímat, až když je počmáraná graffiti, když se výrazně změnil její vzhled, nebo barva, nebo když přestane být povrchově soudržná,“ vypočítává ze zkušenosti jednatel Fasádního servisu Jan Hrdlička. Jeho firma má s péčí o fasády dvacetiletou zkušenost.
Častou chybou podle něj je, že lidé, kterým někdo zkritizuje vybledlé barvy fasády, začínají přemýšlet o tom, že ji budou muset pořídit celou novou. „Pokud přitom jsou jediným problémem domovního pláště zašlé, nebo vybledlé barvy, je to úplně typický případ pro renovaci, nebo revitalizaci,“ říká Hrdlička. Na to se ovšem přijde až při odborném šetření na místě. Jenže některé firmy, ve snaze dostat zakázku na instalaci nové fasády, záměrně stav domovní obálky dramatizují. „Oni normálně lžou, protože počítají s tím, že to laik nepozná. Když nevíte, pozvěte si několik prováděcích firem nezávisle na sobě. Včetně nás. Tak získáte reálnou představu o tom, jak to s vaší fasádou opravdu je,“ radí s úsměvem jednatel Hrdlička. Jeho firma má totiž technické posudky fasád v popisu práce.
Na základě osobní prohlídky by vám navíc firmy měly být schopné předložit rozpočet, se kterým už se nebude muset hýbat, nebo jen zcela minimálně. Zvyšování ceny po získání zakázky je totiž u nesolidních firem běžné nejen u zakázek pro státní správu, ale i u těch pro soukromé subjekty.
„Svoji fasádu byste měli, pokud se nestane nic mimořádného, prohlédnout jednou ročně. Všimnete si tak třeba násilných zásahů, třeba proražení svrchní vrstvy, kudy může do zateplené fasády zatékat. Zároveň si tak všimnete řas a plísní, které se mohou objevit a rozrušovat povrch domovní obálky. Spolu s UV zářením to jsou hlavní příčiny zkrácení životnosti fasády, která se předpokládá v délce 25 let. Dalším důvodem pak bývá necitlivě prováděné mytí povrchu,“ popisuje Jan Hrdlička preventivní péči o plášť domu.
Zpevňující impregnaci byste měli dopřát fasádě po 10 letech.
V každém případě musí majitel domu počítat s tím, že fasáda by zhruba po deseti letech měla projít odbornou údržbou. Ta spočívá především v odstranění prachu a umytí, čímž se odstraní prostředí, ve kterém se můžou dobře uchytit zárodky řas, nebo plísní. Druhou částí údržby by měla být impregnace, která především zpevní povrch fasády. Což jej činí odolnější vůči degradaci a rozpadání. Díky tomu impregnace prodlužuje životnost domovní obálky.
Ve chvíli, kdy se objeví na domě zelené, nebo černé skvrny, znamená to, že se na něm uchytily řasy, nebo plísně. Nejčastěji se to stává na té straně, která je zastíněná, nebo málo osluněná. V takovém případě není nač čekat a je nezbytné co nejdřív objednat návštěvu odborné firmy, kvůli šetrnému vyčištění.
Dokud ale fasáda nevykazuje problémy se soudržností, není důvod pro její výměnu.
Sdílet / hodnotit tento článek