REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak se starat o koženou sedačku, aby byla stále krásná a vydržela dlouhé roky

Kůže je přírodní a velice příjemný materiál. Kožená sedačka rozzáří každý interiér, ale vyžaduje pravidelnou péči. Jen tak vám vydrží stále jako nová.
Zdroj: Bytcentrum
Zdroj: Bytcentrum

Kůže je přírodní a velice příjemný materiál. Kožená sedačka rozzáří každý interiér, ale vyžaduje pravidelnou péči. Jen tak vám vydrží stále jako nová. 

Pravidelné čištění a impregnace

Kožená luxusní sedací souprava vyžaduje více péče než běžná látková sedačka. Zaprvé ji musíte pravidelně vysávat a čistit. V tomto případě stačí jen lehce navlhčený hadřík, kterým po kůži přejedete. Nenechávejte na sedačce prach, nečistoty a drobky. Mohly by jemnou kůži poškrábat. Minimálně dvakrát ročně sedačku natřete speciálními přípravky. Prodloužíte tím její životnost a kůže bude vypadat stále dobře. 

Přípravky na čištění kůže

K vyčištění sedačky používejte jen profesionální prostředky na kůži. Rozhodně vynechte vazelínu, indulonu nebo tuky. Ty by sedačku mohly poškodit. Univerzální impregnační spreje na sedačku můžete použít i na jiné kožené výrobky. Například na bundu nebo na batoh. Nejlepší jsou však specifické čistí přípravky na přírodní bázi. Na čištění sedačky si pořiďte sadu, která obsahuje čistič, impregnaci, kartáček a utěrky z mikrovlákna. 

Druhy kůže

Sedací soupravy jsou nejčastěji vyrobené z hladké, broušené nebo anilinové kůže. Jaký je mezi nimi rozdíl? 

  • Hladká kůže je surovina, ze které se vyrábí také oblečení. Jedná se o typickou lesklou úpravu, kterou znáte například z bund, bot nebo opasků.
  • Broušená kůže je velmi prodyšná, měkká a poddajná. Tím se liší od ostatních kůží. 
  • Anilinová kůže je luxusní a zachovává přirozený vzhled materiálu. Je jen velmi málo upravovaná a na jejím povrchu můžete vidět drobné škrábance nebo ranky, které vznikly za života zvířete. 

Jak se starat o kůži

Při péči o kožené sedačky dodržujte několik základních pravidel. Sedačku očistěte a odstraňte veškerý prach a drobky. Pokud je to potřeba, špínu otřete vlhkým hadříkem. Nyní si vemte na pomoc čistící prostředek a naneste ho na povrch pomocí aplikátoru. Řádně ho rozetřete do všech záhybů, nechte působit dle návodu a setřete. Nakonec sedačku ošetřete impregnací. 

U anilinové kůže nejdříve nečistoty vysajte papírovým ubrouskem. Poté je setřete navlhčeným hadříkem. Jemnost je v tomto případě velmi důležitá. Pomocí krouživých pohybů ze sedačky odstraňte špínu a na mastné skvrny použijte gumu na čištění kůže. 

Kůži škodí teplo a světlo 

Kožené sedačce škodí velké teplo a přímé světlo. V interiéru ji proto umístěte alespoň metr od topení a do stinného koutu. Nenechte na ni dopadat přímé sluneční paprsky. Kůže nejvíce prospívá při 40 až 70% vlhkosti a v teplotě mezi 15 až 35 °C. 

Pozor na nevratné škody 

Kůže je poměrně choulostivý materiál. Může ji poškodit lidský pot, zvířecí drápky i barvící džíny. 

  • Než se na sedačku posadíte, raději si převlékněte tmavé džíny nebo bundu. 
  • V létě si dejte pozor, aby na kůži nezůstával pot. Sedací soupravu raději chraňte přehozem. 
  • Na sedačku nepouštějte domácí mazlíčky. Mohly by kůži poškrábat a tuto vadu jen stěží opravíte. 
  • Pozor na lihové fixy. Ty z kůže jen tak nedostanete. 
  • Neseďte vždy na jednom místě. Sedací souprava by se nerovnoměrně proseděla a jednotlivé sedáky by byly jinak tvrdé i opotřebované. 

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Interiér

Foto: Lina Németh

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid…

Foto: Petr Polák

Z původní truhlárny a staré školy vznikl nový bytový dům

Bytový dům vznikl na základu strženého jižního objektu bývalého areálu truhlárny. Třípodlažní objekt s průběžnými balkóny je reakcí na původní urbanismus a vzhled areálu. Další budova bývalé školy dala za vznik mezonetovému bydlení se samostatnou zahrádkou a vlastním vstupem.