REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Poznáte, kdy fasádě stačí renovace a kdy ji musíte udělat novou?

Laik to poznat nemusí a zájemce o zakázku nemusí mluvit pravdu. Nabízíme vám několik základních orientačních bodů, podle kterých získáte přibližný přehled o tom, co vaše fasáda potřebuje. K úvahám o stavu fasády asi nejčastěji přivede majitele domu poznámka některého návštěvníka, v případě družstva nájemníků to pak bývá největší kverulant. Za běžných okolností se totiž obyvatelé domu stavem fasády nijak nezabývají.

„O fasádu se lidé začnou zajímat, až když je počmáraná graffiti, když se výrazně změnil její vzhled, nebo barva, nebo když přestane být povrchově soudržná,“ vypočítává ze zkušenosti jednatel Fasádního servisu Jan Hrdlička. Jeho firma má s péčí o fasády dvacetiletou zkušenost.

Častou chybou podle něj je, že lidé, kterým někdo zkritizuje vybledlé barvy fasády, začínají přemýšlet o tom, že ji budou muset pořídit celou novou. „Pokud přitom jsou jediným problémem domovního pláště zašlé, nebo vybledlé barvy, je to úplně typický případ pro renovaci, nebo revitalizaci,“ říká Hrdlička. Na to se ovšem přijde až při odborném šetření na místě. Jenže některé firmy, ve snaze dostat zakázku na instalaci nové fasády, záměrně stav domovní obálky dramatizují. „Oni normálně lžou, protože počítají s tím, že to laik nepozná. Když nevíte, pozvěte si několik prováděcích firem nezávisle na sobě. Včetně nás. Tak získáte reálnou představu o tom, jak to s vaší fasádou opravdu je,“ radí s úsměvem jednatel Hrdlička. Jeho firma má totiž technické posudky fasád v popisu práce.

S parním čištěním je možné s úspěchem očistit i 80 let starou fasádu s keramickým obkladem (Praha, Karlovo náměstí).

Na základě osobní prohlídky by vám navíc firmy měly být schopné předložit rozpočet, se kterým už se nebude muset hýbat, nebo jen zcela minimálně. Zvyšování ceny po získání zakázky je totiž u nesolidních firem běžné nejen u zakázek pro státní správu, ale i u těch pro soukromé subjekty.

„Svoji fasádu byste měli, pokud se nestane nic mimořádného, prohlédnout jednou ročně. Všimnete si tak třeba násilných zásahů, třeba proražení svrchní vrstvy, kudy může do zateplené fasády zatékat. Zároveň si tak všimnete řas a plísní, které se mohou objevit a rozrušovat povrch domovní obálky. Spolu s UV zářením to jsou hlavní příčiny zkrácení životnosti fasády, která se předpokládá v délce 25 let. Dalším důvodem pak bývá necitlivě prováděné mytí povrchu,“ popisuje Jan Hrdlička preventivní péči o plášť domu.

Zpevňující impregnaci byste měli dopřát fasádě po 10 letech.

V každém případě musí majitel domu počítat s tím, že fasáda by zhruba po deseti letech měla projít odbornou údržbou. Ta spočívá především v odstranění prachu a umytí, čímž se odstraní prostředí, ve kterém se můžou dobře uchytit zárodky řas, nebo plísní. Druhou částí údržby by měla být impregnace, která především zpevní povrch fasády. Což jej činí odolnější vůči degradaci a rozpadání. Díky tomu impregnace prodlužuje životnost domovní obálky.

Ve chvíli, kdy se objeví na domě zelené, nebo černé skvrny, znamená to, že se na něm uchytily řasy, nebo plísně. Nejčastěji se to stává na té straně, která je zastíněná, nebo málo osluněná. V takovém případě není nač čekat a je nezbytné co nejdřív objednat návštěvu odborné firmy, kvůli šetrnému vyčištění.

Dokud ale fasáda nevykazuje problémy se soudržností, není důvod pro její výměnu.

Ing. Jan Hrdlička - Fasádní servis

logo
Evropská 696/113
160 00 Praha 6 - Dejvice

telefon: +420 606 741 841, +420 603 580 927, +420 602 224 733
e-mail: info@fasadni-servis.cz

web: www.fasadni-servis.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Pixabay.com

V čem spočívá garance prováděcí firmy?

Kde jaká firma nabízí na svoji práci garance, nejlépe prodloužené. Není také výjimkou, že někdo nabízí prodlouženou záruku, nebo prostě záruku delší, než je zákonná lhůta. Jenže tahle tvrzení můžou být plná kliček.

Zateplená fasáda je po dvaceti letech plesnivá a odlupuje se. Jak jí opravit?

Zateplená fasáda je po dvaceti letech plesnivá a odlupuje se. Jak jí opravit?

Fasáda domu na pražských Petřinách měla snad všechny problémy, jaké si u kontaktního zateplovacího systému můžeme představit. Nejzávažnější byla nesoudržnost fasádní omítky, která byla popraskaná, místy se i odlupovala. Jaké další chyby se na fasádě domu projevily? A jak se takové chyby řeší? Je nutné fasádu zcela…

Jak se správně starat o domovní fasádu?

Jak se správně starat o domovní fasádu?

Každý rok a jednou za 10 let – to jsou základní data pro majitele či správce domu, pokud chce dobře pečovat o obálku svého domu. Předpokládaná životnost moderní zateplené fasády je 25 let. Jenže málokde panují ideální podmínky a existuje hned několik faktorů, které její životnost mohou znatelně zkrátit. Proto je…

Tornado likviduje graffiti i v zimě

Tornado likviduje graffiti i v zimě

Německý vakuový mikroabrazivní systém Tornado je kromě laseru jedinou technologií, která dokáže likvidovat nečistoty a graffiti bez ohledu na panující teploty. Všechny mokré způsoby likvidace graffiti, včetně páry, k tomu používají chemické přípravky. Jenomže ty ztrácejí s klesající venkovní teplotou účinnost.

Vakuový systém Tornado sbírá reference při čištění graffiti

Vakuový systém Tornado sbírá reference při čištění graffiti

Vandalové čmárající po fasádách si nevybírají. Klidně zaneřádí vysoce leštěný mramor, nebo leštěný travertin, tedy kameny, kterými jsou celkem často obloženy honosnější domy v centrech měst. I na těchto površích, citlivých na poškození, se při odstraňování graffiti výborně osvědčuje vakuový mikro abrazivní systém…

Nové služby pro odborné odstraňování graffiti

Nové služby pro odborné odstraňování graffiti

Společnost Fasádní servis spustila nové webové stránky zaměřené na její nabídku v oblasti odborného odstraňování graffiti. Ve své nabídce důsledně vychází z vlastností jednotlivých typů povrchů a vstupní analýzy jejich stavu. Podle toho pak volí technologii odstranění.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA