Češi se v době pandemie pustili do rekonstrukcí svých domů a bytů. Značný zájem o úpravy bydlení nastal již během první vlny na jaře a v létě. Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny z loňského února plánovalo rekonstrukci asi 47 procent Čechů, a jejich plány se příliš nezměnily ani během pandemické situace. Rekonstrukce totiž představuje smysluplnou investici do budoucnosti, mnoho lidí na ni má v současnosti více času a i situace na trhu úvěrů a hypoték byla loni příznivá.
Úvěrové akce na rekonstrukce i rekordně nízké hypotéky
Dobré podmínky pro úpravy domova ovšem pokračují i letos. Například ve zmiňované Raiffeisen stavební spořitelně až do konce března 2021 běží akce na uzavření úvěru REKOpůjčka na rekonstrukce a modernizace bez poplatku za sjednání úvěrové smlouvy. „Tento úvěr poskytujeme do výše až jeden milion korun bez zajištění s dobou splácení až na 18 let. Pro jeho přidělení není nutné mít žádné úspory. Sjednání úvěrové smlouvy je do konce března 2021 zdarma. Peníze na účtu zájemci mají někdy už v rámci hodin, maximálně pak do několika dnů,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny, s tím, že společně s touto úvěrovou smlouvou se však sjednává také smlouva o stavebním spoření. „Na tu v tuto chvíli bohužel slevu na poplatku za sjednání nemáme. Za uzavření stavebka se standardně platí jedno procento z cílové částky. U stavebního spoření s cílovou částkou 100 tisíc korun by se tedy jednalo o jeden tisíc korun,“ dodává Lenka Molnárová.
U nákladnějších rekonstrukcí od 300 tisíc korun a výše lze zvážit i využití hypotéky. „K velké rekonstrukci lidi vede nejčastěji touha po nové koupelně. Ta je totiž stavebně nejnáročnější, a v případě výměny bytového jádra rekonstrukce stejně zasáhne do celého bytu,“ říká Jan Boruta, jednatel společnosti FérMakléři.cz. Sazby hypoték by se dle odhadů expertů měly v prvním pololetí letošního roku pohybovat mezi 2 až 3 procenty. „Úrokové sazby jsou obecně nižší než u úvěrů od stavebních spořitelen, ale je potřeba počítat se zastavením nemovitosti. Banka vám pak půjčí maximálně 90 procent z hodnoty zástavy, což by ovšem u rekonstrukcí nemělo být nijak omezující,“ komentuje David Eim, místopředseda společnosti Gepard Finance.
Sdílet / hodnotit tento článek